REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Nowe tory na Białołęce. "Wszystkie warianty są złe"

  30 listopada 2020

Nowe tory na Białołęce. "Wszystkie warianty są złe"
źródło: Wikimedia Commons / Cezary p

Przygotowane przez PKP PLK propozycje rozbudowy linii kolejowej są miażdżone siłą argumentów mieszkańców Białołęki. W środę do listy krytyków dołączą radni.

REKLAMA

Przypomnijmy: PKP PLK przymierza się do zwiększenia przepustowości linii między Dworcem Wschodnim a Nasielskiem, w ramach którego rozważany jest czwarty tor przez Białołękę i nowa stacja na przecięciu z rezerwą terenu pod przedłużenie Kuklińskiego (trasą mostu Skłodowskiej-Curie). Każdy z trzech przygotowanych wariantów jest kontrowersyjny: pierwszy i drugi zakładają m.in. likwidację ulicy Zawiślańskiej, a trzeci - budowę wiaduktu nad Klasyków między blokami mieszkalnymi a zabytkowym kościołem.

Nowe tory na Białołęce

- Żaden z wariantów nie jest idealny, ale trzeci to już jest jakąś abstrakcją - komentuje nasz czytelnik. - Przecina i pewnie potencjalnie zdewastuje lasy Henryków i Dąbrówka. Dalej przetnie rezerwaty ornitologiczne, obszar natury 2000, zniszczy tereny rekreacyjne i szlaki rowerowe. Na dokładkę unicestwi zabytkowy park w Jabłonnie.

W środę 2 grudnia wieczorem białołęccy radni spotkają się online specjalnie po to, by porozmawiać o inwestycji i - jak można się spodziewać - wytknąć kolejarzom niepoważne traktowanie mieszkańców. W projekcie stanowiska czytamy, że "Rada Dzielnicy Białołęka wyraża stanowczy sprzeciw wobec formy i organizacji przeprowadzenia na potrzeby PKP Polskie Linie Kolejowe konsultacji społecznych". Radni planują wydać negatywną opinię dla wszystkich wariantów.

- Ich realizacja, a w szczególności wariantu trzeciego, oznaczałaby ogromne i nieodwracalne koszty ekologiczne, wycinkę ogromnej ilości drzew oraz segmentację zwartych obszarów leśnych - czytamy. - Taka propozycja przebiegu linii kolejowej stoi w sprzeczności z celami nakreślonymi w strategii rozwoju Warszawy i z całą pewnością spotka się z poważnymi protestami społecznymi.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

"Propaganda PKP PLK"

To nie koniec. W projekcie uzasadnienia czytamy, że "przedstawione w konsultacjach materiały mają głównie charakter propagandowy i niezwykle mało czytelny" oraz, że "należy postawić tezę, że jest to działanie celowe, które zmierza do uniknięcia jakiejkolwiek faktycznej konsultacji z mieszkańcami".

- Przebieg projektowanych na terenie dzielnicy linii kolejowych jest do rozważenia jedynie z warunkiem dostosowania projektu do istniejącej infrastruktury, zapewnienia odpowiedniej ilości przejść, parkingów przy stacjach, zabezpieczenia mieszkańców zamieszkałych przy liniach kolejowych przez negatywnymi skutkami związanymi z nadmiernym hałasem i wibracjami poprzez postawienie ekranów dźwiękoszczelnych - piszą radni. - Przebieg projektowanych linii kolejowych nie może także znacząco ingerować w linie rozgraniczające istniejących dróg, tak jak ma to miejsce w wariancie I i II w przebiegu linii kolejowej po ulicy Zawiślańskiej.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (7)

# Miko

30.11.2020 18:26

Mi się wydaje PKP w taki swoisty sposób testuje opinię publiczną. Czy łykną każdy chory pomysł(czytaj wariant 3). Bo to co robią to chyba w ogóle nie spełnia definicji konsultacji społecznych. Moim zdaniem w wariancie 1 i 2(mniejsze zło) to tym co zlikwidują dogodny dojazd do posesji powinni zaoferować możliwość wykupu nieruchomości po dogodnych warunkach.

# Miko

30.11.2020 18:40

Dodam tylko, że teraz rozumiem kumpla co jak szukał działki pod domek, to szukał tak aby w okół było już jak najbardziej zabudowany teren. W jego rodzinnym domu postawili nową drogę w ogrodzie 2m od krawędzi domu. U nas każdy skrawek zieleni to potencjalny plac budowy/inwestycji. Powinni zmienić hasło państwa na "Beton to rule them all".

# Friko

30.11.2020 19:01

#Miko napisał(a) 30.11.2020 18:40
U nas każdy skrawek zieleni to potencjalny plac budowy/inwestycji.
Dlatego należało wybrać Kononowicza. On gwarantował. że "niczego nie będzie".

REKLAMA

# Katalog

01.12.2020 15:25

Nowe tory kolejowe na Białołęce?
PKP PLK przygotowało trzy warianty rozbudowy torów kolejowych. Budzą one duże kontrowersje wśród mieszkańców. KatalogKontrowersje budzi również sam tryb konsultacji. Zachęcam do zgłaszania uwag:

# Czytelnik

01.12.2020 17:39

Jeśli już to przynajmniej u części mieszkańców budzą nadzieję, że nasza dzielnica będzie lepiej skomunikowana, a z Warszawy będzie szybciej dojechać nad nasze polskie morze ;-) . Tak więc niech budują i to jak najszybciej!!!!!!!!

# Lugd

02.12.2020 08:41

Powinien być tunel przelotowy z obecnej linii kolejowej na Nowodwory i powracający na obecną trasę.

REKLAMA

# bezimienny86

06.12.2020 21:36

Wariant 2 jest jedynym sensownym.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA