Akwarium i jego wystrój
Kupując akwarium zbiorcze musimy pamiętać, że takie akwarium ma charakter ozdobny i ma oddziaływać estetycznie na otoczenie, na przykład w salonie. Nie możemy ich przypadkowo ustawiać wokół mebli i w otwartych przestrzeniach pomieszczenia. Takie akwarium powinno tworzyć harmonię z wnętrzem pomieszczenia i nie powinno zaburzać ogólnej harmonii przestrzeni wewnętrznej. Dlatego wszystko powinno być przemyślane i zaplanowane, a następnie możemy przystąpić do faktycznej realizacji.
Trzeba dopasować mikroświat akwarium do charakteru mebli, roślin domowych, a nawet akcesoriów domowych. Na rynku jest już dziś spory wybór dekoracji akwarystycznych. Akwarium musi wyglądać naturalnie. Różne kamienie, korzenie, tła, rośliny, a także odpowiednie oświetlenie mogą służyć celom dekoracyjnym.
Kamienie jako dekoracja
Sklepy akwarystyczne oferują nam kamienie sprowadzane z Japonii i Azji. Kamienie takie mają różne pochodzenie i skład, ale z pewnością nie powinny mieć większego wpływu na skład chemiczny wody w akwarium. W ofercie mogą być dostępne zarówno kamienie z lawy wulkanicznej jak i wapienie. W akwarium można zbudować tarasy z wykorzystaniem kamieni i wtedy dno przy tylnej ścianie będzie wznosiło się na pokaźną wysokość. Niektóre kamienie powinny dominować w akwarium.
Korzenie jako dekoracja
Powinniśmy zastosować naturalne korzenie i drewno z obszarów tropikalnych. Cięższe i masywniejsze korzenie nie będą unosić się na wodzie i pozostaną na dnie akwarium. Natomiast lżejsze korzenie najlepiej obciążyć kamieniem lub przykleić. Kiedy nasiąkną wystarczającą ilością wody (w ciągu około 2 tygodni), wtedy nie będą już pływać. Początkowo na korzeniach może tworzyć się "śluz", ale można go zlikwidować za pomocą węża ssącego. Zdecydowanie zaleca się stosowanie korzeni zakupionych w sklepie akwarystycznym, aby mieć pewność, że nie "wprowadzisz" do swojego akwarium żadnych pasożytów.
Tło jako dekoracja
Tło akwarystyczne może mieć formę klasycznej tapety z akwarium lub obecnie dostępne są tła akwarystyczne 3D. Osoby lubiące prostotę mogą zaopatrzyć się w tapetę jednokolorową, np. czarną. Na takiej tapecie rośliny ładnie się wyróżniają. Zaletą klasycznych tapet jest to, że łatwo je przytwierdzić na zewnątrz akwarium. Montując tła 3D musimy już mieć świadomość, że będą one odwracać uwagę od objętości akwarium. Należy jednak pamiętać, że nie chcemy, aby tło zdominowało akwarium, ale chcemy, aby wyróżniała się jego zawartość.
Rośliny jako dekoracja
Rośliny muszą też tworzyć pewną kompozycję w akwarium. Na przykład nie umieścimy rośliny dominującej w centrum akwarium, ale posadzimy ją nieco poza centrum. Sadzenie rozpoczniemy z tyłu akwarium, gdzie umieścimy rośliny, które nadają się do sadzenia w grupach.
Oświetlenie jako dekoracja
Obecny rynek oferuje nam różne kolory oświetlenia, a mianowicie jasny biały, czerwony lub nawet niebieski. Tutaj również należy pomyśleć w taki sposób, aby kolor oświetlenia na przykład podkreślał określone rośliny w akwarium. Mamy również różne możliwości montażu oświetlenia akwarystycznego: umieszczonie na krawędzi akwarium, czy też na przykład może być zawieszone bezpośrednio pod sufitem