REKLAMA

Legionowo

inwestycje »

 

Dworzec, parking P+R i tunel do wyburzenia? Przed nami burzliwe spotkania z kolejarzami

  9 marca 2023

alt='Dworzec, parking P+R i tunel do wyburzenia? Przed nami burzliwe spotkania z kolejarzami'
Którędy poprowadzić dodatkowe tory przez Legionowo? Fot. DB

PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają rozbudować linię kolejową o dodatkowy tor dla dalekobieżnych pociągów jadących przez Legionowo, Chotomów czy gminę Wieliszew. 7 marca w przyległych do projektowanej linii gminach rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami i samorządami. Już wiadomo, że będzie sprzeciw.

REKLAMA

W lipcu 2020 roku PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na opracowanie studium wykonalności rozbudowy linii kolejowej w kierunku Legionowa i Nasielska (Kątne/Świercze). Dokumentacja przedprojektowa określi, którędy przebiegną dodatkowe tory na białołęckim i legionowskim odcinku. Firma Databout po raz kolejny przeprowadza konsultacje społeczne. Siedem wariantów tras kolejowych przez powiat legionowski. Konsultacje tylko online Siedem wariantów tras kolejowych przez powiat legionowski. Konsultacje tylko online
Ruszają kolejne konsultacje społeczne w sprawie budowy nowej linii dla kolei szybkich prędkości na odcinku Warszawa Wschodnia - Nasielsk. Tym razem kolejarze przedstawili siedem wariantów przebiegu nowo projektowanej linii kolejowej.
Zaprezentowane zostały szczegóły techniczne wybranych wcześniej dwóch z siedmiu korytarzy, tj. 4 i 6.

Kiedy i gdzie konsultacje mieszkańców z PKP PLK?

Podczas spotkań konsultacyjnych mieszkańcy będą mogli nie tylko zapoznać się ze szczegółowymi rozwiązaniami, ale również przekazać swoją opinię - wypełniając ankietę - stacjonarnie lub elektronicznie. Wnioski ze spotkań pozwolą wyłonić najlepsze rozwiązanie dla przyszłej inwestycji.

Zgłoszenie uwag i wypełnienie ankiety jest możliwe do 4 kwietnia br. na stronie konsultacje.databout.pl. Na 14 marca zaplanowano spotkanie z mieszkańcami gminy Jabłonna w sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Jabłonnie. Dzień później kolejne spotkanie, tym razem z mieszkańcami Legionowa w sali widowiskowej miejskiego ratusza. 16 marca - w hali sportowej w Wieliszewie, zaś 21 marca swoją opinię na temat przebiegu trasy będą mogli wyrazić mieszkańcy Białołęki w sali konferencyjnej ratusza przy Modlińskiej. Wszystkie spotkania będą rozpoczynały się o godz. 18:00. Mieszkańcy i osoby zainteresowane mogą przesłać postulaty również listownie pod adresem: Databout sp. z o.o., ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 7, 02-366 Warszawa z dopiskiem "Konsultacje społeczne".

Kup bilet

PKP PLK: "Same korzyści"

Planowane zakończenie studium wykonalności to III kwartał 2024 roku. Będzie ono podstawą do szczegółowego planowania projektu po 2024 roku.

- Najważniejszym efektem planowanej inwestycji ma być oferta atrakcyjnych podróży między Warszawą a Legionowem, Radzyminem, Nasielskiem i na dalszych trasach. Przewidziano rozdzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego oraz przebudowę i budowę nowych przystanków. Inwestycja będzie przyjazna dla środowiska - deklaruje rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

REKLAMA

Wariant pod CSP korzystniejszy dla Legionowa?

Tymczasem już teraz mieszkańcy, szczególnie gminy Wieliszew, zapowiadają protesty. Rozbudowa kolei w wariancie czwartym (w tunelu pod Centrum Szkolenia Policji) oznaczać będzie przesiedlenie wielu mieszkańców, podziały dróg lokalnych nowymi torami, a także wycięciem wielu drzew. Najkorzystniejszym przebiegiem nowych torów dla mieszkańców tej gminy jest wariant nr 6, a więc poprowadzenia ich starym szlakiem przez centrum Legionowa i Chotomów. Wariant nr 4 przez legionowskie Grudzie, następnie tunelem pod Instytutem Meteorologii i CSP, przecinający gminę Wieliszew, wydaje się jednak korzystniejszy dla Legionowa.

- W przypadku trasy przez Wieliszew prawie w ogóle nie ma wyburzeń, nie trzeba płacić setek milionów złotych za wywłaszczenia gruntu, a efekt związany ze skróceniem tej trasy jest największy - powiedział na lutowej sesji rady miasta prezydent Legionowa Roman Smogorzewski.

REKLAMA

Tunel na Bukowcu i dworzec do wyburzenia?

Wariant nr 6 zakłada dołożenie dwóch torów do istniejącej linii Warszawa - Gdańsk. Oznacza to poszerzenie torowiska o kilkanaście metrów. Zdaniem władz Legionowa, konsekwencje byłyby ogromne.

- Przesunięcie całej infrastruktury teleinformatycznej, energetycznej, infrastruktury ochrony środowiska, czyli także ekranów akustycznych. (...) Ewidentnie będą tam wyburzenia znacznej części nieruchomości położonych po stronie Centrum Komunikacyjnego. Praktycznie cały przebieg tej linii, aż do granicy Legionowa, będzie poszerzony i w pierwszej bądź nawet w drugiej linii zabudowy będą wyburzenia. Bardzo wątpliwe jest, czy ocaleje parking park&ride oraz Centrum Komunikacyjne, czyli budynek dworca. Raczej nie przetrwa też tunel Polna-Kwiatowa (trwa jego budowa - przyp. red.). Będzie musiał być zburzony i gruntownie przebudowany, łącznie z całą okolicą - obawia się Marek Pawlak, wiceprezydent miasta. W Chotomowie nastąpiłyby podobne zmiany. Co zatem z tamtejszym wiaduktem i pobliskimi domostwami? To wszystko będą musieli wyjaśnić kolejarze podczas - zapewne burzliwych - spotkań z mieszkańcami.

(db)

.
 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (6)

# Krystow

13.03.2023 21:17

Przepraszam bardzo ale stary szlak jest przez gminę Wiliszew! Wybudowany w 1939 roku, a ze względu na wojnę wysadzony przez naszych saperów, przed zajęciem Warszawy. 85% tej starej trasy to lasy, pola i łąki.
Linia nr 6 wiąże się z wielkimi problemami dla Legionowa i Chotomowa w tym wysiedleniami. Nie mówiąc wielich problemach komunikacyjncych. 6 wariant jest najgoszy !!!

# Dariusz Nowak

05.04.2023 00:21

Znowu zaczyna się urabianie mieszkańców, korytarz nr 4 który ma biec przez Wieliszew zakłada także budowę czwartego toru centralnie przez Legionowo co będzie się wiązało z wyburzeniami w samym Legionowie
Idąc tropem starego szlaku przez Wieliszew to równie dobrze można przyjąć że do większość podwarszawskich miejscowości dochodziła kiedyś jakaś linia kolejowa, plus linie kolejowe w samej Warszawie
Może teraz reaktywujmy kolej marecką, kolej jabłonowską, kolej wilanowską i tak dalej
A jakoś nie wydaje mi się aby przedwojenni inżynierowie projektując prawie 90 lat temu linię przez Wieliszew brali pod uwagę budowę ponad 3 kilometrowego tunelu pod Legionowem, budowę kilkunastometrowego nasypu w Łajskach i przynajmniej 4 wiaduktów jak planuje to zrobić PKP PLK w wariancie 4
Już chociażby po tym widać jak przedwojenne plany nijak się mają do dzisiejszej sytuacji

# Użytkownik SKM

17.04.2023 11:48

Potrzeba dodatkowych torów.
Wszyscy zapominają o tym ile osób korzysta z SKM i KM dojeżdżając do pracy. Kilka wniosków.
1. Dodatkowe tory pomogą w tym aby SKM-i i KM-i jeździły częściej np. co dziesięć minut.
W najlepszych latach z przestanku PKP legionowo Dobowa wymiana pasażerska 6500 osób
Częstsze pociągi miej zatłoczona Modlińska itd.
Pan Prezydent nie chce tego rozwiązania ponieważ musiałby rozbudować Centrum Komunikacyjne
2. W tej chwili jak jedzie Pendolino musi być 20 km wolnej trasy przed nim.
Dlatego mamy maksymalną ilość SKM i KM która mówić szczerze aż tak często nie jeździ
Pociąg na Wschodnią - Centralną tak zwany Lotniskowy jest raz na godzinę to zdecydowanie za mało ! Raz na godzinę to dojeżdża się z Bardzo daleka.
3. Dużo osób jest wprowadzanych w błąd ze Pendolino będzie jeździło 7 minut szybciej zapominając o innych argumentach
4. Legionowo ma tendencje do złych wyborów - jak robiono trasę nr 61 wybrano przez legionowo teraz widać jakie to problemy jak się wszystko korkuje na niemal każdych światłach
5. Przy centrum komunikacyjnym powinno być Centrum handlowe - ktoś spyta po co
Po to ze jak jedziesz np. na 9 do pracy droga zajmuje ci 1 godzinę do pracy to w obie strony dwie Czas poza domem to już 10 - 11 godzin chciałbyś wszystko załatwiać po trasie. Dodatkowe miejsca pracy w Legionowie dla osób które by sprzedawały itd.
6. Stara trasa jest najrozsądniejsza dlatego ze poza Legionowem i Łajskami najmniej koliduje w teren.
Centrum Policji, Grudzie i cześć Łajsk w tym korytarzu wcale nie jest gęsto zaludniona te kilkanaście domów to akurat nie jest problem.
Kilkanaście domów=max 100osób a 6500 dojeżdżających dziś a być może dojdzie np. do 10 000 jak pociągi będą co 10 minut
Mniejsze korki ekologia itd.
Użytkownik SKM

REKLAMA

# Dariusz Nowak

18.04.2023 09:56

Drogi użytkowniku SKM szkoda że ani jednym słowem nie wspomniałeś że na te cuda będziesz czekał minimum 10 lat
Widocznie "użytkownicy" mają krótką pamięć i "zapomnieli" już jak wyglądał rozkład jazdy pociągów podczas poprzedniej ślimaczącej się przebudowy
Przez kolejne lata czeka nas paraliż komunikacyjny, okrojony do minimum rozkład SKM i KM, czekają nas wyburzone i budowane od nowa stacje Choszczówka, Płudy, Zerań, Toruńska, Praga, wyburzone wiadukty i tunele
Tak poczekajcie jeszcze kilka latek ale już będzie wspaniale

# Użytkownik SKM

20.04.2023 16:27

Panie Dariuszu z takim podejsciem ze na cos sie czeka to nic byśmy nie wybudowali

# Dariusz Nowak

20.04.2023 17:50

#Użytkownik SKM napisał(a) 20.04.2023 16:27
Panie Dariuszu z takim podejsciem ze na cos sie czeka to nic byśmy nie wybudowali

Buduje się ale z głową. W chwili obecnej wszystkie inwestycje które robi PLK powodują jedynie frustrację pasażerów. Na kilkanaście lat zaplanowano kolejną już w ostatnich latach przebudowę linii średnicowej, rozgrzebany Dworzec Zachodni to pasmo ciągłych awarii i opóźnień. W planach jest dalsza przebudowa linii średnicowej z planowaną budową nowego przystanku w tunelu, przebudową wiaduktu nad Targową i kompletną przebudową Dworca Wschodniego
Jeżeli do skutku dojdzie przebudowa linii Warszawa-Gdańsk stanie dosłownie wszystko, pasżerowie mają dość ciągłych modernizacji które po kilku latach robi się od nowa
10 lat prac, okrojonego rozkładu, opóźnień spowoduje że duża część pasażerów zrezygnuje z pociągów

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA