REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Linia kolejowa tuż obok kościoła na Klasyków? Kolejarze ogłosili konsultacje

  22 listopada 2020

Linia kolejowa tuż obok kościoła na Klasyków? Kolejarze ogłosili konsultacje
Linia odbijałaby przed przystankiem Płudy i przejeżdżała m.in. tuż obok kościoła na Klasyków
źródło: databout.pl

Tory odbijają na lewo przed stacją Płudy, tną las przy Krokwi na pół i między przedszkolem a kościołem przecinają Klasyków, potem znów tną las, przebiegają bardzo blisko zabudowań jednorodzinnych i domu opieki na Czeremchowej - to jeden z przedstawionych przez PKP PLK wariantów inwestycji.

REKLAMA

- W związku z opracowywaniem na potrzeby PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dokumentacji pt.: "Zwiększenie przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia - Nasielsk (Kątne/Świercze)" prowadzimy konsultacje społeczne dotyczące projektu - czytamy na stronie databout.pl, należącej do firmy projektowej.

Fikcja konsultacji

Kolejarze wyraźnie nie chcą rozgłosu. Nie ma ogłoszeń konsultacji w prasie ani w mediach społecznościowych. Zawiadomione zostały jedynie władze Białołęki. Pod pretekstem epidemii uda im się prawdopodobnie uniknąć jakiejkolwiek rozmowy z mieszkańcami. Dlaczego nie zaplanowano spotkań nawet w trybie online? Materiały na stronie databout.pl są fatalnie przygotowane dla przeciętnego użytkownika internetu. Zainteresowani mogą ściągnąć (lub spróbować ściągnąć, bo pliki są ogromne) niezbyt wyraźne, 50-megabajtowe mapy (na których nie podpisano nawet nazw ulic), wypełnić ankietę w pliku doc i odesłać ją mailem lub... tradycyjną pocztą. Nie ma nawet przejrzystej, wygodnej ankiety gotowej do wypełnienia online. Zarówno mieszkańców Białołęki, jak i Żoliborza, prosi się o zaznaczenie jako miejsca zamieszkania Warszawy, choć zgłaszane przez nich problemy będą skrajnie różne. Najbardziej przejrzysta jest 21-stronicowa prezentacja, ale po jej lekturze mamy więcej pytań, niż odpowiedzi.

Kup bilet

Cztery tory przez Białołękę

Planowana przez PKP PLK inwestycja jest ogromna. Głównym jej zadaniem będzie budowa dodatkowych torów, umożliwiających pełne oddzielenie SKM i Kolei Mazowieckich od pociągów dalekobieżnych, które na wybranych odcinkach mają osiągać 250 km/h. Między Dworcem Wschodnim a stacją Praga torów ma być sześć, a na odcinku białołęckim - cztery.

Przez Płudy, Dąbrówkę i... park w Jabłonnie

PKP PLK proponuje trzy warianty. Najwięcej kontrowersji wzbudzi trzeci, w którym tory mają odbić w lewo kilkaset metrów przed przystankiem Płudy, biec tuż obok kościoła na Klasyków, a następnie przez las, za Mehoffera bardzo blisko domów jednorodzinnych i domu opieki na Czeremchowej. Potem w stronę Czajki, wzdłuż oczyszczalni i dalej prosto. Tory przetną Modlińską tuż przed obwodnicą Jabłonny, by następnie przejechać w pobliżu wału wiślanego przez... park pałacu w Jabłonnie.

Choć obiektywnie oceniając, wariant trzeci przebiega dość daleko od osiedli, to jego ogromną wadą jest poszatkowanie lasów, z których na co dzień korzystają tysiące mieszkańców.

- Taki przebieg linii jest nieakceptowalny i w moim przekonaniu absolutnie nierealistyczny z powodów społecznych - mówi radny Waldemar Kamiński, przewodniczący dzielnicowej komisji ochrony środowiska.

Pozostałe dwa warianty są dla mieszkańców Białołęki w zasadzie obojętne, bo przebiegają na naszym terenie wzdłuż obecnej linii kolejowej. Oba wzbudzą jednak żywe zainteresowanie i kontrowersje w Legionowie i innych miejscowościach wzdłuż planowanych tras.

Uwagi można zgłaszać do 18 grudnia.

(dg, oko)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (36)

# Piore

22.11.2020 10:37

"Choć obiektywnie oceniając, wariant trzeci przebiega dość daleko od osiedli.." - przepraszam 100 metrów od osiedla klasyków to dość daleko :)?

 drugastrona

22.11.2020 12:27

Inwestycja z rodzaju science-fiction. Tzn. faktycznie przydałoby się oddzielić tory dalekobieżne od lokalnych, przydałoby się skrócić te zawijasy na trasie nad morze, ale w możliwej do przewidzenia przyszłości nie będzie na to pieniędzy, bo są o wiele bardziej potrzebne inwestycje gdzie indziej w Polsce. A ten przebieg tuż nad Wisłą w pobliżu rezerwatów ptactwa to już w ogóle absurd :D Trzeba by tutaj puścić linię w tunelu, żeby ich nie płoszyć, a nikt nie wyda takiej decyzji.

# www.kkk

22.11.2020 12:28

"...Pozostałe dla warianty są dla mieszkańców Białołęki w zasadzie obojętne, bo przebiegają na naszym terenie wzdłuż obecnej linii kolejowej. ... Autor artykułu jest po prostu bezczelny. " Powiedz to ludziom mieszkającym wzdłuż ulicy Zawiślańskiej !!!! i tych, którzy mieszkają wzdłuż torów.

REKLAMA

# ankieter

22.11.2020 12:55

To co robi PKP to bandytyzm. Nie można ot tak po prostu wziąć mazak i na mapie narysować linię kolejową w miejscu gdzie nigdy nie miała być na terenach zabudowanych oraz leśnych!
Ludzie kupując działki pod domy świadomie kupowali z dala od dróg i linii kolejowych. Płacili za to o wiele więcej. Gdyby kolej im nie przeszkadzała kupili by bliżej płacąc mniej.
Przeprowadzenie nowej linii kolejowej przez środek lasu gdzie nie ma nawet żadnej drogi to morderstwo na zwierzętach. Zwierzęta już "przyzwyczaiły się i nauczyły" dotychczasowej linii kolejowej, która istnieje od 1887 r.
Pomijam już fakt masowej wycinki drzew w granicach miasta... które już się dusi.
Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu dołożenie 2 torów do obecnej linii kolejowej aż do rzeki Narew. Dalej mogłaby się rozdzielać. To najtańsze rozwiązanie. W przypadku nowego śladu z naszych podatków Państwo Polskie będzie musiało wypłacić ogromne odszkodowania mieszkańcom na trasie inwestycji. Oczywiście o ile będą jeszcze niezależne sądy...

# Bileter

22.11.2020 13:16

#ankieter napisał(a) 22.11.2020 12:55
Ludzie kupując działki pod domy świadomie kupowali z dala od dróg i linii kolejowych. Płacili za to o wiele więcej.
Nooo, to dopiero janusz ekonomii się odezwał. Ludzie kupują działki i domy na zabupiu tylko dlatego że tam jest taniej. Nie mówię oczywiście o budownictwie rekreacyjnym, w stylu domu na Mazurach.
A tak w ogóle, to budować i nie słuchać wiecznie niezadowolonych maruderów!

# lutek

22.11.2020 13:19

tyle razy o tym pisałem ,o ekranach była cisza i bec

REKLAMA

# www.kkk

22.11.2020 13:29

Do Ankieter. "Ludzie kupując działki pod domy świadomie kupowali z dala od dróg i linii kolejowych. Płacili za to o wiele więcej. Gdyby kolej im nie przeszkadzała kupili by bliżej płacąc mniej....Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu dołożenie 2 torów do obecnej linii kolejowej" Dla kogo najlepszym ??? Pisz że może dla Ciebie, ale na pewno nie dla ludzi którzy mieszkają wzdłuż torów. Tym bardziej że też się "nauczyli i przyzwyczaili " do obecnej linii.

# Gojenie

22.11.2020 15:04

#www.kkk napisał(a) 22.11.2020 12:28
"...Pozostałe dla warianty są dla mieszkańców Białołęki w zasadzie obojętne, bo przebiegają na naszym terenie wzdłuż obecnej linii kolejowej. ... Autor artykułu jest po prostu bezczelny. " Powiedz to ludziom mieszkającym wzdłuż ulicy Zawiślańskiej !!!! i tych, którzy mieszkają wzdłuż torów.

A kto im kazał tam mieszkać? Aaaa bo było tanio.. nie żal mi was

# www.kkk

22.11.2020 15:43

22.11.2020 15:04#Gojenie. Za to mi bardzo żal Ciebie(a może WAS towarzyszu ?)

REKLAMA

# BdrMarcin

22.11.2020 19:35

W jabłonnie Wariant 3 wcale nie jest daleko od domów. Na mapie tory przecinają jeden dom a tory są kilkanaście metrów od budynków. Teren ten podpada pod NATURA 2000 i w planach przestrzennych jest wpisane że nic nie można ta: budować

# BEN

23.11.2020 10:07

W jaki sposób chcą poprowadzić tory tramwajowe przez ulice Klasyków aż do Modlińskiej i przez modlińską??? tunele, czy wiadukty, a może szlabany ?

# PSps

23.11.2020 14:33

Nie taniej będzie wybudować lotnisko w Nasielsku.

REKLAMA

# PiSPiS

23.11.2020 19:33

#PSps napisał(a) 23.11.2020 14:33
Nie taniej będzie wybudować lotnisko w Nasielsku.
Ależ w Nasielsku już jest lotnisko. A dokładniej w Chrcynnie - lotnisko dawnego Mostostalu, na którym bazowały m.in. śmigłowce używane do montażu konstrukcji budowlanych.

# mmmieszkaniec

24.11.2020 12:55

...To chyba jedna ze słynnych "szprych kolejowych" PISu. Kolejny raz Praga, Białołęka czy Jabłonna staje się celem inwestycyjnym chorych ambicji nowej władzy. Może by wreszcie wybudowali oczyszczalnie dla np. śródmiejskich i żoliborskich ścieków na lewym brzegu!!! Skończyły by się przygody rurociągów...do Czajki.

# Luźne majty

24.11.2020 17:01

#mmmieszkaniec napisał(a) 24.11.2020 12:55
...To chyba jedna ze słynnych "szprych kolejowych" PISu. Kolejny raz Praga, Białołęka czy Jabłonna staje się celem inwestycyjnym chorych ambicji nowej władzy. Może by wreszcie wybudowali oczyszczalnie dla np. śródmiejskich i żoliborskich ścieków na lewym brzegu!!! Skończyły by się przygody rurociągów...do Czajki.
Linie kolejowe są budowane przez państwową kolej, a oczyszczalnia ścieków przez samorządowe miasto. Państwo i samorząd to nie to samo.

# Czwarty

24.11.2020 19:18

Komuniści, dyktatorzy tworzyli wielkie budowle nie licząc się z ludźmi, zamiast poprawiać życie prostymi przemyślanymi rozwiązaniami. Koszt budowy CKN będą ogromne, na miare chorych ambicji.
Zamiast przeznaczyc pienadze na wykształcenie społeczeństwa aby moglo budować kraj na bazie wiedzy i świadomości będą ciąć drzewa, niszczyć przyrodę, podwyższać podatki, oszukiwać naiwnych ludzi.
Te propozycje to 3 bzdury nie 3 warianty.
Czwarty tor do Legionowa TAK korekty i nowe tory TAK bzdury NIE

# Czytelnik

25.11.2020 09:45

Kompletne bzdury - tory trzeba budować, aby transport kolejowy, który jest bardziej ekologiczny, mógł się rozwijać i pomysł 4 torów - 2 dla ruchu lokalnego w obie strony i 2 dla ruchu tranzytowego w obie strony to jak najbardziej pożądane rozwiązanie, zwłaszcza jak te pociągi mogłyby osiągać 200 km/godz, co ma być wprowadzone na części odcinków trasy do Gdańska już w tym roku :-) Tak można dostać się do centrum Gdańska szybciej niż samolotem, jeśli weźmie się pod uwagę dojazd na lotnisko i czas odprawy.
Wariant trzeci jest zapewne dla formalności - muszą być 3 na potrzeby konsultacji, więc wstawili taki, który idzie po obszarach rezerwowych, a zbudują i tak wzdłuż obecnych torów i mamy gdzieś pretensje ludzi, którzy tam mieszkają, gdyż dobrze wiedzieli, że są tam tory, kiedy się budowali, a poza tym nowoczesne tory są bardzo wygłuszone, o czym można się właśnie przekonać na tym odcinku - pociągu prawie nie słychać.

# observer

25.11.2020 11:28

#Czytelnik napisał(a) 25.11.2020 09:45
....na tym odcinku - pociągu prawie nie słychać.

Jestem niemal codziennie w okolicznych lasach i rzeczywiście osobowe składy nie są bardziej dokuczliwe od tramwaju wjeżdżającego z rozpędem na rozwidlenie torów, czego nie można powiedzieć o składach towarowych. Są one długie i powodują długotrwały łoskot. Zawsze też jakiś pociąg włącza syrenę, a tę to już słychać w odległości setek metrów. Kto tam pałęta się po torach - dziki?
Podzielam jednak pogląd, że jak się rozbudowuje tory, to wybór terenu w ich pobliżu jest najbardziej oczywisty.
Natomiast ten trzeci wariant to przypomina komunistyczne metody walki z kościołem. Brakuje tylko zlokalizowania przy samym kościele przystanku z nagłośnieniem dworcowym i pokrętnej argumentacji, że to w celu ułatwienia dojazdu wiernym. Przykładem może być kościół otoczony Modlińską i Trasą Toruńską.

# www.kkk

25.11.2020 11:37

Czytelniku, jeśli już jesteś takim zwolennikiem rozwoju kolei, to najlepszym rozwiązaniem jest wariant 3. Można zaprojektować perspektywicznie więcej torów utrzymując jednocześnie stary układ. Najmniej problemów z mieszkańcami. A to że kupowali przy torach to nie znaczy że kupowali z pociągami na "własnej" posesji. Kupowali z konkretnym dojazdem do posesji i pisanie głupot "że wiedzieli gdzie kupują" jest po prostu głupie. A "prawie nie słychać" robi różnicę.

# www.kkk

25.11.2020 12:59

..........."Natomiast ten trzeci wariant to przypomina komunistyczne metody walki z kościołem. Brakuje tylko zlokalizowania przy samym kościele przystanku z nagłośnieniem dworcowym i pokrętnej argumentacji, że to w celu ułatwienia dojazdu wiernym. Przykładem może być kościół otoczony Modlińską i Trasą Toruńską."........
A wjeżdżanie pociągami na prywatne posesje ludzi to już nie są "komunistyczne metody???"
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy