REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inwestycje

Nowe tory potną Białołękę? Skandaliczny sposób konsultacji
REKLAMA

źródło: Wikipedia Commons / Action Direct


REKLAMA

Nowe tory potną Białołękę? Skandaliczny sposób konsultacji

Zero spotkań informacyjnych, niewyraźne mapki i pliki, których nie da się otworzyć na słabszym komputerze - w taki sposób decyduje się o losach domów czy całych ulic.

REKLAMA
Linia kolejowa tuż obok kościoła na Klasyków? Kolejarze ogłosili konsultacje
Linia kolejowa tuż obok kościoła na Klasyków? Kolejarze ogłosili konsultacje Tory odbijają na lewo przed stacją Płudy, tną las przy Krokwi na pół i między przedszkolem a kościołem przecinają Klasyków, potem znów tną las, przebiegają bardzo blisko zabudowań jednorodzinnych i domu...
czytaj

W ostatnich latach mieliśmy w Warszawie konsultacje społeczne prowadzone lepiej lub gorzej, ale czegoś takiego jeszcze nie było. Największą z planowanych na Białołęce inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe "omawiają" z mieszkańcami w sposób pozwalający podejrzewać, że chodzi o zebranie możliwie najmniejszej liczby opinii.REKLAMA

Nowe tory na Białołęce

Przypomnijmy: PKP PLK przymierza się do zwiększenia przepustowości linii między Dworcem Wschodnim a Nasielskiem, w ramach którego rozważany jest czwarty tor przez Białołękę i nowa stacja na przecięciu z rezerwą terenu pod przedłużenie Kuklińskiego (trasą mostu Skłodowskiej-Curie). Każdy z trzech przygotowanych wariantów jest kontrowersyjny: pierwszy i drugi zakładają m.in. likwidację ulicy Zawiślańskiej, a trzeci - budowę wiaduktu nad Klasyków między blokami mieszkalnymi a zabytkowym kościołem. Inwestycja będzie się wiązać z wywłaszczeniami i wyburzeniami, ale zainteresowani mieszkańcy mają do dyspozycji tylko niewyraźne mapy bez pełnej legendy. Niektóre pliki są tak ciężkie, że zapoznanie się z nimi na laptopie jest wręcz niemożliwe. Burmistrz Białołęki Grzegorz Kuca wytyka kolejarzom m.in. rezygnację ze spotkania online.REKLAMA

Burmistrz Białołęki oburzony na PKP PLK

- Konsultacje społeczne w Warszawie zawsze prowadzone są w dwóch formach. Jedną z nich jest spotkanie z mieszkańcami - czytamy w liście burmistrza do PKP PLK. - Warszawskie konsultacje są wcześniej komunikowane, tzn. przed ich rozpoczęciem, a nie w trakcie trwania, co daje możliwość mieszkańcom zaplanowania uczestnictwa w spotkaniu i przygotowanie się do niego. Warszawskie konsultacje są promowane, ponieważ zależy nam na udziale mieszkańców. Staramy się dotrzeć do interesariuszy przez media społecznościowe, dzielnicową stronę internetową, za pomocą plakatów i reklamy w lokalnej prasie.REKLAMA

Kryptonim Kątne-Świerszcze

Informacje o wielkiej kolejowej inwestycji można znaleźć na stronie... prywatnej firmy, przygotowującej "konsultacje" dla PKP PLK. Choć najbardziej zainteresowani są mieszkańcy Białołęki i Legionowa, w tytule czytamy o "zwiększeniu przepustowości na odcinku Warszawa Wschodnia - Nasielsk (Kątne/Świercze)". Na stronie nie ma nawet przejrzystej, wygodnej ankiety gotowej do wypełnienia online.

- Nazwa zadania jest myląca dla mieszkańców Białołęki, ponieważ nie kojarzą oni tego przedsięwzięcia z dzielnicą - pisze burmistrz Kuca. - Materiały przedstawione na stronie są trudno dostępne. Pliki są zbyt ciężkie, więc długo się otwierają lub nie otwierają się wcale, natomiast forma ich przedstawienia jest nieczytelna dla zwykłego mieszkańca, nieoswojonego z branżą budowlano-architektoniczną. Nie ma żadnej informacji, w jaki sposób będą rozpatrzone zgłoszenia mieszkańców. Kto będzie dokonywał oceny tych zgłoszeń, firma Databout czy PKP PLK? Czy zostaną one uwzględnione czy nie? Gdzie będzie przedstawiony raport lub podsumowanie konsultacji?

Radny Waldemar Kamiński zaprosił przedstawicieli PKP PLK na posiedzenie komisji ochrony środowiska, które odbędzie się na początku grudnia. Na razie nie wiemy, czy wezmą oni udział w spotkaniu z samorządowcami.

