Trwa budowa gazociągu. Utrudnienia na Chrzanowie i Radiowie
18 kwietnia 2024
Rozpoczęta w ubiegłym roku budowa Gazociągu Warszawskiego, inwestycji kluczowej dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego aglomeracji warszawskiej, wkracza w kolejny etap. Trwają intensywne prace na Bemowie i Radiowie, co wiąże się z pewnymi utrudnieniami dla mieszkańców.
Gazociąg Warszawski, który buduje państwowa firma Gaz-System, będzie liczył 28,5 km i połączy Rembelszczyznę z Morami. Jego trasa przebiegnie przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo.
Budowa gazociągu na Bemowie
Wstępne prace budowlane na terenie dzielnicy - odhumusowanie terenu, rozwózka rur, wykonanie spawania liniowego - rozpoczęły się w sierpniu.
Wizyta w warszawskim zoo nie dla wszystkich? Sprawdźmy to!
Niektóre miejsca reklamują się jako dostępne dla wszystkich, a później okazuje się, że brakuje w nich toalet dla niepełnosprawnych, przewodników z językiem migowym czy udogodnień dla rodzin z małymi dziećmi. Sprawdźmy, jak to wygląda w warszawskim zoo.
Jeszcze wcześniej wycięto sporo drzew w Lesie Bemowskim.
Kolejny etap robót, polegający na wykonaniu wykopów, w tym także przekopów drogowych, układaniu gazociągu oraz jego zasypywaniu, trwa od lutego. Realizowane na tym etapie prace mogą powodować czasowe utrudnienia w ruchu na wybranych odcinkach. Przekroczenie gruntowego odcinka Batalionów Chłopskich jest aktualnie niemożliwe. Układanie gazociągu w tym rejonie może potrwać do 6 maja.
Zamknięte ścieżki w lesie
Jeszcze dłuższe utrudnienia, bo aż do 7 sierpnia, czekają nas w okolicach Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Kampinoska. Przekroczenie drogi gruntowej w Lesie Bemowskim będzie niemożliwe. Czasowo zamknięto też przejścia na wysokości ulic Kocjana i Decowskiego, a utrudnienia potrwają do 31 maja. Terminy prowadzenia prac mogą z różnych powodów się wydłużyć.
- Zwracamy uwagę, że trwające i planowane prace budowlane będą wiązać się m.in. ze wzmożonym ruchem pojazdów czy nagromadzeniem ciężkiego sprzętu. Dlatego też prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do oznaczeń ostrzegawczych na budowie - przestrzegają urzędnicy, którzy mieszkańców mających jakieś pytania odnośnie trwających robót proszą o bezpośredni kontakt telefoniczny (tel. 885-888-251) lub mailowy: gazociag.warszawski@gaz-system.pl
Jakie korzyści da nam gazociąg?
Obecna infrastruktura umożliwia dostarczenie do Warszawy ok. 1 mld m3 gazu rocznie. Dzięki budowie Gazociągu Warszawskiego Gaz-System będzie mógł przesłać każdego roku nawet ponad 2 mld m3.
- Korzyści z powstania nowego gazociągu są bardzo duże, biorąc pod uwagę zarówno obecne potrzeby, jak i prognozowany wzrost zapotrzebowania aglomeracji warszawskiej na paliwo gazowe. Dzięki tej inwestycji będą zapewnione większe ilości gazu dla ciepłowni osiedlowych i miejskich, odbiorców dystrybucyjnych, a także mieszkańców. Gazociąg, jako element infrastruktury przesyłowej, poprawi stabilność zasilania i techniczne warunki pracy całej magistrali gazowej istniejącej wokół stolicy. Gaz wykorzystywany w miejskich ciepłowniach i elektrociepłowniach do produkcji prądu i ciepła będzie skutecznym orężem w walce z miejskim smogiem - zapowiada Gaz-System.
MB
.