REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?

Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?

OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.

Wyższe ryzyko wypadków i kolizji

W Warszawie panuje znacznie większe natężenie ruchu niż w mniejszych miejscowościach. Na ulicach stolicy jeździ o wiele więcej samochodów, co powoduje zwiększone ryzyko kolizji. Im więcej aut na drodze, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do wypadku. Dlatego ubezpieczyciele muszą liczyć się z częstszymi wypłatami odszkodowań i podnoszą stawki OC. Jeśli chcesz sprawdzić, ile zapłacisz za polisę, wylicz cenę w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-oc/.

Statystyki pokazują, że w Warszawie dochodzi do znacznie większej liczby kolizji i wypadków niż w okolicznych miejscowościach. A im gorsze statystyki, tym większe ryzyko dla ubezpieczycieli. W związku z tym podnoszą składki OC dla kierowców z Warszawy, bo muszą zakładać wyższe prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowań. W mniejszych miejscowościach, gdzie jest mniej zdarzeń drogowych, składki OC są niższe.

Wyższe koszty napraw i likwidacji szkód

W Warszawie naprawy samochodów są znacznie droższe niż w mniejszych miejscowościach pod Warszawą. Wymiana klocków hamulcowych czy oleju w warsztacie kosztuje o wiele więcej niż na przedmieściach. Podobnie jest z kosztami holowania auta - w stolicy trzeba zapłacić więcej za lawetę niż poza miastem.

To samo dotyczy kosztów związanych z likwidacją szkód. Warszawskie warsztaty i serwisy wyceniają naprawy drożej, więc ubezpieczyciele muszą liczyć się z wyższymi kosztami w przypadku wypłaty odszkodowań. Parkingi, na których trzymane są uszkodzone auta, też pobierają wyższe opłaty w Warszawie. Nic więc dziwnego, że i firmy ubezpieczeniowe podnoszą stawki OC dla kierowców ze stolicy. Konkretną składkę wyliczysz dla siebie za darmo w serwisie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Droższe samochody i wyższe sumy ubezpieczenia

W Warszawie jeździ znacznie więcej drogich i luksusowych samochodów niż w mniejszych miejscowościach. Są to często marki premium, których naprawa i serwisowanie jest droższe. Uszkodzenie nowego BMW czy Mercedesa będzie wiązało się z dużo wyższymi kosztami niż kolizja popularnego hatchbacka. W rezultacie potencjalne szkody i wartość wypłacanych odszkodowań są wyższe w stolicy.

Ponadto kierowcy w Warszawie mają zazwyczaj wyższe sumy ubezpieczenia OC i AC niż osoby mieszkające na prowincji. Wynika to z właśnie ze wspomnianego faktu, że warszawiacy posiadają droższe auta i chcą je dobrze zabezpieczyć na wypadek kolizji czy kradzieży. Wyższe sumy gwarancyjne oznaczają potencjalnie większe koszty likwidacji szkód, co znajduje odzwierciedlenie w składkach OC.

Podsumowując, na wysokie ceny polis OC w Warszawie wpływa przede wszystkim większe zagęszczenie ruchu, droższe naprawy oraz kosztowniejsze samochody. To powoduje, że ryzyko wypłaty odszkodowań jest tutaj znacznie wyższe niż w mniejszych miejscowościach - podobnie jak składki ubezpieczeniowe.

Niestety nie ma prostego sposobu na obejście tej uciążliwej prawidłowości. A OC tak czy siak trzeba wykupić, bo niedotrzymanie tego obowiązku wiąże się z ryzykiem wysokiej kary. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ufg-coraz-skuteczniejsze-unikniesz-kary-brak-oc/.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA