REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zwężenie Górczewskiej. Dziwaczna decyzja
REKLAMA

Obok powstającej stacji Młynów Górczewska właściwie nie istnieje. Wcześniej było tam pięć ogólnych pasów ruchu, buspas i droga rowerowa.
źródło: Metro Warszawskie


REKLAMA

Zwężenie Górczewskiej. Dziwaczna decyzja

Zaskakujące ogłoszenie ratusza: po otwarciu metra jezdnie będą węższe, niż kiedyś, jednak tylko na pewnym odcinku i kosztem w dużej mierze pasa dla autobusów.

REKLAMA
REKLAMA

Po miesiącach sporów i dywagacji wreszcie poznaliśmy pierwszą decyzję warszawskich urzędników w sprawie przyszłości Górczewskiej. Jak zapowiada ratusz, pomiędzy Młynarską a Trasą Prymasa Tysiąclecia ulica będzie miała przekrój 2x2, tj. po dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz dwie drogi rowerowe. Dzięki temu "ruch zostanie uspokojony" i Górczewska "stanie się bardziej przyjazna". Póki co mowa tylko i wyłącznie o odcinku znajdującym się w sąsiedztwie zabytkowej XIX-wiecznej Kolonii Wawelberga. Decyzja w sprawie odcinka od Trasy Prymasa Tysiąclecia do granicy miasta jeszcze nie zapadła. Ratusz twierdzi, że "właśnie takiej ulicy chcą warszawiacy". Wciąż nie poznaliśmy jednak raportu z niedawnych konsultacji społecznych.

2x2=4

- Wiemy, jak istotna jest Górczewska dla mieszkańców Bemowa i Woli - mówi wiceprezydent Renata Kaznowska. - Pokazały to konsultacje społeczne, ale także sesje rad dzielnic. Należy jednak pamiętać, że przy okazji tak dużych inwestycji warto wykorzystać szansę na zmiany. Arteria ta do tej pory niemal wtłaczała do centrum tysiące samochodów. Chcemy to zmienić. Budowa II linii metra, parkingów P+R czy poprawa siatki połączeń komunikacji miejskiej - to sposoby zachęcenia mieszkańców do tego, by korzystali z transportu zbiorowego. Dlatego też podjęliśmy decyzję o zwężeniu wolskiego odcinka Górczewskiej do dwóch pasów.

Zanim rozpoczęła się budowa metra, między Młynarską a Trasą Prymasa Tysiąclecia ulica miała trzy pasy ruchu w kierunku Bemowa oraz dwa pasy ogólne i buspas w stronę Śródmieścia. Rowerzyści korzystali tam z wydzielonej drogi fatalnej jakości, zbudowanej z różowej kostki i urywającej się nagle na skrzyżowaniu z Tyszkiewicza. Jeśli patrzeć tylko na przekrój ulicy, na nowym układzie Górczewskiej najwięcej zyskają rowerzyści, zaś najwięcej stracą pasażerowie autobusów. Ratusz twierdzi, że "właśnie takiej ulicy chcą warszawiacy". Wciąż nie poznaliśmy jednak raportu z niedawnych konsultacji społecznych.

"Nie" dla zwężenia...

- Nie pozwolimy na to! - zapowiada bemowski oddział Kukiz'15. - Będziemy domagać się przeprowadzenia postępowania środowiskowego w tej sprawie i składać odwołanie w przypadku decyzji zezwalającej na zwężenie Górczewskiej.

- Zwężenie jezdni na odcinku od Młynarskiej do Trasy Prymasa Tysiąclecia spowoduje utrudnienie wyjazdu z centrum, a z drugiej strony skierowanie ruchu na i tak już mocno obciążoną Trasę Prymasa - sądzi Jakub Gręziak, były wiceburmistrz i lider stowarzyszenia Wybieram Bemowo. - Z punktu widzenia mieszkańców obu dzielnic ta zmiana nie wnosi nic pozytywnego a wręcz przeciwnie - utrudnia im komunikację. Podczas konsultacji mieszkańcy opowiedzieli się stanowczo przeciw zwężaniu Górczewskiej, więc nie wiem, na jakie dane powołuje się stołeczny ratusz - uważa.

...a może jednak "tak"?

Całkowicie odmiennego zdania są aktywiści stowarzyszenia Miasto Jest Nasze i ich wyborczy sojusznicy Bemowiacy.

- Dlaczego decyzja w sprawie Górczewskiej nie odnosi się do całego rejonu, dla którego powstały plany i który obejmowały konsultacje?! - pyta wolski oddział MJN. - Przypominamy, że po drugiej stronie Trasy Prymasa Tysiąclecia też mieszkają ludzie. Czy ta ulica to magiczna granica lepszego i gorszego świata? A może to świadoma polityka miasta? Proszę to oficjalnie ogłosić: "będziemy gorzej traktować mieszkańców osiedli Koło i Ulrychów, i z tego powodu obniżamy podatki".

- Połowiczny sukces w sprawie Górczewskiej - komentują Bemowiacy. - Oczywiście cieszy nas jednoznaczna decyzja przebudowy tego odcinka: przekrój 2x2, więcej zieleni, miejsc postojowych, szersze chodniki i drogi rowerowe. Jednocześnie martwi asekuranckie odwlekanie decyzji w sprawie dalszego odcinka. Potrzebujemy dobrze zaprojektowanej, przyjaznej wszystkim użytkownikom ulicy na całej długości.

Kilka szczegółów

Największa uwaga mieszkańców dwóch dzielnic skupia się na szerokości jezdni, jednak zmian w rejonie Kolonii Wawelberga ma być więcej. Jak zapowiada ratusz, chodniki zaprojektowano tak, by jak najrzadziej krzyżowały się z ciągami rowerowymi, zaś pieszych oddzieli od jezdni pas zieleni, droga dla rowerów i kolejny ciąg zieleni. Wszystkie przejścia dla pieszych na Górczewskiej będą wyposażone w sygnalizację świetlną. Lokalizacje obecnie istniejących przejść zostaną niemal w całości zachowane, ale też pojawi się nowe w rejonie Sokołowskiej.

- Górczewska stanie się zielona - zapowiada ratusz. - Wysokie drzewa, a także szpalery krzewów i zieleni niskiej nie tylko poprawią estetykę ulicy, ale pochłoną również znaczną ilość szkodliwych pyłów. Niemal wzdłuż całej ulicy pojawi się szpaler drzew a pieszym towarzyszyć będą pasy zieleni o szerokości dwóch metrów i więcej. Projekt przewiduje zachowanie wszystkich cennych drzew i krzewów obecnie rosnących w przekroju ulicy.

Przy Górczewskiej pojawią się również nowe miejsca parkingowe. Zaplanowano je przede wszystkim w pobliżu punktów usługowo-handlowych, a także instytucji publicznych. Dodatkowo w pobliżu stacji metra Płocka powstaną miejsca chwilowego zatrzymania w formule kiss&ride.

Co mówi ekspert?

Już w 2016 roku poprosiliśmy o naszkicowanie przekroju Górczewskiej specjalistę transportu Marcina Banacha. Jego zdaniem sprowadzanie dyskusji do tego, czy ma być sześć pasów czy cztery, nie ma większego sensu.

- Przekrój jezdni powinien być różny na różnych odcinkach - stwierdził. - Od granicy miasta do Lazurowej zachowałbym układ 2x3, od Lazurowej do Powstańców Śląskich 2x2, na wąskim gardle nad torami kolejowymi i aż do trasy Prymasa Tysiąclecia ponownie 2x3. Dalej na wschód jezdnie powinny stopniowo się zwężać, do 2x2 za Trasą Prymasa Tysiąclecia i do 2x1 za Młynarską. Chciałbym jednak wyraźnie zaznaczyć, że na Górczewskiej powinna powstać także linia tramwajowa z Os. Górczewska do stacji Ratusz Arsenał. Autobusy mogą utknąć w korkach, natomiast powstająca linia metra wcale nie rozwiąże problemów komunikacyjnych, ponieważ jej przebieg jest oderwany od korytarzy komunikacyjnych Warszawy.

(dg)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu WolaREKLAMA

27.06.2018 17:42 #lideksynubeka
Jezu,tę ekipę Bufetowej,co pierdzieli farmazony o zwężeniu ulic to chyba platformatoły wybrały sobie tylko na złość.
Niestety,takie są skutki,jak się głosuje na PO;gorzej,drożej i głupiej

Główną,wlotową/wylotową ulicę do centrum ze 130 tysięcznej dzielnicy chcą zwęzić!!!!!!!!!!!!!!!!!
27.06.2018 19:49 #Theodred
#lideksynubeka napisał(a) 27.06.2018 17:42

Jezu,tę ekipę Bufetowej,co pierdzieli farmazony o zwężeniu ulic to chyba platformatoły wybrały sobie tylko na złość.
Niestety,takie są skutki,jak się głosuje na PO;gorzej,drożej i głupiej

Główną,wlotową/wylotową ulicę do centrum ze 130 tysięcznej dzielnicy chcą zwęzić!!!!!!!!!!!!!!!!!
Myli się Pan. Tak się składa, iż wolscy Radni z PO są przeciw zwężeniu Górczewskiej. Radni PiS także przeciw. Zwężać Górczewską chcą urzędnicy wywodzący się z takich organizacji, jak Miasto Jest Nasze czy Zielone Mazowsze oraz rowerowi aktywiści. Połowa Ratusza jest przez nich opanowana. I to oni forsują te niekorzystne zmiany
27.06.2018 20:53 #cave
To nie są niekorzystne zmiany. To jest głos rozsądku.
Dziwaczne jest staroświeckie przeświadczenie, że do centrum jeździ się samochodem. I to ta tendencja jest powodem korków, a nie węższe ulice.
Przede wszystkim po to wydawane są pieniądze na budowę metra, żeby było używane.
27.06.2018 22:59 #qvertz
Czyli debilizm zwyciężył. Ale nie ma się co martwić, że autobusy utkną w korkach. Nie utkną, ponieważ zgodnie z obowiązującą linią Partii (pardon, Ratusza i ZTM), linie autobusowe tradycyjnie zostaną z Górczewskiej wycofane. Skoro będzie metro, to innych środków transportu nie będzie trzeba uruchamiać. W ten sposób miasto zaoszczędzi pieniądze i przeznaczy je na inne jego zdaniem ważne projekty, np. na wsparcie lgbt.
27.06.2018 22:59 #Głos rozsądku
To są niekorzystne zmiany, a bezrobotne, wegepealarskie gnidy z sojowym latte terroryzują miasto ludzi, którzy pracują i chcą normalnie poruszać się w mieście niezależnie od śmierdzącego ZTM

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

więcej
REKLAMA
LINKI SPONSOROWANE
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Zdrowie i Uroda
 Praktyka stomatologiczna STOMAPOL ul. Myśliborska 18 lok 44 www.stomapol.eu godziny otwarcia 9-19 pn-pt oraz soboty 9-14. TELEFON RECEPCJI 22 394 70 75 Placówka prowadzi leczenie zachowawcze, endodontyczne, protetyczne, implantologiczne, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, protezy zdejmowane(ponad 20 typów), specjalista pedodoncji przyjmuje w czwartki po godzinie 15 tej. Wybielanie zębów, szyny nagryzowe, reperacje protez, licówki, rekonstrukcje zębów W placówce przyjmuje zespół 4 lekarzy stomatologii, praktyka istnieje ponad 20 lat. Bliższe informacje są dostępne na stronie www.stomapol.eu lub na facebooku stomapol.

Sprzedam samochód
 kupię mercedesa Sprintera 208 210 212 213 216 308 310 311 312 313 316 408 410 412 413 416 kupię Mercedes Kaczkę 207 208 209 210 307 308 309 310 407 408 409 410 814 817 914 917 1014 1017 1114 1117 Vito MB100 Skup Mercedes 124 W124 190 W201 C-202 najlepiej płacę za każdego Mercedes Sprintera Kupie Volkswagena Lt28 Lt35 Lt46 Transportera T3 T4 T5 T6 Caddy Passata B5 B6 Bora Golfa IV V Kupię Toyotę Avensis Corollę E8 E9 e10 E11 E12 E15 Carinę Yaris Aygo Auris Tel. 725 562 998 Skup Toyot z całej Polski szybki odbiór dziś dzwonisz i dziś sprzedajesz

Nieruchomości
 Wynajmę lub kupię dom z przeznaczeniem na przedszkole - co najmniej 250 m2, działka minimum 1000 m2 519-610-400

Fauna i flora
 SZCZENIAKI rasy GOŃCZY POLSKI rodow., czarne podpalane, ur. 28.06.2018r. (pieski i suczki) w hodowli użytkowej, po rodzicach aktywnie polujących: PSOTA i NAGAR Piwniczański Jazgot FCI. GOTOWE DO ODBIORU w Warszawie lub bezpośrednio w hodowli w Sanoku, cena do uzgodnienia. Więcej informacji na stronie www.gonczypolski-relaks.vanti.pl/nagarpsota.html Kontakt tel. 502 040 107.


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA