Projekt rewitalizacji żoliborskiego liceum wraca do życia
24 czerwca 2024
Niedawno, w artykule "Tu nie ma prawa być ładnie. Konserwator zabytków kontra mieszkańcy" pisaliśmy, że stołeczny konserwator zabytków powiedział "nie" projektowi złożonemu do budżetu obywatelskiego Żoliborza, który ma na celu rewitalizację otoczenia liceum przy Elbląskiej 51. Nastąpił nieoczekiwany zwrot i projekt dostał drugą szansę.
Budżet obywatelski często zaskakuje. Tak jest i tym razem! Odrzucony projekt z budżetu obywatelskiego Żoliborza, ponownie w grze. Jak do tego doszło, że dostał drugą szansę?
Wypoczynek w otoczeniu ogrodów szkolnych przy Elbląskiej
Koncepcja, początkowo wyceniona na 300 tys. złotych, zakłada renowację obszaru ogrodów szkolnych Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Ignacego Witkiewicza przy Elbląskiej 51. Ignacy Święcki i Piotr Lewandowski zaproponowali podział terenu na cztery sektory. Pierwszy, wypoczynkowy - obejmowałby trzy okręgi (wraz ze ścieżkami między nimi), nadbudowę boiska, jak również usunięcie pozostałości istniejącej zniszczonej ścieżki. W tej strefie miałby się pojawić kwietnik otoczony drewnianymi oparciami, altanka z ławkami półkolistymi, pośrodku miejsce do "book-croosingu" w postaci szafki w drewnianym pieńku oraz dwie ławki na zawieszeniu, z metalowymi stelażami. W tej część strefy, przy boisku, miałby zostać zbudowany chodnik z kostki brukowej oraz wykonana ścieżka żwirowa z betonowymi płytami.
Strefa rekreacji, sportu i rowerowa przy liceum na Elbląskiej?
Drugi sektor miałby być sportowy - obejmowałby wykonanie drewnianych ławek w formie schodów i kamiennego bądź metalowego stołu do ping-ponga. Jak przekonują autorzy projektu, drewniane schodki stanowić miały sprytne wykorzystanie spadzistego charakteru terenu pomiędzy piłkochwytami obok bieżni a ogrodzeniem szkoły. Wykonane zostałyby w formie drewnianych oparć, byłyby dwupoziomowe, z przestrzenią zieloną na górze.
Trzeci to sektor rowerowy. Obejmowałby: stojak na rowery, zadaszenie nad nim i stację naprawczą dla rowerów. Czwarty to sektor estetyczny, czyli: renowacja ścieżki, a przy ogrodzeniu szkoły w poszczególnych punktach nasadzenia zieleni, dosianie trawy i stworzenie łąki kwietnej.
Konserwator mówi "tak", ale będzie drożej
Projekt trafił pod ocenę żoliborskich urzędników, którzy od strony formalnej nie dopatrzyli się żadnych problemów, jednak w części merytorycznej biuro stołecznego konserwatora zabytków nie wyraziło zgody na realizację projektu z uwagi na "zaburzenie historycznego wyglądu ogrodów szkolnych". Tak więc projekt został odrzucony. Jednak, wskutek odwołania się od tej decyzji, okazało się, że można go zrealizować, ale za kwotę wyższą od zaproponowanej o 123 tysiące złotych (łącznie 423 tys. zł), z uwzględnieniem wymagań konserwatorskich. Można na niego oddać swój głos do końca czerwca, a ewentualna realizacja nastąpi w przyszłym roku.
DB