(dg)


  • Poleć
  • Polub Tu Białołęka
  • Udostępnij26.11.2020 21:45 #Delvish
A czy dodatkowych torów dla pociągów dalekobieżnych nie można by puścić w tunelu pod istniejącymi torami?
26.11.2020 21:51 #ankieter
A od czego są radni Białołęki? Tylko od brania kasy?
Chyba mogliby wydrukować ankiety, materiały w jakiejś przyjaznej formie i iść w teren do mieszkańców.
Tłumaczyć szanse i zagrożenia. Ale nie. Lepiej siedzieć na tyłku i mieć wszystko w nosie. Ważne aby kasa co miesiąc wpadała na konto...
27.11.2020 12:43 #Czarnołęka
"Nazwa zadania jest myląca dla mieszkańców Białołęki, ponieważ nie kojarzą oni tego przedsięwzięcia z dzielnicą". Wielu z nich nie kojarzy nawet Białołęki ze stolicą, ciągle wydaje im się że są u siebie na prowincji.
28.11.2020 11:27 #Gruby Miś
Żaden z wariantów nie jest idealny, ale 3 to już jest jakąś abstrakcją, oprócz tego co jest wyminione na górze, to przecina i pewnie potencjalnie zdewastuje las henryków i dąbrówka. Dalej przetnie rezerwaty ornitlogiczne, obszar natury 2000, zniszczy tereny rekreakcyjne i szlaki rowerowe. Na dokładkę unicestwi zabytkowy park w Jabłonnej i zagrozi zabytkom. No i jeszcze przebiega przez tereny zalewowowe. Kto to w ogóle wymyślił. Jestem ciekaw czy się w ogóle spytali o opinię Biura Ochrony Środwiska m.st Warszawa. Konserwator zabytków to pewnie wszystko klepnie, jak będzie potrzeba.
28.11.2020 14:40 #Ryba
Konserwator zabytków nie będzie miał co klepać, bo nie jest to propozycja na serio. Nie ma co bić piany w sprawie wariantu 3
REKLAMA
28.11.2020 15:09 #Orto Graff
#Gruby Miś napisał(a) 28.11.2020 11:27

...zabytkowy park w Jabłonnej...
Nie w Jabłonnej lecz w Jabłonnie. Tak samo jak w Warszawie a nie w Warszawej.
28.11.2020 19:24 #Gruby Miś
Przepraszam i przyznaje się do błędu, pokaleczyłem mój ojczysty język. Tak to jest jak całą korspodencję w robocie pisze się w obcych językach i pisze się pod wpływem emocji. Ale jak widzę kolejne przykłady wszechobecnej "betonozy" to coś mnie niezdrowe myśli nachodzą.
30.11.2020 06:20 #max
,,, Konsultacje społeczne w Warszawie zawsze prowadzone są w dwóch formach. Jedną z nich jest spotkanie z mieszkańcami ,,,, Absolutnie jest to nieprawda w Warszawie konsultacje z mieszkańcami są tylko w teorii w praktyce jest to farsa. Tak chociażby było przy pseudo konsultacjach o zagospodarowanie terenów przy moście północnym, terenu który mógłby zmienić oblicze Białołęki. Patryk Jaki ( PIS ) chciał stworzyć tam biurowce ( praca w IT ) Trzaskowski powiedział ze zrobi tak jak chcą mieszkańcy ( gdy wygra ) . Mieszkańcy chcieli biurowce ( miejsca pracy ) a i tak powstanie tam kolejne blokowisko.
30.11.2020 12:06 #Mehoffera
To nie jest etap konsultacji społecznych! Dlaczego ponownie ukazuje się artykuł, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością? Nie ma żadnych decyzji środowiskowych itp, każdy z mieszkańców z obrębu "projektowanej linii" musi dostać pismo (pocztą/list polecony) o planowanej budowie. Nikt nic nie dostał i nie dostanie bo nie ma żadnego PROJEKTU, ten który pokazują "media" jest przedprojektowy !!! Ludzie opanujcie się i zacznijcie przekazywać rzetelne artykuły!
30.11.2020 13:56 #Buk
#Orto Graff napisał(a) 28.11.2020 15:09

Nie w Jabłonnej lecz w Jabłonnie. Tak samo jak w Warszawie a nie w Warszawej.
Jabłonna, Bukowa - w Jabłonnej , w Bukowej. W Warszawie nie wszytko wiedzą najlepiej - a jak mówią mieszkańcy najlepiej sprawdzić na miejscu.
REKLAMA
30.11.2020 16:08 zipa.dumna
#Buk napisał(a) 30.11.2020 13:56

Jabłonna, Bukowa - w Jabłonnej , w Bukowej. W Warszawie nie wszytko wiedzą najlepiej - a jak mówią mieszkańcy najlepiej sprawdzić na miejscu.
Nie pisz głupot. Zajrzyj do słownika poprawnej polszczyzny albo chociażby na stronę gminy Jabłonna ("Pałac w Jabłonnie", "pierwsza wzmianka o Jabłonnie", "Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie").
02.12.2020 15:27 #lol
#Mehoffera napisał(a) 30.11.2020 12:06

To nie jest etap konsultacji społecznych! Dlaczego ponownie ukazuje się artykuł, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością? Nie ma żadnych decyzji środowiskowych itp, każdy z mieszkańców z obrębu "projektowanej linii" musi dostać pismo (pocztą/list polecony) o planowanej budowie. Nikt nic nie dostał i nie dostanie bo nie ma żadnego PROJEKTU, ten który pokazują "media" jest przedprojektowy !!! Ludzie opanujcie się i zacznijcie przekazywać rzetelne artykuły!
Zamknij mordę. Nie masz bladego pojęcia o procedurach.
02.12.2020 19:04 #observer
#lol napisał(a) 02.12.2020 15:27

Zamknij mordę. Nie masz bladego pojęcia o procedurach.
Jeśli już, to nie lepiej napisać "zamilcz"?
Podobnie jak w czasach PRL - na pytanie szachisty jak pisać słowo "szachu.e:" przez "ch", czy samo "h", niejaki pan Rumian radził, że najlepiej napisać cisza panowie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
Nowości do -45%
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA