Wizyta w warszawskim zoo nie dla wszystkich? Sprawdźmy to!
Niektóre miejsca reklamują się jako dostępne dla wszystkich, a później okazuje się, że brakuje w nich toalet dla niepełnosprawnych, przewodników z językiem migowym czy udogodnień dla rodzin z małymi dziećmi. Sprawdźmy, jak to wygląda w warszawskim zoo.
Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w zoo w Warszawie
Osoby, które poruszają się na wózkach inwalidzkich, mogą zwiedzać całe zoo. Dodatkowo dla osób, które chodzą, ale nie dałyby rady przejść całego parku o własnych siłach, zoo oferuje wypożyczalnię wózków inwalidzkich. Można go wypożyczyć przez cały rok (w okresie jesienno-zimowym po uprzednim kontakcie telefonicznym).
Ile to kosztuje? Samo wypożyczenie wózka jest darmowe. Jednak przed jego wypożyczeniem należy wypełnić oświadczenia oraz wpłacić kaucję w wysokości 100 zł, która zostanie zwrócona zaraz po oddaniu wózka.
A co z osobami, które przemieszczają się pojazdami rehabilitacyjnymi, skoro do zoo nie można wjechać nawet rowerem? Zakaz wjazdu rowerów jest ustalony dla bezpieczeństwa zwiedzających. Bezpieczeństwo to jest także ważne dla osób niepełnosprawnych. Dlatego mogą one otrzymać pozwolenie na wjazd pojazdem rehabilitacyjnym lub rowerem trójkołowym do parku.
Wszystkie osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności każdego rodzaju (nie tylko ruchowej) mogą wejść na teren parku z opiekunem. Oboje nie płacą za zwiedzanie. Bilety należy pobrać w kasach zoo lub Punkcie Obsługi Klienta. Niezbędny jest dokument potwierdzający niepełnosprawność.
Na terenie parku jest także wiele ławek rozmieszczonych w niedalekich od siebie odległościach.
Udogodnienia dla osób niesłyszących i niedosłyszących
Czy warszawskie zoo mogą zwiedzać osoby niedosłyszące i niesłyszące? Oczywiście, że tak! Co prawda na miejscu nie ma tłumacza PJM (czyli Polskiego Języka Migowego), ale jest alternatywa: tłumaczenia PJM online udostępniane zwiedzającym zoo. Osoby niesłyszące i niedosłyszące dowiedzą się tego samego, co zdrowi zwiedzający. Usługę świadczy spółka Migam S.A.
Udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących
W zoo znajduje się wiele obiektów, które są opatrzone tabliczkami opisowymi. Dla osób niewidomych zostały przygotowane teksty w alfabecie Braille'a oraz dźwiękowe plany zoo, które znalazły się na specjalnie wytyczonej ścieżce ułatwiającej zwiedzanie zoo osobom słabowidzącym i niewidomym. Dodatkowo stworzono specjalne rzeźby zwierząt, które niewidome osoby mogą dotykać i w ten sposób poznawać gatunki zwierząt.
Udogodnienia dla rodzin z dziećmi
W warszawskim zoo znajduje się ogromny plac zabaw, który został podzielony na kilka części. Są one dopasowane do umiejętności dzieci w różnym wieku, dzięki temu cały plac zabaw jest bezpieczny. Obok znajdują się także:
- ekologiczna ścieżka zmysłów,
- ścieżka sprawnościowa,
- tartanowa skocznia,
- mini boisko do koszykówki.
Twoje dziecko nie lubi chodzić, a Ty nie chcesz go nosić? Nie ma problemu! W zoo jest wypożyczalnia kolorowych, zwrotnych i ekologicznych wózków Jako-o. Rodzicom łatwo nimi manewrować, a dzieci nie marudzą. Wózki można wypożyczyć bezpłatnie dla dzieci do 7 roku życia (starszych przewozić nie wolno). Dzieci mogą odpocząć także na licznych, rozmieszczonych niedaleko od siebie ławkach.
Dodatkowe udogodnienia
Na terenie zoo w Warszawie znajduje się wiele punktów gastronomicznych, m.in. Lodolandia, SiGelato (pyszne, sycylijskie przysmaki), restauracja Tembo, z której dochód jest przeznaczony na rzecz mieszkańców zoo, a także bar Belwederek i 13 innych punktów gastronomicznych działających sezonowo. Na pewno będziesz miał co jeść (Twoje dzieci też!).
Toalety zostały rozmieszczone w różnych częściach zoo, by zwiedzający nie musieli przerywać wycieczki i wracać za każdym razem do jednego punktu. Wiele z nich zostało przystosowanych do korzystania przez osoby niepełnosprawne (dokładne informacje znajdują się na stronie zoo).
Na terenie parku są dwa defibrylatory AED. Są też wytyczone drogi ewakuacyjne i punkty zbiórki.
Parking zoo znajduje się w Galerii Wileńska przy ul. Targowej 72. Wjazd jest bezpłatny (trzeba tylko pokazać bilet do zoo w Biurze Parkingu na poziomie -1). Spacer z tego parkingu zajmuje 12 minut. Po drodze możesz zobaczyć m.in.:
- stalową rzeźbę żyrafy,
- zabytkową cerkiew św. Marii Magdaleny,
- Park Praski.
Przy zoo jest też parking dla gości, w tym miejsca dla autokarów. Okolice zoo są w strefie płatnego parkowania, warto więc mieć te dwa parkingi na uwadze (w sezonie lepiej od razu kierować się do Galerii Wileńska).
Do zoo dojedziesz także:
- pociągiem (dworzec Warszawa ZOO, Warszawa Wileńska, Warszawa Wschodnia lub Warszawa Stadion. Z dwóch ostatnich dojedziesz wygodnie tramwajem lub autobusem. z dworca Warszawa Wileńska możesz dojść na nogach lub podjechać tramwajem),
- tramwajem (przystanki: Park Praski, Ratuszowa-ZOO. Znajdują się one po dwóch stronach zoo. Przy każdym z nich są wejścia do parku).
To wszystko oznacza, że naprawdę każdy może wybrać się do warszawskiego zoo. Wystarczy kupić bilety i w drogę!