REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

wypoczynek

 

Wielka wymiana ławek w wolskich parkach. "Byle nie pod moim oknem"

  8 września 2022

Wielka wymiana ławek w wolskich parkach. "Byle nie pod moim oknem"
źródło: Dzielnica Wola

Z parków Moczydło, Szymańskiego i Księcia Janusza już niedługo znikną stare i wysłużone ławki, a na ich miejscu stanie 107 nowych - obiecuje wolski ratusz. Jednak nie wszystkim to się podoba.

REKLAMA

Wolskie tereny zielone należą do najatrakcyjniejszych w mieście, a tutejsze parki latem pękają w szwach. Są idealnym miejscem do schronienia się przed upałem oraz oferują wiele atrakcji dla mieszkańców w każdym wieku.

- W naszych parkach rośnie dużo różnorodnej zieleni, która jest naturalną barierą przed gorącem.

Ponadto znajdziemy tu siłownie plenerowe, place zabaw dla mniejszych i większych dzieci, trasy rowerowe, boiska, oczka wodne czy fontanny - wylicza Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

- Mają one też funkcję wypoczynkową i korzysta z nich wiele mam z dziećmi czy seniorów, którzy chcą po prostu odpocząć na świeżym powietrzu. Mam nadzieję, że już niedługo nowe ławki poprawią komfort wypoczynku - dodaje Krystian Wilk, przewodniczący komisji ochrony środowiska.

REKLAMA

Montaż stu ławek

W kwietniu tego roku rozpoczęła się realizacja projektu z budżetu obywatelskiego, który zakłada demontaż 100 ławek w parku Moczydło oraz parku Szymańskiego i zastąpienie ich nowymi, tzw. warszawskimi. Wolski ratusz postanowił pójść za ciosem. Niedawno podpisano umowę z wykonawcą, który zdemontuje kolejne 107 ławek w parkach Moczydło, Szymańskiego i Księcia Janusza.

- Na ich miejscu pojawią się ławki warszawskie, które są wygodne, dobrze wyprofilowane, trwałe, mają oparcia i podłokietniki - dodaje burmistrz. Wykonawca na realizację projektu ma cztery miesiące od momentu podpisania umowy, czyli skorzystać z nowych mebli parkowych będziemy mogli najpóźniej do 4 listopada. Choć wedle deklaracji wolskiego magistratu ławki w większości powinny już stanąć do końca wakacji. Koszt zadania to 262 tys. złotych.

REKLAMA

Chcą ławek, byle nie pod oknami

Budżet obywatelski i w przyszłym roku zadba o zwiększenie liczby ławek na terenie stolicy. W projekcie ogólnomiejskim za kwotę ponad 3,2 mln zł zostanie zakupionych aż 800 ławek. Jest to pokłosie zwycięskiego projektu Roberta Buciaka, który w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego uzyskał ponad 18 tysięcy głosów. Co prawda autor projektu nie wyznaczył miejsc, gdzie miałyby one stanąć, jednak można śmiało założyć, że część z nich przypadnie Woli.

- Zgodnie ze standardami dostępności m.st. Warszawy ławki powinny stanąć co 50 metrów w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego i co 100 metrów w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu pieszego - przekonuje autor projektu. Z jego zdaniem oczywiście nie każdy się zgadza.

- Projekt jest powtarzany co roku, a potem szuka się na siłę miejsc, gdzie takie ławki postawić, bo mieszkańcy nie chcą mieć pod swoimi oknami ławeczek dla żulerni. Wypoczywa się w parkach, a nie na ławkach wzdłuż ulic. Piękne "hasło-wytrych", a tak naprawdę chodzi o pomysł na wyrzucenie pieniędzy w błoto. Szkoda, bo jest wiele innych potrzebnych mieszkańcom projektów - czytamy jedną ze skrajnych opinii, z którą z pewnością nie zgadza się większość warszawiaków.

(jr)

.
 

Komentarze (3)

# MMKS

08.09.2022 21:29

Spece od przestrzeni publicznej nie mają na co wydawać kasy? Może by postawili wiecej koszy na śmieci wzdłuż ulic, np. Towarowej, Okopowej, Solidarności? Są tam ławki, wokół których piętrzą się pety i inne śmieci, bo nie ma ich do czego wyrzucać. Mało kto swoje brudy zabiera ze sobą, by gdzieś po drodze szukać kosza.
Po co za ciężką kasę nowe ławki w parkach, tamte wcale nie są złe. Zainwestujcie więcej w czystość dzielnicy, która miejscami przypomina slumsy. Zainwestujcie w myjki ciśnieniowe, niech ktoś choć raz do roku umyje chodniki przy głównych ulicach. Zainwestujcie w altany śmietnikowe na osiedlach. Wola jest tak brudna, że aż żal patrzeć.

# nnn

12.09.2022 14:58

Szwagier już na ławkach zarabia. Potem tylko trzeba ponarzekać jak to Kaczor Warszawie pieniądze zabiera i gotowe.

# qvertz

21.09.2022 20:38

Po to jest policja, by na ławeczkach nie siedziała pijana i agresywna "żulernia", tylko zwykli ludzie. Ale skoro nie ma mundurowych chodzących po ulicach naszego pięknego miasta, to nie jest dziwne, że najbardziej z ławeczek ucieszy się łobuzeria, zaczepiająca spokojnych ludzi. To w ogóle smutne, że ludzie są przerażeni (i słusznie!), że ławki niczym w zamierzchłym PRL-u mogą być po prostu miejscem spotkań półświatka, bandziorów, dilerów narkotyków i zwyczajnej rozwydrzonej młodzieży, która potraktuje je jako miejsce imprez okraszonych alkoholem, agresywnym zachowaniem i wszechobecnym śmieceniem wokół. Czyli, co? Ławeczki, czy spokój? Wybór należy do nas.

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2022

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA