Skwerki Syrenki. Nowy pomysł dla Żoliborza
21 lutego 2024
Projekt, który trafił do budżetu obywatelskiego Żoliborza, zakłada utworzenie dwóch "skwerków Syrenki" - terenów "o wysokiej jakości przyrodniczej z elementami polepszającymi poziom retencji wody w mieście". Na ich lokalizację wyznaczono fragmenty terenów przy Cytadeli i parku Kępa Potocka.
Projekt, o którym mowa, właśnie trafił pod ocenę urzędników. Jeśli będzie ona pozytywna, trafi na listę pomysłów, na które będą głosowali mieszkańcy w drugiej połowie czerwca w ramach budżetu obywatelskiego Żoliborza na 2025 rok.
Głosowanie w Warszawie
Pomysłodawcy zaproponowali stworzenie dwóch przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowych "o wysokiej jakości przyrodniczej z elementami polepszającymi poziom retencji wody w mieście" - skwerków Syrenki.
Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Ich lokalizacja to: fragment terenu przy ul. Dymińskiej przy Cytadeli Warszawskiej i fragment terenu w południowej części parku Kępa Potocka. Autorzy działają hurtowo, bo w tej edycji budżetu obywatelskiego zaproponowali skwery w jeszcze pięciu innych dzielnicach: Białołęce, Rembertowie, Ursusie, Wawrze i Wesołej.
Zmiany przy Cytadeli
- Dzięki planowanym w projekcie zmianom, wybrane przestrzenie, obecnie zagospodarowane jednorodną zielenią niską lub mocno zaniedbane, nabiorą nowego blasku. Zamiast wysychających w trakcie lata trawników lub udeptanej, rozjeżdżonej ziemi, posadzone zostaną drzewa, krzewy, krzewinki, byliny w biogrupach z przewagą gatunków rodzimych, stanowiące pożytek dla fauny oraz ogrody deszczowe. Na terenach skwerków pojawią się ławeczki i śmietniki, zapewniające miejsce do odpoczynku. Gdzie to możliwe, zachowane zostanie maksymalnie dużo istniejącej roślinności - wyjaśniają pomysłodawcy.
Urządzenie skwerów kosztowałoby ponad 400 tys. zł.
MB
.