Systemy zarządzania energią - jakie korzyści mogą przynieść dla Twojej firmy?
Energia elektryczna jest bezcenna, zwłaszcza dla firm, które nie są w stanie bez niej w żaden sposób funkcjonować. To dlatego odpowiednie zarządzanie jej zasobami jest tak istotne, bo pozwala zapewnić ogromne oszczędności. Pomagają w tym dedykowane systemy zarządzania energią. Co to takiego? Jakie korzyści mogą zapewnić Twojej firmie?
Problemy z energią - jakie są najczęściej spotykane?
Rosnące ceny energii elektrycznej martwią właścicieli wielu firm, tym bardziej że te gwałtowne wzrosty to niejedyne, co niepokoi. Równie istotne są obawy o ciągłość dostaw energii. Dla każdego biznesu to mocny cios, po którym notowane są ogromne straty. Jak więc pogodzić rosnące ceny, niepewność energetyczną, a jednocześnie coraz większe na nią zapotrzebowanie? Jak przy tym utrzymać ciągłość produkcji, rentowność i konkurencyjność przedsiębiorstwa? Jednym z lepszych i skuteczniejszych sposobów, żeby to się udało, jest zainwestowanie w inteligentny system zarządzania energią!
System zarządzania energii - co to takiego?
Mówiąc najprościej, jak się da, system zarządzania energią to szereg działań organizacyjnych z niezbędnymi elementami obszaru technicznego, których głównym celem jest poprawa wyniku energetycznego przedsiębiorstwa. Co przekłada się nie tylko na zmniejszenie kosztów energii, ale również stopień oddziaływania na środowisko. Odpowiada za to specjalnie zaprojektowane oprogramowanie, dzięki któremu można zminimalizować energię niezbędną do tego, by przedsiębiorstwo mogło funkcjonować bez przeszkód. Najnowocześniejsze systemy oparte na chmurze pozwalają na zdalne sterowanie, co znacząco ułatwia zarządzanie całym tym nowoczesnym systemem. Pozwalają one na gromadzenie szczegółowych danych w czasie rzeczywistym, dostarczając cenne wskazówki dotyczące najlepszych możliwości oszczędzania energii.
Energia na wagę złota
Wydatki na energię zaliczane są do jednych z najwyższych, a jednocześnie najważniejszych kosztów operacyjnych w każdym przedsiębiorstwie. Ale co równie istotne - mimo swojej ogromnej wagi, bardzo często są nieefektywnie zarządzane i niedostatecznie zbadane. Bez tej wiedzy ciężko podjąć próby jej optymalizacji. Wygląda to więc tak, że właściciele firm wiedzą, jak energia jest ważna i jak wiele jej potrzeba do regularnego działania, lecz jednocześnie nie posiadają danych, pokazujących, jaka jest realna konsumpcja. Ta wiedza jest bardzo ogólna, bez konkretów. A przecież jak weźmiemy pod uwagę to, jak wielkie oszczędności może dać - nawet 25% - to na pewno zechcemy zmienić ten stan rzeczy!
Audyt - dlaczego jest tak ważny?
O zarządzaniu energią powinieneś myśleć jako o jednym z ważniejszych zadań dla Twojej firmy, działaniu długofalowym, a nie jako jednorazowym projekcie, który ma przynieść trwały efekt. Tak to nie działa, więc jeśli naprawdę chcesz poprawić efektywność energetyczną swojego przedsiębiorstwa, musisz jeszcze przed wdrożeniem systemu dokładnie dowiedzieć się, jak zużywana jest energia. Tę wiedzę pomoże uzyskać dokładnie przeprowadzony audyt energetyczny przedsiębiorstwa. Powinien być wykonany zarówno zewnętrz, jak i wewnątrz struktury firmy. Umożliwia zidentyfikować zużywane surowce energetyczne, co nie tylko pozwala określić, z jakimi stratami mamy do czynienia, ale i oszacować przyszłe zużycie energii. To jednocześnie gromadzenie wielu istotnych danych pozwalających na efektywnie zoptymalizowanie zużycia energii. Ma to na celu również określenie planowanej termomodernizacji budynków firmowych, by zmniejszyć zużycie energii. Zakres ten obejmuje wszystkie elementy, instalacje i urządzenia w obiekcie, które odpowiadają za generowanie strat energii. Kiedy już to zrobimy, możemy przystąpić do kolejnych działań. Opiszemy je w kolejnym akapicie.
Jakie są dalsze działania?
Kolejnym krokiem powinno być przemyślenie całej polityki energetycznej, dzięki czemu łatwiej i efektywniej wytyczyć kierunek, w jakim należy dokonać termomodernizacji. Taki plan tworzy się na lata, więc powinien obejmować nie tylko obecne, ale i przyszłe wyzwania stojące przed firmą. Następne etapy skupiać się powinny na ustaleniu odpowiedzialności, czyli wybór właściwych osób do wdrożenia ustaleń polityki energetycznej. W tym celu wyznacza się kierownika ds. energii, angażuje się kierownictwo, organizuje się szkolenia itp. Nie można zapominać o ciągłym monitorowaniu i raportowaniu, a także doskonaleniu na każdym etapie realizacji systemu zarządzania energią w przedsiębiorstwie.
Podsumowując, system zarządzania energią zapewnia zmianę polityki energetycznej przedsiębiorstwa, pozwalając na lepsze wyniki, co de facto oznacza zmniejszenie zużycia energii. Nie ma wątpliwości, że takie działania wymagają zaangażowania i poniesienia pewnych kosztów, lecz zdecydowanie warto podjąć ten trud. Efekty będą zauważalne i trwałe!