REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Pociągi lotniskowe tylko w Płudach? To skandal!

  27 lutego 2012

alt='Pociągi lotniskowe tylko w Płudach? To skandal!'

W czerwcu wystartuje nowa linia kolejowa łącząca lotnisko w Modlinie z Okęciem. Będą to pociągi przyspieszone, nie zatrzymujące się na wszystkich stacjach, między innymi w Płudach, Choszczówce i na Żeraniu. Mieszkańcy Białołęki są oburzeni, ale ich protesty na razie niewiele przynoszą.

REKLAMA

Kiedy kilka miesięcy temu Koleje Mazowieckie ogłosiły nowy rozkład jazdy pociągów, które wystartują w połowie roku, na Białołęce zawrzało. Mieszkańcy z nadzieją czekali na nową linię, która miała im znacznie poprawić komunikację z resztą miasta, ale okazało się, że akurat w Płudach, Choszczówce i na Żeraniu pociągi zatrzymywać się nie będą. Oburzenie mieszkańców sięgnęło zenitu. Stowarzyszenie Nasza Choszczówka zebrało około 1,5 tys. podpisów pod protestem. Jednym głosem mówią w tej sprawie także radni dzielnicy. Przyjęli uchwałę, w której wyrazili sprzeciw i domagają się takich zapisów w rozkładzie jazdy, które uwzględnią interes mieszkańców Białołęki.

- Dzięki uchwale pani prezydent otrzymała kolejny sygnał, że jest to ważna sprawa nie tylko dla lokalnej społeczności, ale też dla pozostałej części miasta. Obecnie w rękach Hanny Gronkiewicz-Waltz jest podjęcie rozmów z władzami Mazowsza i ustalenie możliwości zatrzymywania się pociągów na białołęckich stacjach. Z pewnością rozmowy te wspomogą starania mieszkańców i radnych dzielnicy - mówił po sesji radny Wojciech Tumasz.

Mazowsze mówi: zatrzymywać

Zarząd województwa, który zarządza Kolejami Mazowieckimi, po zapoznaniu się ze szczegółową analizą możliwości technicznych, zarekomendował spółce KM zatrzymanie pociągów

Cztery dodatkowe pociągi na godzinę dałyby zupełnie nową jakość w komunikacji miejskiej nie tylko Choszczówce czy Białołęce Dworskiej, ale także np. Nowodworom.
lotniskowych na dodatkowych przystankach do końca aktualnego rozkładu jazdy.

Koleje bronią się i argumentują, że natężenie ruchu będzie zbyt duże, aby wszystkie pociągi lotniskowe mogły stawać na stacjach Choszczówka, Płudy i Żerań. Ich ostatnia propozycja mówi o tym, że zatrzymają się jedynie w Płudach. Takie rozwiązanie bulwersuje protestujących mieszkańców. Krzysztof Cieślak ze stowarzyszenia Nasza Choszczówka mówi, że skoro będą cztery pociągi lotniskowe na godzinę, to przynajmniej jeden z nich powinien zatrzymać się w Choszczówce. - To jest minimum, o jakie walczymy - mówi Cieślak. - Razem z nowym połączeniem SKM S3 da to pociąg do centrum co pół godziny - dodaje.

Kup bilet

Województwo będzie monitorować ten absurd

Zamiast od samego początku wprowadzić dobre rozwiązania, zarówno Koleje, jak i władze województwa zamierzają przyglądać się i ewentualnie wprowadzać zmiany w przyszłości. - Od momentu rozpoczęcia pracy przez lotnisko w Modlinie, potoki podróżnych będą monitorowane i na tej podstawie będą podejmowane dalsze decyzje w tej sprawie - mówi Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego.

Mieszkańcy są zbulwersowani taką postawą władz. Cztery dodatkowe pociągi na godzinę dałyby zupełnie nową jakość w komunikacji miejskiej nie tylko Choszczówce czy Białołęce Dworskiej, ale także Tarchominowi i Nowodworom. Zwracają uwagę, że wokół stacji Płudy wybranej przez Koleje Mazowieckie, nie ma jak zaparkować większej liczby samochodów, a parking park&ride w tym miejscu to wciąż pieśń przyszłości.

Pytają dlaczego w rozkładach zaplanowano zatrzymywanie się pociągów lotniskowych na stacjach Toruńska i Praga, gdzie prawie nikt nie wsiada ani nie wysiada, a zignorowano stacje na Białołęce, na których ruch pasażerów jest duży. Niestety nie udało się na razie uzyskać odpowiedzi Kolei Mazowieckich na to pytanie.

Anna Sadowska, oko

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (16)

# Michał

27.02.2012 17:11

Co za absurd. Dlaczego mieszkańcom żyjącym wokół stacji Choszczówka, Płudy, Żerań, zmodernizowanych za gigantyczne pieniądze, chce się teraz ograniczać dostęp do pociągów lotniskowych Kolei Mazowieckich. Dziwnym trafem pociągi te będa zatrzymywały sie co 15 min. na wszystkich stacjach poza Białołęką (tych pozawarszawskich i warszawskich). Ciągle ktoś uznaje Białołekę ze 100 tys. mieszkańców za najwieksza prowincję w Warszawwie i na Mazowszu. Komunikacja miejska w Białołęce to rzeczywiście wyjątkowa prowincja. Częste połączenia kolejowe (KM i SKM) na linii do Dw. Gdańskiego i na linii do lotniska przez Śródmieście miały to zmienić. Na to mieszkańcy Białołęki bardzo długo czekali.

# adam fff

28.02.2012 10:03

ciekawe od kiedy tarchomin i nowodwory jezdzą koleja na dworzec gdanski? przeciez taka podroz z tarchomina do centrum mozna by porownac jazda z bemowa do centrum przez ursus............

# mehoffer

28.02.2012 10:12

ja jezdzę, jest szybciej. Samochodem na Płudy i pociągiem, od wyjścia z domu pół godziny w centrum z dowiezieniem dzieci do szkoły

REKLAMA

# kolejorz

28.02.2012 11:20

Jak można nie wykorzystywać takiej lini w centrum miasta. Jak można nie wrzucić 4-5 pociągów w ciągu godziny, taniego metra naziemnego którego nie trzeba BUDOWAĆ!! CZY ZAWSZE OCZYWISTE i tanie rozwiazania musza trafić na beton urzędniczy i monopolistyczny ZTM, KM I PKP czyli trójcy która rządzi i zasyfia naszą komunikację miejską.
Mamy gigantyczne możliwości mając 2 linie przez centrum miasta!!!! kto i ile dostaje kasy za torpedowanine wykorzystania tych linii do maksimum. Przecież tam powinien kursować pociąg co 10 minut jak w Trójmieście (podobna ilość mieszkańców po tej stronie wisły, całe podwarszawie) i do stacji powinny jeździć wahadłowo autobusy do dworców. TO TAKIE PROSTE I takie trudne do realizacji:):):)

# Pancer

28.02.2012 11:31

Z Białołęki nie ma dobrego dojazdu komunikacją miejską na stacje: Płudy, Choszczówka czy Żerań. Pociąg koniecznie powinien zatrzymywać się na stacji Toruńska przy Trasie Toruńskiej.

# przegubowy

28.02.2012 11:56

Po oddaniu wiaduktów będą nowe linie ZTM do obu stacji

REKLAMA

# Tomek

28.02.2012 14:03

A to ma być pociąg dla pasażerów jadących na lotnisko, czy podmiejska kolejka dla mieszkańców Białołęki?

# platformers

28.02.2012 15:03

#Tomek napisał(a) 28.02.2012 14:03
A to ma być pociąg dla pasażerów jadących na lotnisko, czy podmiejska kolejka dla mieszkańców Białołęki?

A jak wpadłeś na to, że mieszkańcy Białołęki nie będą chcieli korzystać z lotniska?

# miejscowy

28.02.2012 15:12

A może nawet z obu lotnisk. To jest mozliwe, no nie?! I dlatego właśnie w podwarszawskiej Białołęce pociągi tez powinny się zatrzymywać

REKLAMA

# FOR TEH LULZ

28.02.2012 16:30

Zawsze można się przesiadać. :]

 platformers

28.02.2012 17:50

#FOR TEH LULZ napisał(a) 28.02.2012 16:30
Zawsze można się przesiadać. :]

Można też nigdzie nie latać, i poco mi wtedy lotnisko i pociąg do niego skoro nie korzystam.

# Michał

28.02.2012 19:51

To musi być pociąg dla wszystkich: dla pasażerów lotnisk, mieszkańców miejscowości pozawarszwskich (Nowy Dwór, Legionowo itp) oraz mieszkańców osiedli warszawskich. Podobnie jest z RERem w Paryżu i pociągami we Frankfurcie. Pociągi Elf zabierają 900 osób i mają kursować co 15 min. Zatrzymanie się na stacji zajmuje tym pociągom
2 min. z hamowaniem i rozpędzeniem. W czym jest problem, żeby pociąg tem zatrzymywał sie na trzech stacjach Białołęki w której mieszka 100 tys. ludz, gdzie nie ma metra i poki co tramwaju. Na razie Koleje Mazowieckie wymyśliły ze pociąg lotniskowy będzie obsługiwał lotniska, wszystkie stacje między Modlinem i Okęciem minus trzy stacje w Białołęce. Białołęka z najbardziej zakorkowanym mostem w Polsce (Grota) ma stać w korkach! Ta jakaś paranoja.

REKLAMA

# Karol Klasyków

29.02.2012 16:01

Mam pomysł, może dałoby się zorganizować zatrzymywanie pociągu "na żądanie", przycisk na peronie informowałby maszynistę np. na semaforze.
Mam na myśli stację Płudy na innych mi nie zależy. :)

 irmina

15.03.2012 21:26

mam nadzieję, że w Legionowie będą zatrzymywać się wszystkie - ale będzie BAJECZNIE

# Kalakk

16.05.2019 07:26

Rzeczywiście nie jest to w porządku, że ludziom odbiera się możliwość szybkiego dojazdu na lotnisko. Ale na szczęście np http://citybus24.com, który sporo ułatwia.

REKLAMA

# Wiosna

24.05.2019 20:30

GŁosuje na Wisonę, wtedy może dostaniesz się do lekarza specjalisty najdłużej w ciągu miesiąca, a nie jak obecnie trzeba czekać rok czy dwa lata... #wiosnabiedronia @KGawkowski
https://imgbbb.com/image/emzjZ
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break