REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?
źródło: diag.pl

Kiedy inne badania specjalistyczne okażą się niewystarczające do prawidłowego zdiagnozowania naszych dolegliwości, tam wkracza rezonans magnetyczny. Jak się do takiego badania przygotować, czy należy się go obawiać oraz jak i gdzie go wykonać? Podpowiadamy.

Rezonans magnetyczny (diagnostyka MRI) wykorzystuje naturalne właściwości magnetyczne naszego ciała. Obrazuje wnętrze organizmu, pozwalając wyróżnić poszczególne narządy i pokazać je w dowolnej płaszczyźnie. Właśnie dlatego jest to tak dokładne badanie naszego organizmu.

Jak przygotować się do badania?

Do wykonania badania rezonansu magnetycznego zwykle nie są wymagane specjalne procedury. Należy pamiętać o ubraniu się w rzeczy pozbawione metalowych elementów. Dlatego pozostaw w domu biżuterię. Pacjent może też być poproszony o zdjęcie aparatu słuchowego czy okularów. Jeśli badasz okolice głowy, nie używaj też lakieru do włosów czy makijażu - zawierają drobinki metalu. Dopiero przed badaniem z podaniem kontrastu konieczne jest przygotowanie się. Wówczas, maksymalnie na tydzień przed badaniem MRI, oznacz poziom kreatyniny we krwi. Przed samym rezonansem magnetycznym pamiętaj o nawadnianiu się, oczywiście wodą niezgazowaną. Przeciwwskazaniem do wykonania badania jest pierwszy trymestr ciąży, klaustrofobia, wszczepione urządzenia elektroniczne, metalowe ciała obce w ciele (np. implanty).

Co diagnozuje rezonans magnetyczny?

Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym pacjent może dowiedzieć się skąd się biorą u niego bóle kręgosłupa, stawów, mięśni, więzadeł, zawroty głowy, zaburzenia widzenia a także niedomagania ze strony narządów wewnętrznych (serca, nerek, wątroby, śledziony). Lekarz zleca badanie przy podejrzeniach chorób ośrodkowego układu nerwowego (np. alzheimer, stwardnienie rozsiane) czy nowotworów (np. kręgosłupa, mózgu, narządów rodnych, płuc). Warto też mieć na uwadze, że rezonans magnetyczny jest dokładniejszy i bardziej bezpieczny od tomografii komputerowej.

Jak i gdzie wykonać rezonans w Warszawie?

Samo wykonanie badania jest bardzo proste i bezbolesne. Najpierw pacjent kładzie się na stole, który następnie jest wsuwany do środka aparatu. W zależności od obrazowanej partii ciała, badanie trwa od kilkunastu do nawet 90 minut. Co ważne, przez cały czas pacjent musi pozostawać w bezruchu. Rezonans magnetyczny w Warszawie jest wykonywany przez doświadczonych specjalistów przy użyciu nowoczesnego sprzętu, który zapewni pacjentowi np./ wysoką jakość obrazów tkanek miękkich, co jest kluczowe w diagnostyce chorób neurologicznych, urazów stawów oraz nowotworów. Koszty badania mogą się różnić w zależności od kilku czynników. W przypadku MRI, cena zależy m.in. od rodzaju badania, miejsca wykonania czy zastosowania otwartego lub zamkniętego skanera. Dlatego rozpiętość cenowa jest spora i wynosi od 250 do nawet 1500 zł.
JR


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA