REKLAMA

Żoliborz

kalendarz imprez »

Bezpłatne plenerowe pokazy filmowe w kinie Tęcza

  5 lipca 2024

alt='Bezpłatne plenerowe pokazy filmowe w kinie Tęcza'
źródło: Facebook/Kino Tęcza

Tego lata już po raz trzeci dziedziniec modernizowanego kina Tęcza przy ul. Suzina 6 zamieni się w kino plenerowe. W każdy wakacyjny czwartek Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy zaprasza na pokazy filmów Janusza Majewskiego. We wtorki będzie można obejrzeć najciekawsze filmy z kilku festiwali.

REKLAMA

W tym roku, co drugi seans poświęcony jest filmom Janusza Majewskiego, nie zabraknie też afrykańskich i ukraińskich produkcji. Seanse zaplanowane zostały na wtorki i czwartki. Wszystkie projekcje rozpoczynają się o 21:00, wstęp jest wolny.

Co w lipcu na dziedzicu Kina Tęcza?

  • 9 lipca w ramach współpracy z Festiwalem Afrykamera Kino Tęcza zaprasza na pokaz senegalskiego filmu "The Little Girl Who Sold the Sun". Młodzi sprzedawcy gazet w Dakarze to znajomy widok. Kiedy jednak Sili, 12-letnia dziewczynka, która chodzi o kulach i błaga o wsparcie, wraz ze swoją niewidomą babcią postanawia spróbować swoich sił w sprzedaży gazet, trafia do surowego, bezwzględnego świata. Jednak nie tylko przechodzi przez bolesne doświadczenia, ale także nawiązuje przyjaźnie z innymi skromnymi ludźmi.
  • 11 lipca na ekranie Tęczy zobaczymy "Zaklęte rewiry" z 1975 roku Janusza Majewskiego. Jest to doceniony przez krytyków debiut aktorski Marka Kondrata, po dziecięcym debiucie w "Historii żółtej ciżemki". Roman (Marek Kondrat), kilkunastoletni chłopak najmuje się na pomywacza w luksusowej restauracji. Bystry i grzeczny, szybko awansuje na pikolaka. Codziennie jest świadkiem drobnych oszustw i rażących niesprawiedliwości. Spotyka się też z nieuzasadnioną brutalnością szefa kelnerów i kierownika restauracji. Szczególnie demoniczny i niezrównoważony jest stary kelner Fornalski (Roman Wilhelmi). Romek próbuje zachować godność i pielęgnować lojalność wobec kolegów, ale sam jest wystawiany na nieustanne próby. Szuka i znajduje bliską osobę w kelnerce Heli (Stanisława Celińska), co zauważa jego przełożony, więc ją natychmiast zwalnia. Intrygi personelu i okrucieństwo przełożonych doprowadzają do tragedii.
  • 16 lipca w ramach współpracy z Festiwalem Afrykamera Kino Tęcza zaprezentuje "A nous deux, France! Femme noire, femme nue" oraz "Concerto pour un exil". To dwa krótkometrażowe filmy pochodzące z Wybrzeża Kości Słoniowej. Pierwszy z nich opowiada historię małżeństw mieszanych i ich trudności. Autor przedstawia wędrówkę młodego czarnego męża, eleganckiego dandysa, który przybył do Paryża, aby odnaleźć swoją młodą białą żonę i ich córeczkę.

    Drugi z filmów, w słodko-gorzkiej tonacji przedstawia życie czterech Afrykanów w Paryżu: uwodziciela, zamiatacza ulic, związkowca i studenta.

  • 18 lipca zaprezentowany zostanie film historyczny w reżyserii Janusza Majewskiego pt. "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny". Zygmunt August (Jerzy Zelnik) podąża z konduktem żałobnym z ciałem ukochanej Barbary Radziwiłłówny (Anna Dymna) z Wawelu na zamek w Wilnie. W drodze towarzyszy mu anonimowy poeta (Krzysztof Kolberger). W czasie podróży król rozpamiętuje minione lata.
  • 23 lipca widzowie znów będą mogli bliżej poznać afrykańskie kino. Tym razem zaprezentowany zostanie film pochodzący z Burkina Faso pt. "Samba Traoré". Podczas nocnej podróży dwóch mężczyzn omawia napad w garażu. Jeden z nich zostaje zabity. Drugi, Samba, ucieka z małą teczką pełną banknotów. Wraca do swojej wioski i zaczyna nowe życie. Ale czy można zapomnieć o przeszłości? Ludzie zaczynają zadawać pytania dotyczące jego nagłego bogactwa.
  • 25 lipca "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha". To adaptacja fantastycznej noweli Prospera Mériméego w reżyserii Janusza Majewskiego. Autor specjalizujący się w filmie kostiumowym i uszlachetnionym kinie gatunków stworzył wysmakowany film grozy. Historię napaści niedźwiedzia na hrabinę zilustrowano rysunkami autorstwa Franciszka Starowieyskiego. Plenery zrealizowano w Puszczy Białowieskiej i w Parku w Wilanowie, a sceny pałacowe w obiektach w Łańcucie, Oborach i Kozłówce.
  • 30 lipca obejrzeć można film pochodzący z Wybrzeża Kości Słoniowej pt. "Bal poussière". Demi-dieu jest bogatym rolnikiem i sołtysem wioski z pięcioma żonami. Kiedy postanawia poślubić szóstą, młodą Bintę, aby mieć po jednej na każdy dzień tygodnia (oprócz niedzieli, która jest dniem odpoczynku), jego pięć żon popada w niezadowolenie. Binta, nowoczesna, pewna siebie kobieta, nie chce być trzymana w ryzach. Wkrótce dochodzi do konfliktu z jej mężem, a także z pozostałymi pięcioma żonami, co wywołuje komiczną ulgę.

    Zapraszamy na zakupy

    Sierpień w Tęczy równie gorący, choć bez Afryki

  • 1 sierpnia film z 1969 roku pt. "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię". Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści kryminalnej Krzysztofa Kąkolewskiego, która wygrała konkurs ogłoszony przez Komendę Główną Milicji Obywatelskiej w Warszawie. Reporterski styl znalazł swój ekwiwalent w filmie w reżyserii Janusza Majewskiego. "Zbrodniarz..." jest jednym z najlepszych filmów milicyjnych, gatunku popularnego w polskim filmie lat 60. Oprócz znakomitej obsady walorami filmu są potęgujące zagadkę zdjęcia Antoniego Nurzyńskiego oraz podtrzymująca napięcie i świdrująca umysł muzyka Wojciecha Kilara. "Siwy" (Zygmunt Hűbner), kapitan milicji, choruje na serce. Od lekarza dowiaduje się, że zostało mu niewiele czasu, więc przechodzi na emeryturę. Jednak tragiczna śmierć pięknej dziewczyny, Ewy Salm (Barbara Brylska), zwanej Księżniczką, skłania go do podjęcia ostatniego śledztwa na własną rękę.
  • 6 sierpnia w ramach kina letniego i projektu Cinema Ukraina zostanie zaprezentowany film pt. "Do you love me". To drugi pełnometrażowy film w dorobku Tonii Noyabrovej, a zarazem wpół autobiograficzna opowieść o dojrzewaniu i kronika pełzającej, ale radykalnej transformacji. Droga do niezależności jest niepewna i czasami bolesna.
  • 8 sierpnia znów powrócimy do filmu Janusza Majewskiego, tym razem na ekranie zobaczymy "Sprawa Gorgonowej" z 1977 roku. Wybitny twórca kina kostiumowego, stworzył wysmakowany film kryminalny retro w dwóch częściach: lwowskiej i krakowskiej. Inżynier Zaremba (Roman Wilhelmi) siada do kolacji z trójką dzieci i Ritą Gorgonową (Ewa Dałkowska) - kochanką, gospodynią, opiekunką dzieci i matką jego najmłodszej córki. Atmosfera jest napięta. Nad ranem rodzina ze zgrozą odnajduje ciało zamordowanej siekierą siedemnastoletniej córki Zaremby. Rozpoczyna się dochodzenie w sprawie zabójstwa. Podejrzana jest Gorgonowa, ze względu na to, że w miarę dorastania najstarszej córki Zaremby ich relacje pogarszały się.
  • 13 sierpnia w ramach Cinema Ukraina odbędzie się pokaz filmu "Smak wolności". Młoda dziewczyna, kucharka Waria, traci pracę, ponieważ nikt nie chce jej wykwintnej kuchni w przydrożnej kawiarni. Miła, energiczna, dowcipna, ucieka jak najdalej od domu w poszukiwaniu spełnienia! Ale nieoczekiwane odkrycie - książka zapomnianej legendy ukraińskiej kuchni Olgi Franko - zmienia jej życie na zawsze!
  • 20 sierpnia kolejny ukraiński film "Ja, Pobieda i Berlin". Film powstał na podstawie książki słynnego ukraińskiego muzyka, lidera zespołu "Skriabin" Kuźmy Skriabina, o tym samym tytule. W 2015 roku muzyk zginął w wyniku tragicznego wypadku samochodowego, co było szokiem dla całego kraju. Był ulubieńcem publiczności za swoją otwartość, prostotę i szczerą postawę życiową. Akcja filmu dzieje się w szalonych latach 90. Na trzy dni przed planowanym koncertem początkujący muzyk Kuźma ze swoim przyjacielem Bardem rusza w drogę do Berlina starą "Pobiedą". Mówią, że mieszka tam stary kolekcjoner, który chętnie wymieni podobne do Garbusa autko na Mercedesa Benz 600. Kuźma obiecuję swojej dziewczynie Barbarze wrócić do domu nową furą, a chłopakom z zespołu - zdążyć na występ. Oczywiście, od początku podróż przebiega niezgodnie z planem.
  • 22 sierpnia Janusz Majewski powraca do nas z filmem z 1966 roku pt. "Sublokator". Ludwik (Jan Machulski), młody naukowiec szuka spokojnego miejsca do pracy. Wynajmuje pokój w willi zamieszkanej przez kobiety trzech pokoleń. Starsza pani Maria (Barbara Ludwiżanka), właścicielka willi, to wdowa po kilku mężach, opętana genealogią i hodowlą zwierząt futerkowych. Małgosia (Magdalena Zawadzka), jej siostrzenica, uczennica liceum, marzy o romansie z dorosłym mężczyzną i szuka wspólnika do uśmiercenia ciotki. Kazimiera (Katarzyna Łaniewska), lokatorka, sportsmenka i działaczka społeczna, chciałaby przekształcić prywatną willę w ośrodek gimnastyczny. Ludwik jako przedstawiciel inteligencji jest obiektem pożądania kobiet, które stanowią komiczne wcielenia różnych ideologii: II Rzeczypospolitej, socjalizmu i kultury młodzieżowej. Jak się można domyślić, mężczyzna nie zazna tam spokoju. Każda z kobiet będzie miała do niego małą prośbę.
  • 27 sierpnia w ramach kina letniego i projektu Cinema Ukraina zobaczymy "Lekcje tolerancji". Nadia to nauczycielka, która w szczytnej idei europejskiej integracji widzi szansę na poprawienie bytu swojej rodziny. Namawia męża i dzieci, by zgłosili się do rządowego programu "Lekcje tolerancji", co ma im przynieść wymierne finansowe korzyści. Zgodnie z założeniami całego przedsięwzięcia na pewien czas ma z nimi zamieszkać aktywista społeczności LGBTQ+. Poszczególni członkowie rodziny reagują na Wasyla z dużą podejrzliwością i dystansem, ujawniając głęboko skrywane homofobiczne zapędy.
  • 29 sierpnia widzowie letniego kina będą mogli zobaczyć kolejne dzieło Janusza Majewskiego "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy". Tym razem jest to bardziej współczesna produkcja bo pochodząca z 2015 roku. Film pokazuje niezwykłą historię jazzmana (Maciej Stuhr), który u schyłku lat 50. XX wieku powraca z Anglii do Polski. Wraz z grupą ekscentrycznych muzyków zakłada swingowy big-band. Gwiazdą zespołu zostaje Modesta (Natalia Rybicka), wspólnie odnoszą wielki sukces. Muzyk szybko traci głowę dla uwodzicielskiej i tajemniczej femme fatale. Wkrótce zaczyna ich łączyć gorący romans. Jako "Król i Królowa swingu" ruszają w trasę koncertową po Polsce, a ich życie zaczyna przypominać hollywoodzki film. Czy uczucie okaże się prawdziwe?

    MB

  • REKLAMA

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

    LINKI SPONSOROWANE

    REKLAMA

    Kup bilet

    REKLAMA

    Najnowsze informacje na TuŻoliborz

    REKLAMA

    REKLAMA

    Najchętniej czytane na TuŻoliborz

    Misz@masz

    Artykuły sponsorowane

    REKLAMA

    Butelki dla dzieci Kambukka
    Kambukka Reno

    REKLAMA

    City Break
    City Break

    Kup bilet

    Znajdź swoje wakacje

    Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

    Polecamy w naszym pasażu

    Wstąp do księgarni

    REKLAMA

    REKLAMA

    AMBRA - Twoje Perfumy
    AMBRA - Twoje Perfumy

    REKLAMA

    REKLAMA

    Top hotele na Lato 2024
    Top hotele na Lato 2024