REKLAMA

Wola

budżet obywatelski »

 

Mieszkanka: "W parkach na Woli jest za głośno"

  24 kwietnia 2024

alt='Mieszkanka: "W parkach na Woli jest za głośno"'
Czy wolskie parki wymagają większej ochrony akustycznej? Źródło: Miejska Wola

Jedna z mieszkanek złożyła trzy projekty do budżetu obywatelskiego Woli na 2025 rok, zakładające wyciszenie wolskich oaz zieleni. O które miejsca chodzi i jak chce to zrobić?

REKLAMA

Iga Ciszewska złożyła trzy projekty do budżetu obywatelskiego Woli na 2025 rok zakładające wyciszenie wolskich parków, przypominając, że graniczą one z ruchliwymi ulicami.

- Hałas samochodowy to niesłabnący problem w mieście - również w parkach, w których powinniśmy się cieszyć ciszą, spokojem i głosami ptaków, a nie rykiem aut i motocykli. Te skrawki zieleni to główne siedliska ptaków i małych zwierząt w miejskich granicach - wyjaśnia i przypomina, że Wolę przecina kilka dróg ekspresowych mających "bardzo przygnębiający wpływ na komfort życia w dzielnicy".

Park Moczydło i Księcia Janusza do wyciszenia?

Pierwszym z miejsc, które mieszkanka chce wyciszyć jest park Moczydło. - Hałas od al. Prymasa Tysiąclecia i ekspresówki S7 jest tak duży, że nie są w stanie wyciszyć go parkowe drzewa. W praktyce, chcąc wyjść na powietrze, trzeba opuścić ciche mieszkanie i przybliżać się do źródła hałasu. Z parku Moczydło korzystają tysiące osób tygodniowo, a czasem ma się wrażenie, że na tych rekreacyjnych terenach jest głośniej niż między blokami - dodaje i za łączną kwotę 165 tys. zł proponuje od strony al. Prymasa Tysiąclecia posadzenie 30 drzew ozdobnych liściastych lub iglastych, 400 krzewów ozdobnych liściastych lub iglastych i 40 pnączy, które będą tłumić dźwięk samochodów .

Najpewniej mieszkańcy będą mogli zagłosować też na identyczny projekt, tylko dotyczący parku Księcia Janusza. Tam szpaler nowej roślinności miałby odgrodzić tę zieloną oazę od strony ulicy Księcia Janusza.

Zapraszamy na zakupy

Ciszej w lasku na Kole?

Najdroższy i największy z projektów Igi Ciszewskiej zakłada ochronę przed hałasem dobiegającym z ulic otaczających las na Kole. Za 400 tys. zł autorka proponuje stworzenie wysokich na cztery metry zielonych parkanów obsadzonych winobluszczami, hederą itp., na granicy uroczyska lasku na Kole z al. Obrońców Grodna i al. Prymasa Tysiąclecia. Zielone "zapory" znajdowałyby się na odcinkach, na których aktualnie nie ma ekranów akustycznych lub są one zbyt niskie.

Obecnie te trzy zielone projekty są oceniane przez urzędników. Jeśli otrzymają zielone światło, będzie można na nie zagłosować już w czerwcu. Ewentualna realizacja nastąpi już w przyszłym roku.

MB

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Oli1988

24.04.2024 19:55

Proponuje wyprowadzkę na wieś albo wrócić na wieś.

# Januszek

25.04.2024 08:50

#Oli1988 napisał(a) 24.04.2024 19:55
Proponuje wyprowadzkę na wieś albo wrócić na wieś.

Panie, teraz to nawet na wsi nie jest cicho. Wiem bo zdarza mi się działkować w sezonie letnim i zewsząd pełno ciągników, kombajnów, quadów, motorów a w każdej zagrodzie po 3 samochody... Rolnicy są dużo bardziej zmotoryzowani od mieszczuchów ;-)

# Kolo

25.04.2024 16:44

Wyciszanie parków - to jak leczenie choroby nowotworowej witamina C. Problem leży gdzie indziej, należy raczej wreszcie zabrać się z całą determinacją za tych wszystkich socjopatow jeżdżących gruchotami oraz motorami bez tłumików. Nastała jakaś durna moda na takie zachowania, zaś służby jakby nie widziały problemu. I to w sytuacji, w której taki jeden socjopata z drugim ewidentnie przekracza wielokrotnie normy hałasu. Parę akcji i sromotne sankcje i skończy się durnota. Ale jeśli nikt z tym nic nie robi, to jest tak jak jest. To raczej tu jest problem do rozwiązania.
Co do rolników - oczywiście że wieś jest bardziej zmotoryxowana. Wynika to z tego, że na wsi samochód jest jedynym i wyłącznym środkiem komunikacji. W mieście jest w miarę dobra komunikacja zbiorową. Na wsi może pojawi się PKS 3 razy na dobę. Trudno się zatem dziwić.

REKLAMA

# MagdaW

03.06.2024 11:28

W Parku na Kole czyli przy Obozowej jest fatalny hałas od strony S8, bardzo dobry pomysł żeby postawić jakieś ekrany dźwiękochłonne! w mieszkaniu jest ciszej niż w parku :( w będzie jeszcze głośniej jak zrobią kolejny węzeł drogowy, tym razem z S7 w kierunku Gdańska
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe