REKLAMA

Bemowo

komunikacja »

 

35 nie wróci na Nowe Bemowo. Na podstawie pomiarów robionych podczas wakacji

  19 kwietnia 2024

alt='35 nie wróci na Nowe Bemowo. Na podstawie pomiarów robionych podczas wakacji'
Czy na pętlę Nowe Bemowo powróci jeszcze kiedyś 35-tka? Źródło: ZTM

W ubiegłym roku trasa linii 35 została skrócona przy okazji remontu torowiska na Wólczyńskiej. Mieszkańcy Bemowa i Bielan pytają, kiedy ponownie będą mogli skorzystać z tego wygodnego połączenia. ZTM nie pozostawia im złudzeń.

REKLAMA

- Cięcia, cięcia, wszędzie cięcia... Wizyta w warszawskim zoo nie dla wszystkich? Sprawdźmy to! Wizyta w warszawskim zoo nie dla wszystkich? Sprawdźmy to!
Niektóre miejsca reklamują się jako dostępne dla wszystkich, a później okazuje się, że brakuje w nich toalet dla niepełnosprawnych, przewodników z językiem migowym czy udogodnień dla rodzin z małymi dziećmi. Sprawdźmy, jak to wygląda w warszawskim zoo.
Ponownie zwróciłem się do Zarządu Transportu Miejskiego o przywrócenie linii tramwajowej 35 do krańca Nowe Bemowo - napisał w mediach społecznościowych bielański radny Krystian Lisiak. Tramwaj 35 od ubiegłego roku dociera jedynie do pętli Piaski, zamiast do pętli Nowe Bemowo.

- Nie wiadomo, czy "pod płaszczykiem zmian" w związku z budową torowiska na Wilanów tak już nie zostanie, bo konkretnych terminów powrotu do pierwotnej trasy nadal brak. Sprawa jest warta wyjaśnienia, bo Chomiczówka została pozbawiona tramwaju do Śródmieścia - dodaje radny Lisiak. W rzeczywistości 35 zostało skrócone w związku z remontem na Wólczyńskiej.

35-tka jest ważna dla Bemowa

O 35-tkę dla Bemowa na początku marca upomniał się przewodniczący rady dzielnicy Jarosław Dąbrowski. Jak zauważa, po przeprowadzonym remoncie, tramwaj dojeżdża jedynie na osiedle Piaski na Bielanach, zamiast jechać dalej na Bemowo.

- Dotychczasowy układ tramwajów kursujących z Nowego Bemowa był klarowny i użyteczny - funkcjonowały linie 24 i 35, jadące w podobnym czasie różnymi trasami do centrum. Linia 35 jest bardzo przydatna, na Bielanach jest dużo szkół średnich, których na Bemowie brakuje, łączyła też z Arkadią, Muranowem, a także bezpośrednio z Mokotowem - wylicza Jarosław Dąbrowski i przekonuje, że brak tej linii jest bardzo odczuwalny, zaś mieszkańcy bardzo krytycznie oceniają decyzję ZTM o skasowaniu połączenia z Bemowem.

Dąbrowski proponuje powrót do poprzedniego kształtu linii tramwajowych na przystanku Nowe Bemowo, a więc: 11-tka i 28-ka do Metra Bemowo, 24-ka i 35-tka swoimi trasami do centrum, 23-ka na al. Solidarności i Pragę, 26-tka powinna wrócić na osiedle Górczewska, a 11-tka na Młociny.

Zapraszamy na zakupy

Co na to ZTM?

Odpowiedź na interpelację Jarosława Dąbrowskiego jest praktycznie identyczna jak ta, której udzielono radnemu z Bielan.

Obawy Krystiana Lisiaka co do pozostawienia linii na obecnej, skróconej trasie, nie są bezzasadne. Wszystko wskazuje na to, że ZTM nie zamierza przywracać poprzedniej trasy 35.

- Zakończenie trasy linii 35 na pętli Nowe Bemowo powodowało, że pasażerowie dojeżdżający dalej w głąb Bemowa musieli się przesiadać do innych linii kursujących ulicą Powstańców Śląskich. Liczba pasażerów korzystających z linii 35 na końcowym odcinku trasy (Nowe Bemowo - Piaski) była stosunkowo niewielka. Dane dotyczące napełnień pojazdów w czerwcu i lipcu wykazały, że w zdecydowanej większości kursów liczba pasażerów na odcinku Nowe Bemowo - Piaski nie przekraczała 30 osób na kurs. Zaledwie w 3 proc. kursów liczba pasażerów była większa, a maksymalne odnotowane napełnienie wyniosło 60 osób. Zaznaczamy, że tramwaje obsługujące linię 35 mogą przewozić do 240 pasażerów. Tym samym wykorzystanie tej linii na bemowskim odcinku w większości przypadków nie przekraczało ok. 12,5 proc. - informuje Artur Zając z ZTM.

Jak dodaje, obecnie podstawowe połączenie Żoliborza, Bielan i Bemowa w relacji ulic Broniewskiego - Powstańców Śląskich zapewniają tramwaje linii 28, które w godzinach szczytu kursują co 8 minut. Tramwaje te umożliwiają dojazd w głąb Bemowa, do metra i innych autobusów oraz tramwajów, a w przeciwnym kierunku umożliwiają korzystanie z innych linii tramwajowych na ulicy Broniewskiego czy w al. Jana Pawła II oraz metra.

- Jednocześnie utrzymaliśmy dla linii 35 trasę skróconą do pętli Piaski. Obecnie nie planujemy ponownego wydłużenia trasy tej linii do pętli Nowe Bemowo - mówi Artur Zając. Mieszkańcy nie odpuszczają i dopytują, dlaczego ZTM opiera się na danych z badań robionych podczas wakacji.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (5)

# Vvv

19.04.2024 10:54

Skończyły się wybory to już można przestać obiecywać, a Bemowu przydałaby się linia sprawnie łącząca Nowe bemowo ze starym. Wystarczyłoby chyba Piaski-Cmentarz Wolski jadące co 15 min. Ewentualnie możnaby pomyśleć o dłuższej trasie z Metra Młociny na Wolę

# Marian

19.04.2024 18:18

No i bardzo dobrze, głosowaliście na doopiarza to zasuwajcie na piechotę. Będzie ekologicznie.

# Mieszkańcy Bemowa

19.04.2024 20:23

My,mieszkańcy Bemowa,ŻĄDAMY przywrócenia linii E-2,ukradzionej nam pod pretekstem budowy drugiej linii metra ,i linii 35 na Nowe Bemowo

REKLAMA

# nick (podpis)

22.04.2024 09:54

#Mieszkańcy Bemowa napisał(a) 19.04.2024 20:23
My,mieszkańcy Bemowa,ŻĄDAMY przywrócenia linii E-2,ukradzionej nam pod pretekstem budowy drugiej linii metra ,i linii 35 na Nowe Bemowo

Kup autobusy, zatrudnij kierowców...

# Ekolog z kwartalnym

24.04.2024 22:34

#nick (podpis) napisał(a) 22.04.2024 09:54
Kup autobusy, zatrudnij kierowców...
Ja? Ja płacę podatki i głosuję na ludzi od których oczekuje ze za pieniądze z moich podatków zaspokoją potrzeby mieszkańców w najbardziej efektywny sposób.
26 skrócić na Piaski 35 z powrotem na Bemowo a 2 na Jelonki. 11 zamiast bezsensownej trasy kółko przez JP2 i Solidarności. Jak za mało składów to pogodzę się ze zmniejszeniem czestotliwosci
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024