REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Dom pod Warszawą - inwestycja wymagająca stalowych nerwów i... grubego portfela?

Dom pod Warszawą - inwestycja wymagająca stalowych nerwów i... grubego portfela?

Jak pokazują statystyki, coraz więcej mieszkańców Warszawy decyduje się na wyprowadzkę z miasta i budowę lub kupno domu na przedmieściach. Zmęczeni pandemiczną i postpandemiczną rzeczywistością, marzymy o bliskim kontakcie z naturą, ciszy i wolniejszym tempie życia. Zwłaszcza że praca zdalna, którą oferują kolejne firmy, pozwala zachować stołeczne pensje... bez konieczności codziennego pojawiania się na Domaniewskiej (lub pod innym adresem, do którego wiedzie droga przez korki). Na co należy się przygotować, planując budowę domu pod Warszawą? Jak kształtują się ceny i dostępność materiałów w bieżącym sezonie? Sprawdzamy i dzielimy się swoimi wnioskami.

Co wpływa na koszt domu?

Na ostateczny koszt domu pod Warszawą składa się szereg wydatków. Najpoważniejsze z nich wynikają z aktualnych cen materiałów budowlanych oraz technologii, jaka wykorzystywana jest podczas prac budowlanych i wykończeniowych. Niestety, od dłuższego czasu obydwie idą ostro w górę.

Specjaliści Grupy PSB szacują, że w pierwszej połowie 2023 roku ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 10% w stosunku do roku ubiegłego. Największe podwyżki dotyczą cementu i wapna (+31%), farb i lakierów (+16%), a także chemii budowlanej (+11%).

W związku z tym, że aktualnie znajdujemy się w szczycie sezonu budowlanego, można spodziewać się, że ceny materiałów mogą dalej wzrastać, a ich dostępność - obniżać się.

Ile kosztuje budowa domu pod Warszawą?

Budowa domu do stanu surowego zamkniętego w aktualnie wiąże się z wydatkiem rzędu 3500 zł za metr kwadratowy. Co składa się na tę kwotę? Aż 2500 zł to koszt materiałów budowlanych. Pozostały tysiąc związany jest z kosztami usług świadczonych przez ekipy remontowo-budowlane.

Oznacza to istotny wzrost w porównaniu z rokiem 2022, kiedy to budowa domu pochłaniała średnio 2750 zł za metr kwadratowy - była o ponad 26% tańsza niż obecnie. Stosunek ceny materiałów budowlanych do wynagrodzenia pobieranego przez pracowników firmy budowlanej był podobny do aktualnego - 1855 zł pochłaniały materiały, niecałe 900 zł trafiało na rachunek ekipy.

Podliczmy powyższe kwoty. Wybudowanie domu do stanu surowego zamkniętego - czyli takiego, który posiada fundamenty, ściany, stropy, dach, okna, jednak nie jest wykończony - kosztuje obecnie niemal 500 000 zł. Dla porównania, rok temu suma ta była o ponad 100 000 zł niższa.

Dodatkowe koszty, jakie należy uwzględnić przy budowie domu

Oczywiście stan surowy zamknięty nie oznacza końca prac. Z jakimi jeszcze kosztami należy się liczyć w przypadku domu o powierzchni 120 m2? Spójrz:

  • Docieplenie wełną mineralną (materiał i robocizna) - około 35 000 zł.
  • Instalacja elektryczna (około 100 punktów) - około 15 000 zł.
  • Instalacja wodno-kanalizacyjna - około 7 500 zł.
  • Instalacja grzewcza - około 20 000 zł plus koszt kotła grzewczego.

Szacuje się, że koszt doprowadzenia domu w stanie surowym zamkniętym do stanu deweloperskiego (instalacje, tynki, posadzki, drzwi) wynosi około 400 000 złotych dla jednopoziomowego domu o powierzchni około 120 m2.

Dodatkowo doliczyć należy ceny materiałów wykończeniowych, sprzętów oraz mebli.

Jak zaoszczędzić na budowie domu pod Warszawą?

W związku z rosnącymi cenami materiałów budowlanych, wysoką inflacją, wzrostem stóp procentowych (i coraz wyższymi kosztami kredytów hipotecznych) oraz innymi czynnikami, jakie nałożyły się na siebie w ostatnich latach, branża budowlana mocno wyhamowała. Firmy mierzą się z trudnościami w pozyskiwaniu nowych klientów i są gotowe do obniżania cen za robociznę. Ale negocjowanie stawki z ekipą budowlaną to tylko jeden ze sposobów na obniżenie wydatków. Co jeszcze można zrobić?

  • Pilnować budżetu - to niezwykle ważne, by stale kontrolować wszystkie wydatki związane z budową domu. W przeciwnym razie dostępne środki szybko mogą się skończyć.
  • Oszczędzać tylko tam, gdzie to opłacalne - oszczędności można szukać w materiałach wykończeniowych czy elementach wyposażenia, jednak nie w materiałach budowlanych. Błąd powstały na etapie budowy może wpłynąć na komfort mieszkania i pociągnąć za sobą wiele dodatkowych kosztów w przyszłości.
  • Wybierać lokalnych producentów i aktywnie szukać promocji na potrzebne materiały.
  • Nie zostawiać zakupów na ostatnią chwilę - często zdarza się, że w szczycie sezonu półki w marketach budowlanych świecą pustkami. To czas, kiedy wiele sklepów może podnosić ceny. Aby tego uniknąć, odpowiednio wcześniej zaopatrz się we wszystko, czego potrzebujesz.

Czy budowa domu pod Warszawą pozostaje możliwością otwartą jedynie dla najbogatszych? Niekoniecznie. Pomimo tego, że jest to znacznie większa inwestycja niż jeszcze przed rokiem, można zrealizować ją w rozsądny i ekonomiczny sposób. Wymaga to jednak solidnego planowania, skrupulatnego rozpisania budżetu, zaufanych specjalistów i dostawców, takich jak hurtownia materiałów dociepleniowych, producent cementu i kruszyw czy hurtownia stali oferuje dostęp do wielu sprawdzonych firm, wśród których można znaleźć produkty w konkurencyjnej cenie i doskonałej jakości.

Potrzebną stal oraz wyroby hutniczne w atrakcyjnej cenie kupisz w WARSTAL Hurtownia Stali Warszawa i okolice


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA