REKLAMA

Wola

historia »

 

Mur, który przeszedł do historii. Będzie atrakcją dla turystów

  7 grudnia 2017

alt='Mur, który przeszedł do historii. Będzie atrakcją dla turystów'
Podczas okupacji murem otoczony był praktycznie cały dzisiejszy Mirów i Muranów.
źródło: Bundesarchiv, Bild 101I-134-0791-29A / Knobloch, Ludwig

To miejsce częściej odwiedzają turyści z Izraela, niż warszawiacy. W przyszłym roku czeka je kapitalny remont.

REKLAMA

Choć od likwidacji getta, w którym naziści zamknęli setki tysięcy warszawskich Żydów, minęły 74 lata, w podwórzach starych kamienic wciąż można odnaleźć pamiątki tragicznej historii II wojny światowej. Dwa zachowane do dziś fragmenty muru getta znajdują się pomiędzy Złotą 62 a Sienną 55.

Gdy w 1970 roku komunistyczne władze planowały rozbiórkę reliktu getta, mieszkający po sąsiedzku Mieczysław Jędruszczak (1921-2016), były żołnierz AK i jeniec radzieckiego obozu pracy, zorganizował protest i doprowadził do wpisania muru do rejestru zabytków. Przez resztę życia Jedruszczak zajmował się upamiętnianiem Zagłady i badaniem historii polskich żołnierzy, zesłanych przez komunistów do ZSRR. To między innymi dzięki jego staraniom podwórze między Złotą a Sienną jest dziś odwiedzane przez wycieczki z Izraela a cegły z warszawskiego muru trafiły do Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Czas zadbać o historię

Wolski samorząd zaplanował na przyszły rok remont zachowanych fragmentów muru i ich najbliższego otoczenia. Teren ma spełniać dwie funkcje: historyczno-dydaktyczną oraz rekreacyjno-sportową. Strefa historyczno-dydaktyczna będzie zlokalizowana w pobliżu fragmentów muru i jednorazowo pomieści do 150 zwiedzających. Sam mur przejdzie szereg zabiegów konserwatorskich i restauracyjnych takich jak czyszczenie, uzupełnienie ubytków czy zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych. Zostanie także podświetlony a w sąsiedztwie staną gabloty na czasowe ekspozycje, tablice informacyjne oraz ławki.

- Jeżeli nie będzie przeszkód formalnych, wkrótce zostanie podpisana umowa z wykonawcą, którego zadaniem będzie przygotowanie trzech różnych koncepcji zagospodarowania tego terenu i opracowanie projektu budowlanego na podstawie wybranej koncepcji - mówi burmistrz Krzysztof Strzałkowski. - Urządzenie strefy rekreacyjno-sportowej pozostawiamy projektantom. Ważne, aby teren był zagospodarowany w atrakcyjny sposób, który będzie spełniał oczekiwania uczniów, mieszkańców oraz turystów.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# a tu ja

27.02.2018 22:29

"... NAZIŚCI zamknęli setki tysięcy warszawskich żydów...". No i ta ENKLAWA getta...
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024