REKLAMA

Mokotów

różne

 

Willa Plus na Mokotowie. Państwowy holding obniżył cenę i sprzedał dom fundacji

  22 marca 2023

Willa Plus na Mokotowie. Państwowy holding obniżył cenę i sprzedał dom fundacji
źródło: PHN

Fundacja Polska Wielki Projekt za 6 mln zł kupiła od Polskiego Holdingu Nieruchomości willę na Mokotowie. Wcześniej fundacja otrzymała grant od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, a PHN obniżył cenę nieruchomości. W radzie programowej Polski Wielkiego Projektu zasiada wicepremier Piotr Gliński.

REKLAMA

"Nieruchomość wybudowana w 1936 roku o ogromnej wartość historycznej, uchodzi za najładniejszą willę na Starym Mokotowie. Oferuje niepowtarzalną atmosferę, w odległości zaledwie 3,5 km od centrum miasta" - tak Polski Holding Nieruchomości reklamował willę, która trafiła w ręce fundacji powiązanej z rządem Mateusza Morawieckiego.

Willa Plus na Mokotowie

W czwartek 16 marca posłanki Katarzyna Lubnauer i Krystyna Szumilas ujawniły, że fundacja Polska Wielki Projekt otrzymała za rządów Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego łącznie 9 mln zł. Mokotowska Madonna w rejestrze zabytków. Powstała podczas okupacji Mokotowska Madonna w rejestrze zabytków. Powstała podczas okupacji
Mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki objął ochroną figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem autorstwa Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej. Mało znana rzeźba stoi na podwórzu osiedla Szare Domy na warszawskim Mokotowie. Powstała w 1943 roku, podczas niemieckiej okupacji.
Posłanki stwierdziły też, że 400 tys. zł "wyparowało". Za dotacje zakupiona została m.in. modernistyczna willa przy Łowickiej, zaprojektowana przez cenionego warszawskiego architekta Romualda Gutta. W latach 1993-1996 budynek wynajmowany był przez ambasadę Kanady.

"Najbliższe otoczenie stanowi głównie zabudowa wielorodzinna: budynki apartamentowe kilkukondygnacyjne z ostatniego dziesięciolecia, niskie budynki wielorodzinne z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku oraz pojedyncze budynki jednorodzinne. W pobliżu rozciąga się jeden z największych warszawskich parków, Pole Mokotowskie. Atutem lokalizacji są również liczne punkty handlowo usługowe oraz bardzo dobry dostęp do komunikacji miejskiej. W odległości zaledwie 750 metrów znajduje się stacja metra Pole Mokotowskie, zaś w odległości 3 km Galeria Mokotów - zachwalał Polski Holding Nieruchomości, który sprzedał przedwojenny dom za 6 mln zł netto.

Zapraszamy na zakupy

Polska Wielki Projekt - co to jest?

Wirtualna Polska dotarła do dokumentów, z których wynika, że od 2014 roku wartość willi przy Łowickiej... spadła o 500 tys. zł. W tym samym czasie biura wysokiej jakości podrożały w Warszawie o około połowę. Jak PHN tłumaczy spadek wartości budynku? Dyrektor biura marketingu, strategii i relacji inwestorskich Magdalena Kacprzak poinformowała, że w poprzednich przetargach nie było chętnych do zakupu willi a w ostatnim fundacja Polska Wielki Projekt zaoferowała najwyższą kwotę.

Jak czytamy na stronie fundacji, jej zadaniem jest prowadzenie debaty nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską w najbliższych dekadach. Prezesem Polski Wielkiego Projektu jest Grzegorz Górny, były redaktor naczelny katolickich pism "Fronda" i "Ozon". W radzie programowej zasiadają m.in. wicepremier Piotr Gliński, eurodeputowani Zdzisław Krasnodębski i Ryszard Legutko, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz i publicysta Bronisław Wildstein.

Fundacja odpiera zarzuty

"Po wykryciu nieprawidłowości sprawozdawczych wynikających z błędów popełnionych przez prowadzoną zewnętrznie księgowość, Fundacja niezwłocznie dokonała odpowiednich korekt, poprawiając wspomniane sprawozdania, zawsze działając w dobrej wierze i duchu rzetelności i uczciwości. Ponadto zarząd fundacji podjął decyzję o przeprowadzeniu audytu przez niezależnego specjalistę w tej dziedzinie" - czytamy w oświadczeniu Polski Wielkiego Projektu.

Fundacja poinformowała także, że wicepremier Gliński nie uczestniczy w jej pracach i nie oddziałuje na jej strategiczne działania. Rola wicepremiera ma rzekomo charakter doradczy przy formułowaniu agendy kongresów fundacji.

(jok)

.
 

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023