REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

Nowe połączenia już wkrótce

 

Koleją na lotnisko. Choszczówka pominięta.

  30 maja 2012

Koleją na lotnisko. Choszczówka pominięta.

Wkrótce kursowanie mają rozpocząć pociągi łączące warszawskie Lotnisko Chopina z Modlinem, skąd komunikacją autobusową będzie można dojechać do Portu Lotniczego Modlin. Niestety jedyną stacją na Białołęce na której będzie można wsiąść do tego pociągu będą Płudy.

REKLAMA

Chociaż dokładne rozkłady jazdy linii nie są jeszcze znane, Koleje Mazowieckie zapowiedziały już gdzie zatrzymają się pociągi. - Te jadące z Modlina zatrzymają się na stacjach: Nowy Dwór Mazowiecki - Chotomów - Legionowo Przystanek - Legionowo - Warszawa Płudy - Warszawa Toruńska - Warszawa Wschodnia - Warszawa Centralna. Dalej będą się zatrzymywać na wszystkich stacjach aż do przystanku Warszawa Lotnisko Chopina - mówi Katarzyna Łukasik z zespołu prasowego KM.

Tylko Płudy?

To, czy pociągi staną na stacji Warszawa Płudy nie jest jeszcze do końca pewne. Uwarunkowane to będzie możliwościami technicznymi. - Na wysokości tej stacji są trzy tory a perony są tylko przy dwóch z nich. Pociągi muszą się więc zatrzymywać na którymś z tych dwóch torów. Może się więc zdarzyć, że pociąg, który zatrzymałby się przy peronie zablokowałby tor dla pociągu dalekobieżnego, który ma pierwszeństwo. Gdyby składy KM miały zatrzymywać się dodatkowo na stacji Warszawa Choszczówka tor byłby blokowany jeszcze dłużej - tłumaczy Jan Telecki, dyrektor PKP Polskie Linie Kolejowe. Każde zatrzymanie na przystanku, wypuszczenie czy zabranie pasażerów i ponowne ruszenie zajmuje mniej więcej 2-3 minuty.

Ostateczne decyzje nie zostały jednak jeszcze podjęte. Obecnie trwają prace nad rozkładem jazdy pociągów. Nie zakończyła się także modernizacja linii Warszawa - Gdańsk prowadzona przez PKP PLK. W Płudach pod prawie ukończonym wiaduktem dobudowywany jest jeszcze peron. Jego wydłużenie pozwoli na zatrzymywanie się składów o łącznej długości do 250 metrów. Rozkład będzie udostępniony pasażerom na tydzień przed wejściem w życie.

Kup bilet

S3 z Legionowa

To nie jedyna zmiana. Już za kilka dni, bo 1 czerwca zostanie uruchomiona nowa linia Szybkiej Kolei Miejskiej. Będzie ona kursować między Legionowem Piaski a lotniskiem na Okęciu.

S-3, bo taką nazwę przyjęto, pojedzie na trasie Legionowo Piaski - Legionowo - Warszawa Choszczówka - Płudy - Żerań - Toruńska - Praga - Dworzec Wschodni - Stadion - Powiśle - Śródmieście - Ochota - Dworzec Zachodni - Aleje Jerozolimskie - Rakowiec - Żwirki i Wigury - Służewiec - Lotnisko Chopina. Część pociągów zatrzymywać się będzie na Dworcu Centralnym, omijając odcinek od Stadionu do Ochoty.

Jak często?

Kursy SKM i Kolei Mazowieckich z Legionowa do stolicy będą odbywać się co 10-12 minut w godzinach szczytu, a poza nim mniej więcej co kwadrans. Po uruchomieniu S-3, trzeba będzie się liczyć z redukcją liczby pociągów S-9. Pociągi będą kursowały raz na godzinę (jedynie w godzinach szczytu porannego i popołudniowego linia zostanie wzmocniona dodatkowymi kursami). Dodatkowo, ze względów technicznych (ograniczona liczba krawędzi peronowych), od 1 czerwca pociągi S9 będą kursować wyłącznie na trasie Warszawa Gdańska - Legionowo Piaski/Wieliszew. Nie będzie kursów na trasie Warszawa Gdańska - Legionowo.

Mieszkańcy Białołęki mogliby odczuć zdecydowaną poprawę, gdyby nie to, że nie wszystkie pociągi KM zatrzymują się np.w Choszczówce i nie dotyczy to tylko planowanych pociągów lotniskowych. Zamiast dojść do pociągów pieszo - ludzie będą wsiadać w samochody i parkować w rejonie stacji Płudy. Brawo decydenci!

matt, (wt)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (7)

# Jarek

30.05.2012 21:37

Autobus z PKP Płudy do Metra Młociny przez most Północny!!!!

# Klimek

31.05.2012 09:24

Po co?

# z Dąbrówki

31.05.2012 09:44

Bo ludzie też chcą jeździć z tej części dzielnicy do metra bez przesiadek.

REKLAMA

# Klimek

31.05.2012 10:01

Przecież szybciej dojadą pociągiem

# Aga.

25.06.2012 08:55

Pominięty jest też Żerań, stacja przesiadkowa dla wszystkich z okolic ulicy Płochocińkiej oraz jej przedłużenia!

# Jasiooo

16.05.2019 12:17

Na szczęście do Modlina można dostać się też tym transportem. Ale fakt, że lotniskowe pociągi powinny być.

REKLAMA

 Pani Wiosna

24.05.2019 20:34

Internet w Polsce powinien być dla wszystkich bezpłatny i wolny od jakiejkolwiek cenzury! #wiosna @wiosnabiedronia @KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA