REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Metrem na Bemowo. Co z parkingami P+R?
REKLAMA

P+R Młociny miał oryginalnie 1010 miejsc. Dziś jest ich 1493; parking rozrósł się na pasy zieleni na Kasprowicza i w al. Wittek.
źródło: ZTM


REKLAMA

Metrem na Bemowo. Co z parkingami P+R?

Jeśli przy Górczewskiej i Połczyńskiej nie powstaną duże parkingi przesiadkowe, Jelonki i Górce mogą zostać zalane autami spoza Warszawy.

Na styczniowej sesji Rada Warszawy uchwaliła rekordowy budżet, planując na ten rok wydatki w wysokości 19,1 mld zł (przy dziurze wynoszącej 2 mld zł). Na samą tylko budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej dołożono 180 mln zł, zaś na budownictwo "społeczne" w latach 2019-2024 zapowiedziano 272 mln zł. Wobec takich wydatków budowa dwóch parkingów P+R to niemal kropla w morzu. Okazuje się jednak, że nie jest ona priorytetem. Zarząd Transportu Miejskiego wciąż nie dostał na nie ani grosza.

- W Wieloletniej Prognozie Finansowej nie ma obecnie zapisanych środków na parkingi "Parkuj i Jedź" Lazurowa i Karolin - przyznaje Marta Plasota z Urzędu m.st. Warszawy.

Jeśli oba parkingi nie zostaną otwarte równolegle z metrem, Jelonki, Górce i Karolin czeka los Wrzeciona. Mieszkańcy tego osiedla od 2008 roku, od powstania stacji Młociny, nieustannie zmagają się z zalewem samochodów z Białołęki i spoza Warszawy. Na parkingu P+R przy Kasprowicza jest - po trzech rozbudowach - już prawie 1600 miejsc, ale to nadal za mało.

"Drugie Młociny"

Ostatnia stacja II linii metra (Karolin) powstanie przy skrzyżowaniu Połczyńskiej i Sochaczewskiej, w pobliżu pętli autobusowej i hipermarketu. ZTM przewiduje budowę w tym miejscu dużego węzła przesiadkowego, będącego odpowiednikiem Młocin dla zachodniej Warszawy. W planach jest nowa pętla autobusowa, mogąca przyjąć dziesięć autobusów przegubowych jednocześnie, oraz kolejnych dziesięć stanowisk dla autokarów dalekobieżnych. Powstałyby także poczekalnia, toalety, pomieszczenie do przewijania dzieci, lokale usługowe i gastronomiczne oraz miejsca kiss&ride.

Parking P+R miałby początkowo mieścić 1000 samochodów, ale projekt ma uwzględniać możliwość rozbudowy o kolejnych 1000 miejsc. Podobny obiekt jest planowany przy skrzyżowaniu Górczewskiej z Lazurową, obok stacji Lazurowa - tam miałoby parkować 800 aut, a w razie rozbudowy - 1500.

Lata lecą

Parking P+R przy stacji Lazurowa to jedna z wielu warszawskich inwestycji, o których mówi się od lat, ale nie widać żadnych efektów.

Budowa metra pod bemowskim odcinkiem Górczewskiej zacznie się w ciągu najbliższych miesięcy. Jeśli prace nad parkingami P+R będą postępować w takim tempie, jak do tej pory, wkrótce może się okazać, że zabraknie czasu na ich zbudowanie.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Bemowo

06.02.2019 16:55 #Darek z Bemowa
Tak się zastanawiam, czy aby na pewno mieszkańcy Warszawy powinni finansować P+R dla mieszkańców gmin sąsiednich. Parkingi mają "obsługiwać" osoby dojeżdżające z miejscowości graniczących z Bemowem. Może powinno się rozpocząć dyskusję o współfinansowaniu takich inwestycji. Poddaję pomysł pod rozwagę ....
06.02.2019 17:37 #PanJan
Tam będzie piekło bez dużych parkingów (kilkaset miejsc to żart, kilka tysięcy może rozwiąże problem). Wokół stacji metro Szeligowska nie można liczyć nawet na jedno miejsce dla przyjezdnych. Tam nawet mieszkańcy nie będą mieli miejsca dla swoich aut. To już można ocenić po sytuacji na osiedlach przy Coopera czy Batalionów. Na stacji Górczewska, póki jest Tesco to przyjezdni będą tam parkować. Jak Tesco sprzeda grunt deweloperowi który wybuduje tam osiedle to zacznie się katastrofa. Zapchane uliczki na starych osiedlach na Jelonkach, zapchany parking Decathlon. Nie wspominam o nowych osiedlach (np. Pełczynskiego) bo tam już teraz brak miejsc parkingowych. Nie wiem dlaczego władze miasta olewają ten problem ale w ten sposób szykują piekło mieszkańcom Bemowa.
06.02.2019 21:07 #darq
Bo oprócz marchewki dla mieszkańców okolicznych gmin (P+R) powinien być i kij, czyli ograniczenie strumienia aut wjeżdżających do miasta w porannym szczycie. Władze Warszawy wolą inwestować w anty-kij, czyli poszerzanie arterii wlotowych - tworzą tak błędne koło, bo im szybciej można dojechać z okolicznych gmin do pracy w Warszawie, tym więcej osób się z miasta wyprowadza i ruch samochodowy się powiększa. P+R nawet na kilka tysięcy aut nie rozwiążą problemu, bo wyłapią może 10% ruchu. Trzeba ten ruch ograniczyć, np. malując na trasach wlotowych buspasy obowiązujące w godzinach szczytu. Wtedy ludzie chętniej dojadą do metra autobusami i problem z parkowaniem aut się zmniejszy.
06.02.2019 22:15 #BeMózg
Rozwiązanie jest proste - na Bemowie i Woli wprowadzić strefę płatnego parkowania wzdłuż nowej linii metra (po jej wybudowaniu) a przy stacjach metra wybudować płatne parkingi P+R. Ulice prowadzące do Centrum (Górczewską i Połczyńską) zwęzić do dwóch pasów ruchu, a ruch uspokoić nie dopuszczając do możliwości poruszania się z prędkością większą niż 50 km/h, wprowadzając liczne fotoradary i odcinkowy pomiar prędkości.
Mieszkańcy Warszawy nie mają istotnego interesu w tym, aby mieszkańcy okolicznych gmin masowo wjeżdżali do centralnych dzielnic samochodami. Mieszkasz w Babicach lub w Lesznie i twierdzisz, że MUSISZ jechać samochodem do centrum, bo jadąc do pracy dowozisz dzieci do szkoły w Warszawie? A czy te dzieci MUSZĄ chodzić do szkoły w Warszawie? Przecież mogą chodzić do szkoły podstawowej w swojej miejscowości, a do szkoły średniej w Warszawie mogą samodzielnie (o ile nie są ciotami) dojeżdżać podmiejską komunikacją publiczną albo komunikacją miejską od samochodu zaparkowanego przez rodziców na płatnym parkingu P+R na przedmieściu.
06.02.2019 23:28 #Marcin_O
#PanJan napisał(a) 06.02.2019 17:37

Tam będzie piekło bez dużych parkingów (kilkaset miejsc to żart, kilka tysięcy może rozwiąże problem). Wokół stacji metro Szeligowska nie można liczyć nawet na jedno miejsce dla przyjezdnych. Tam nawet mieszkańcy nie będą mieli miejsca dla swoich aut. To już można ocenić po sytuacji na osiedlach przy Coopera czy Batalionów. Na stacji Górczewska, póki jest Tesco to przyjezdni będą tam parkować. Jak Tesco sprzeda grunt deweloperowi który wybuduje tam osiedle to zacznie się katastrofa. Zapchane uliczki na starych osiedlach na Jelonkach, zapchany parking Decathlon. Nie wspominam o nowych osiedlach (np. Pełczynskiego) bo tam już teraz brak miejsc parkingowych. Nie wiem dlaczego władze miasta olewają ten problem ale w ten sposób szykują piekło mieszkańcom Bemowa.
Tam już nie ma gdzie stanąć - metro nie jest potrzebne.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA

 REKLAMA
REKLAMA

Według władz Warszawy metrem na Bemowo
dojedziemy najpóźniej za:
 
dni

godzin

minut

sekund
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Zdrowie i Uroda
 ### USŁUGI PIELĘGNIARSKIE - wizyty domowe - mgr Dorota Owczarczyk - *** tel. kom.: 605-564-326*** Ponad 18 lat doświadczenia zawodowego. Dojeżdżam do pacjentów w Warszawie i okolicznych miejscowościach, do domu, hotelu , internatu, akademika. ZAKRES USŁUG: zastrzyki, kroplówki, opatrunki, zdejmowanie szwów (po zabiegach chirurgicznych, po cesarce itp), pielęgnacja odleżyn, pielęgnacja ran trudno gojących się, cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiet, pielęgnacja stomii (również instruktaże), stawianie baniek bezogniowych, instruktaże medyczne w zakresie pielęgnacji chorego, profilaktyka przeciwodleżynowa.

Dom sprzedam
 Oferta kredytowa 24h Oferuję pożyczki bez protokołu w zakresie od 5 000 do 15 000 000 EUR z rozsądną stawką 2% dla wszystkich poważnych osób. Kontakt: claranoter@gmail.com

Nieruchomości poszukuję
 Rodzina kupi mieszkanie 2-pokojowe do 40m2.

Dam pracę
 Kierowca Kat. C - Ładowacz Miejsce pracy: Warszawa Do obowiązków pracownika zatrudnionego na stanowisku objętym niniejszą rekrutacją należeć będzie: Prowadzenie i obsługa pojazdu typu śmieciarka załadunek oraz rozładunek odpadów Prace porządkowe związane z opróżnianiem pojemników Codzienna obsługa pojazdu - zgodnie z wymaganiami technicznymi oraz wewnętrznymi instrukcjami obowiązującymi w Zakładzie Wymagania: prawo jazdy kat. C (mile widziane prawo jazdy kat. C+E), aktualna karta kierowcy kurs na przewóz rzeczy mile widziane doświadczenie w prowadzeniu pojazdów bezpylnych Oferujemy: stabilne zatrudnienie w ramach umowy o pracę, gwarancję terminowej płatności wynagrodzenia, atrakcyjne warunki socjalne, pracę w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku Zapraszamy do przesyłania CV na adres: rekrutacja@remondis.pl


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Edycje specjalne - tylko na flowbooks.pl
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA