REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Nowe tory na Białołęce. Poznaliśmy kolejne szczegóły

  2 grudnia 2020

Nowe tory na Białołęce. Poznaliśmy kolejne szczegóły
źródło: Wikimedia Commons / Action Direct

Podczas trwającego ponad trzy godziny spotkania online kolejarze odpowiedzieli na wiele pytań, stawianych przez białołęckich radnych.

REKLAMA

Planowana przez PKP Polskie Linie Kolejowe budowa na Białołęce czwartego toru to obecnie zdecydowanie najważniejszy temat w dzielnicy. Kolejarze rozważają nie tylko nową stację na przecięciu z rezerwą terenu pod przedłużenie Kuklińskiego (trasą mostu Skłodowskiej-Curie), ale także - w jednym z wariantów - wiadukty nad Klasyków i Modlińską. We wtorek 1 grudnia przedstawiciele PKP PLK rozmawiali online z radnymi z komisji ochrony środowiska.

PKP PLK budują na Białołęce

- Usłyszeliśmy, że warianty nie są ostateczne - relacjonuje radny Filip Pelc. - Ich dokładny przebieg będzie doprecyzowany na kolejnych etapach konsultacji. Padła informacja, że linia może być odchylona o kilkadziesiąt metrów w jedną lub drugą stronę. Jest to istotne np. odnośnie Zawiślańskiej. Być może tory będą przebiegały bliżej Piwoniowej, co nie będzie kolidowało z obecnym kształtem ulic.

Warianty pierwszy i drugi zakładają, że czwarty tor powstanie tuż obok istniejących, wymuszając przebudowę wiaduktów w Płudach (w ciągu Klasyków-Bohaterów) i Choszczówce (Jeżowskiego). Na drugim z nich powstałyby przystanki autobusowe, które w połączeniu z przesunięciem stacji kolejowej umożliwiłyby bardzo wygodną przesiadkę do pociągów SKM i Kolei Mazowieckich.

W wariancie trzecim wiadukty w Płudach i Choszczówce zostają w obecnej formie a stacja Choszczówka nie jest przysuwana do estakady. Wariant ten zakłada budowę dwóch nowych torów, biegnących po wiadukcie nad Klasyków, przez las, następnie kolejnym wiaduktem nad Modlińską i dalej nad Wisłą w stronę Jabłonny.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Tory w roku 2026?

Radni dopytywali także o ewentualne ekrany akustyczne, ale w tej sprawie nie mogły paść żadne konkretne odpowiedzi - decyzja o budowie barier może zapaść dopiero po wykonaniu specjalistycznych analiz.

Padły za to zapowiedzi dotyczące terminów. PKP PLK zakłada, że optymalny wariant zostanie wybrany najpóźniej w marcu. Projekt miałby być gotowy w roku 2022, a pociągi skorzystałyby z nowych torów w roku 2026.

Konsultacje online

Po fali krytyki pod adresem poziomu konsultacji kolejarze zdecydowali o organizacji spotkania online dla mieszkańców Białołęki, Targówka, Pragi Północ i Południe, Żoliborza oraz Legionowa i Jabłonny. Odbędzie się ono w poniedziałek 7 grudnia o godz. 18:30 na platformie Microsoft Teams.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# Gruby Miś

03.12.2020 09:35

W moim mniemaniu te specjalistyczne analizy są po nic, bo ja często spceruje po Płudach, a pociągi słychać z naprawdę daleka. Ekrany powinny być zawsze gdy ludzkie zabudowania znajdują się w odległości 200m od torów.

# Muniek

04.12.2020 13:01

Co za debile budowali niedawno tę trasę, wystarczyło zrobić metr szerzej i 4 tor wcisnęłoby się pomiędzy obecne. A tak trzeba burzyć/ przebudowywać istniejącą infrastrukturę. nowe wiadukty, perony.
Debile nie wpadli na to że można od razu było zrobić 4 tor

# ZTk

06.12.2020 13:34

Kolejarze nie informują, jakie korzyści nowa linia miała by przynieść i komu. Słyszałem o zysku kilku minut na trasie Wwa Wsch. - Olsztyn. To są kluczowe pytania, bo kosz budowy linii jest znacznie wyższy niż bezpośrednio wydane pieniądze. Zniszczony zostanie dorobek życia wielu ludzi, obniżenie komfortu innych, dewastacja zabytków i przyrody. Tymczasem kolejarze zachowują się tak, jakby to była tylko ich sprawa, a linia była konieczna.

REKLAMA

# lutek

07.12.2020 12:00

zawsze po badaniach ekrany i konczy sie na tym ze jesli ludzie mocno sie o nie domagają to dopiero wtedy powstaną
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA