REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Ozonowanie samochodu - popularna metoda walki ze szkodliwymi mikroorganizmami oraz niechcianymi zapachami

Ozonowanie samochodu - popularna metoda walki ze szkodliwymi mikroorganizmami oraz niechcianymi zapachami

Ozonowanie samochodu to optymalny sposób na usunięcie z naszego pojazdu niechcianych zapachów, wirusów czy pyłków. Jest to również doskonała metoda na dezynfekcję samochodowej klimatyzacji.

Ozonowanie samochodu - na czym polega?

Ozon jest obecnie jednym z najskuteczniejszych ogólnodostępnych środków do usuwania zagrożeń biologicznych. Stosunkowo łatwo go wytworzyć - do tego celu służą urządzenia zwane ozonatorami. Poza tym ozon jest stosunkowo bezpieczny - dość szybko rozpada się do postaci tlenu. Im niższa temperatura, tym rozpad następuje wolniej.

Z tego względu ozonowanie samochodu jest niekiedy przeprowadzane po uruchomieniu instalacji klimatyzacyjnej, aby temperatura we wnętrzu pojazdu była jak najniższa. Jeżeli dodatkowo możemy uruchomić obieg wewnętrzny, to tym lepiej - ozon będzie miał szansę dostać się do wszystkich zakamarków narażonych na obecność bakterii, pleśni czy szkodliwych pyłków.

Warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo stosowania ozonu jest nierozerwalnie związane z korzystaniem z odpowiedniego sprzętu oraz trzymaniem się procedur bezpieczeństwa. Owszem, jak wspomniano wcześniej, ozon stosunkowo szybko zamienia się w zwykły tlen - zazwyczaj w 20-30 minut, w zależności od temperatury panującej w samochodzie. Nie zapominajmy jednak, że jest to bardzo silny utleniacz. Jeżeli jego stężenie będzie zbyt wysokie lub proces ozonowania niebezpiecznie się wydłuży, niektóre części samochodu mogą ulec korozji. Dotyczy to szczególnie gumowych uszczelek, metalowych elementów, a przede wszystkim wrażliwej elektroniki. Po prostu miedź czy aluminium źle znoszą obecność ozonu w wysokim stężeniu.

Dlaczego warto przeprowadzić ozonowanie samochodu?

Nie jest tajemnicą, że wyeksploatowana i zaniedbana instalacja klimatyzacyjna w samochodzie jest idealnym wręcz środowiskiem dla rozwoju pleśni czy bakterii. Niska temperatura, brak światła, stały dostęp powietrza, mnóstwo zakamarków i rzadka obecność środków czyszczących - szkodliwe mikroorganizmy doskonale czują się w takich warunkach. Ozonowanie pozwala na pozbycie się tego rodzaju zagrożenia biologicznego.

Warto jednak pamiętać, że ozon równie skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy, którymi przesiąknęły na przykład fotele czy podsufitka. Wystarczy usunąć śmieci, wyczyścić dywaniki i ewentualnie przeprać tapicerkę, a następnie uruchomić ozonatory, aby niechciane wonie (papierosów, zwierząt, kurzu itp.) zniknęły.

Jak często należy ozonować samochód? Ile to kosztuje?

Trudno jednoznacznie określić częstotliwość przeprowadzania ozonowania samochodu. Przyjmuje się, że raz do roku to minimum. Tym niemniej jeżeli często korzystamy z klimatyzacji i codziennie pracujemy za kółkiem przez kilka godzin, wówczas warto zdecydować się na częstsze ozonowanie pojazdu oraz jego klimatyzacji. Tym bardziej, jeżeli palimy podczas jazdy.

Koszty także są zróżnicowane. Usługa wykonana u klienta może być droższa, niż na przykład w siedzibie firmy zajmującej się tego rodzaju działalnością. Duże kabiny także mogą wymagać większych nakładów, podobnie jak zlecenia specjalne, na przykład ozonowanie chłodni czy wnętrza publicznych środków transportu. Generalnie warto przygotować się na wydatki rzędu od 50-70 złotych wzwyż.

Firmą, która jest w stanie wykonać dla Państwa ozonowanie samochodu, a także dowolnego innego środka transportu (na przykład jachtu, pociągu, karetki pogotowia itd.) jest PSG Polska.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA