REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Linia lotniskowa jest bardzo potrzebna!

  10 października 2012

alt='Linia lotniskowa jest bardzo potrzebna!'

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się głosy na temat bezsensowności uruchomienia linii SKM jeżdżącej do lotniska Chopina. Mieszkańcy Białołęki są oburzeni - ten pociąg jeździ stanowczo za rzadko, a pomysł jego likwidacji jest absolutnie nie do przyjęcia! - argumentują.

REKLAMA

Kiedy jeden z warszawskich portali podał informację, że pociągami na lotnisko Chopina jeździ nie więcej niż 20 osób, zaczęła się dyskusja na temat celowości uruchomienia tej linii i zbyt wysokich kosztów z nią związanych.

- Cała sprawa zaczęła się od artykułu młodego dziennikarza, który chciał chyba zwrócić na siebie uwagę i napisał wiele bzdur o tym, że pociągi na lotnisko jeżdżą puste. Niewielu pasażerów dojeżdża na sam terminal, ale pociągami w tym kierunku chętnie jeżdżą osoby pracujące na lotnisku, na którym jest zatrudnionych w sumie kilka tysięcy osób. Składy na lotnisko - zarówno SKM i KM z naszego kierunku (Legionowo, Modlin), jak i z kierunku Sulejówka - są przepełnione na wszystkich przystankach - aż do Służewca, gdzie wsiadają i wysiadają setki ludzi pracujący w okolicznych biznes parkach. Jeżdżę i widzę. Oczywiście jest różnie w różnych godzinach. Najpełniej jest w szczycie, ale pociag z założenia ma dowozić też pasażerów na lotnisko o różnych porach. Tylko trzeba te połączenia na lotnisko rozreklamować. Perony są trochę oddalone od terminala lotniskowego i trzeba je dobrze i zachęcająco oznaczyć - ocenia Krzysztof Cieślak ze stowarzyszenia Nasza Choszczówka.

Cieślak nie kryje oburzenia, że już po trzech miesiącach funkcjonowania zaczęło się mówić o możliwości likwidacji kolejki. Podkreśla, że na lotnisku Heathrow w Londynie linia metra Piccadily Line też nie jest oblegana, ale nikt tam nie myśli o ograniczeniach w jej kursowaniu.

- Jeszcze ludzie na dobre nie przyzwyczaili się do pociągów, jeszcze nie przesiedli się - jak we wszystkich wielkich aglomeracjach europejskich - z samochodów do pociągów, a już chce się ich przymusić do ponownego jeżdżenia po Warszawie w korkach samochodem i autobusem - mówi działacz stowarzyszenia.

Będzie ankieta

W październiku "Nasza Choszczówka" chce przeprowadzić ankietę na temat częstotliwości kursowania SKM i KM (wszystkich linii przejeżdżających przez Choszczówkę), potrzeb mieszkańców Choszczówki i okolicznych osiedli.

- Generalnie już teraz mieszkańcy narzekają na to, że pociągi SKM S3 w kierunku lotniska, czyli jednocześnie w kierunku Pragi, Śródmieścia, Ochoty, Służewca, kursują za rzadko (w szczycie co godzinę a poza szczytem co dwie).

Połączenia na lotnisko trzeba rozreklamować. Perony są trochę oddalone od terminala lotniskowego i trzeba je dobrze i zachęcająco oznaczyć - ocenia Krzysztof Cieślak.
Kolej lotniskowa KM w Choszczówce w ogóle się nie zatrzymuje. Czy w związku z bzdurnymi informacjami w prasie mamy mieć pociągi jeszcze rzadziej? - pyta Krzysztof Cieślak.

Zapraszamy na zakupy

ZTM: nie mamy takich planów

Tymczasem Zarząd Transportu Miejskiego dementuje informacje, jakoby planowane było zlikwidowanie linii. - Połączenie zostało uruchomione niecałe cztery miesiące temu. To zdecydowanie zbyt krótki czas na ocenę tego, czy to przedsięwzięcie jest sukcesem, czy nim nie jest - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej ZTM.

REKLAMA

Nie zatrzymają się w Choszczówce

Mieszkańcy nie mają wątpliwości, że pociągi są bardzo potrzebne i jest ich zdecydowanie za mało. - One służą przede wszystkim miastu i aglomeracji, a lotniskom przy okazji - mówią. Pasażerowie z Choszczówki nie zamierzają odpuścić walki o zatrzymywanie się składów KM przy ich peronach. Niestety, kolejarze też są w tej sprawie wciąż niereformowalni i nic nie wskazuje na to, że linie lotniskowe zatrzymają się w Choszczówce.

- Głównym założeniem uruchomienia pociągów "lotniskowych" jest szybki dojazd pasażerów korzystających z lotniska w Modlinie do centrum Warszawy, a także dotarcie na ewentualną przesiadkę na samolot do Lotniska Chopina. Nie jest planowane ich zatrzymywanie w Choszczówce w przyszłym rozkładzie jazdy - tłumaczy Katarzyna Łukasik z Kolei Mazowieckich.

- Zatrzymanie się w Choszczówce oznacza dwie minuty różnicy, więc argument o szybkim dojeździe z Modlina jest łatwo obalić. Nie mówiąc już o tym, że tych pasażerów Modlina jest znacznie mniej niż na peronie w Choszczówce - mówi pan Jan spotkany na stacji.

- Obliczyłam, że w ciągu dnia w kierunku centrum Warszawy mieszkańcy Choszczówki mają do dyspozycji 67 połączeń (S3, S9 oraz KM). Jest to jedna z lepszych ofert przewozowych w porównaniu z pozostałymi liniami w obrębie Warszawy. Pragnę podkreślić, że w okresie ostatnich dwóch miesięcy (sierpień, wrzesień) do naszej spółki nie wpłynęła żadna skarga dotycząca niezatrzymywania się pociągów "lotniskowych" na stacji Warszawa Choszczówka - mówi Łukasik.

Mieszkańcy Choszczówki uruchomili profil na Facebooku. "Mamy dosyć pomijania Choszczówki w instytucjach odpowiedzialnych za komunikację zbiorową. Czarę goryczy przepełniły działania kolejarzy" - napisali w informacji o sobie. Każdy, kto polubi stronę, podpisuje się pod wnioskiem o zatrzymywanie się pociagów KM w Choszczówce.

Anna Sadowska

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (17)

# qal

10.10.2012 09:11

znów bezsensowne bicie piany przez tych z NCH,mają 67 połaczeń do Centrum ale jeszcze mało,może wymyślcie jeszcze port lotniczy na choszczówce bo po co tłuc się pociągami na okęcie lub modlina

# Krzysiek

10.10.2012 09:21

67 połaczeń to dużo? Nawet autobusy tu jeżdżą częściej. Skoro są pociagi, to dlaczego sie nie zatrzymują? Czy to takie dziwne żądanie. My na te pociagi płacimy podatki, to m.in. przez nie zadłużenie województwa wynosi grubo ponad 60% i my podatnicy będziemy to spłacać, więc dlaczego nie możemy z tych składów korzystać?

# qal

10.10.2012 10:20

67 to mało?Skoro autobusy jeżdżą częściej to może czas zreflektować się na autobusy:). dla nieprzebranych potoków pasażerskich te 67 pociagów wystarczy,może jak kiedyś wykarczujecie do końca ten las w choszczówce i liczba ludności wzrośnie to decydenci uznają że jednak na stacji będą się zatrzymywać wszystkie , łącznie z towarowymi no bo przecież płacą podatki i chcą korzystać. trochę obiektywizmu życzę

REKLAMA

# Krzysiek

10.10.2012 10:30

Autobusy jeżdżą obecnie na Tarchomin i plac Hallera, a pociągi do metra i centrum. To jest różnica. A polityka ZTM mówi: dowozić najszybciej i najkrócej do metra. Za osiagnięcie tego celu miasto dopłaca KM do wspólnego biletu

# Paweł

10.10.2012 10:35

Po zmianie rozkładu od 15 października prawie wszystkie pociągi Kolei Mazowieckich kursujące pomiędzy lotniskiem Okęcie a Modlinem oraz część pociągów na linii od Warszawy Gdańskiej nie będzie się zatrzymywały na Choszczówce, Płudach, Żeraniu. Albo ktoś tu sobie robi jaja, albo jakiś urzędas mści się za jakieś osobiste porażki związane z Białołeką.

# Choszcza

11.10.2012 00:22

Łukasik bezczelnie kłamie!!! Sam wysłałem w sierpniu skargę, na która otrzymałem odpowiedz we wrześniu i w takim razie jako dowod zamierzam ją wysłać do NCH.
Nie mieści sie w głowie jak można tak manipulować...

REKLAMA

# Lol

11.10.2012 00:23

Ludzie. To nie są zadane pociągi przyspieszone! One nie stają tylko w Choszczówce na zeraniu i w janowku. To jest zwykle oszustwo!

# man

11.10.2012 08:50

Pewnie, że SKM do Legionowa jest bez sensu.

# Michał

11.10.2012 09:09

#man
Pewnie, że te wszystkie SKM są bez sensu. I te tłumy rano i po południu podrózujące SKM z kierunku Legionowa, Sulejówka, Pruszkowa do Sródmieścia o niczym nie świadczą. Tak nprawdę to SKM jest bardzo potrzebna tam... gdzie nie ma torów kolejowych. A gdy je zbudują i uruchomią tam SKM to i tak to będzie ... bez sensu.

REKLAMA

# lokales

11.10.2012 16:05

Jak podał 11 października Dziennik Gazeta Prawna Warszawa jest najbardziej zakorkowanym miastem Europy. Większe korki sa tylko w Stambule. W Warszawie czas przejazdu w szczycie wydłuża sie o 100% w porównaniu z godzinami poza szczytem. Kolejka SKM, KM i metro są więc jedyną alternatywą na koszmar ciągłego stania w korkach. I połaczeń kolejowych powinno być coraz więcej a nie coraz mniej. Metro obsługuje centrum a SKM i KM dzielnice peryferyjne. W tych dzielnicach jest generowany największy ruch samochdów prywatnych i mieszkańcy tych dzielnic żeby uniknąć ciągłych korków przesiadają się sytematycznie do kolei KM i SKM. W Paryżu stoi się w korkach zdecydowanie krócej niż w Warszawie, właśnie dzięki bardzo często kursującej kolei dojazdowej RER i metru i rozwiniętej sieci tych połaczeń. Zbliża się szybko remont Grota i paraliż na moście Pólnocnym i Gdańskim. Cały ruch z Trasy Toruńskiej przeniesie sie na te dwa razy węższe mosty niż most Grota. Kto się nie przesiądzie do pociągu SKM lub KM będzie się przeprawiał na drugą stronę Wisły 2 godziny.

# kokkospoko

12.10.2012 11:27

Polityka miasta mówi dowozić jak najszybciej i najkrócej nie do metra, tylko do komunikacji szynowej, czyli tez do kolejki. Na PKP Choszczówka, Płudy, Żerań muszą zatrzymywać się wszystkie pociągi, za wyjątkiem pospiesznych :). Inna ważną sprawa to skomunikowanie tak autobusów, aby pełniły funkcje dowozowe dla kolei, a teraz nie ma czym dojechać z pętli Choszczówka do kolejki i ci co chcą to muszą podjechać pod stacje samochodem lub iść na piechotę. To nie jest zgodne z polityką miasta. Jak tak to może funkcjonować? Ponadto kursowanie pociągów stadami a później dziury??? Ten rozkład pociągów to chaos.

# man

12.10.2012 15:29

Michał ........."I te tłumy rano i po południu podrózujące SKM z kierunku Legionowa, Sulejówka, Pruszkowa do Sródmieścia"
Jest bardzo potrzebna dla "Legionowa, Sulejówka, Pruszkowa" itp. ale nie za pieniądze Warszawy. Niech te miasta płacą za SKM.

REKLAMA

# Paweł O.

12.10.2012 17:51

Przecież płacą i to niemało

# Poseł Osioł Partia Nierobów

16.10.2012 13:22

Ja Bym postulował nad zmianą nazwy stacji Warszawa Choszczówka na stację Warszawa Północ-Białołęka i nakazał by zatrzymywały się tu również pociągi dalekobieżne. Po cholerę mamy jeździć na Wschodni skoro można by było wysiąść i wsiąść do pociągu dalekobieżnego

# Hlewki

16.10.2012 19:42

A ja mieszkam w Pipidowie, po cholerę mam jeżdzić do Warszawy Wschodniej gdyż mogłyby pociągi pośpieszne zatrzymywać się w Pipidowie Wielkim

REKLAMA

# Jerzy_37

18.10.2012 17:24

Smutne, ile jadu wylewają zwolennicy obecnej władzy i polityki KM. Obiektywnym spojrzeniem może być tylko takie które widzi ze dyskryminowana jest cała bialoleka. Czas przejazdu pociągu lotniskowego z zatrzymaniem na wszystkich stacjach zwiększyłby sie może max. o 5 min... Nikogo te piec minut nie zbawi, no chyba ze nietolerancyjnych mieszkańców Legionowa (ja tez wyleje trochę swojego jadu: wcześniej bedą mogli wrócić do swojego Pipidówka, by rozkoszowac sie ciasnym lokum, bo nie było ich stać na dom w Warszawie ;>). Stolica musi być uprzywilejowana - to normalne, że pociągi metra czy szybkiej koleii w Europie zatrzymują sie na wszystkich stacjach w obrębie miast. U nas nie może być inaczej!
Przykre ze trzeba być złośliwym, ale nie można ignorować niszczacych komentarzy osób typu #Hlewki czy #Poseł Osioł Partia Nierobów.

# lokales

18.10.2012 20:33

Dyskryminacja kolejowa Białołęki pogłebia się. SKM i KM miały być substytutem metra we wschodniej tzw. Zielonej Białołęce. gdzie żyje 30 tys, mieszkańców naszej dzielnicy. Właśnie KM w nowym rozkładzie zlikwidował zatrzymywanie się prawie wszystkich pociągów Modlin - Lotnosko Chopina na stacji Płudy (do 16 pażdziernika zatrzymywały sie wszystkie tej linii). SKM w nowym rozkładzie zlikwidował parę kursów na linii S3 lotnisko Chopina - Legionowo. Najgorsza jest likwidacjja ostatniego połaczenia o 23:08 z lotniska (23:30 na Centralny) Tym pociągiem wracali wszyscy, którym wypadł póżny powrót do domu (z pracy, kina itp). Teraz nie ma czym wracać. Ostatni pociąg jest z Centralnego o 22:50. Do dyspozycji jest teraz tylko taksówka z nocną,
2-gą taryfą. Nikt nie grzebał przy pozostałych linia S2 i S1 do Sulejówka i Pruszkowa. Tam SKM jeżdźi do późnych godzin nocnych.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe