REKLAMA

Białołęka

komunikacja »

 

Veturilo ruszy skromnie na Tarchominie

  14 września 2012

alt='Veturilo ruszy skromnie na Tarchominie'
ztm.waw.pl

Jest jednak szansa na to, że w przyszłym roku rowery Veturilo pojawią się na Białołęce. Konkretnie tylko na Tarchominie. Ratusz zaplanował fundusze na dwie stacje rowerowe. Szału na razie nie będzie, ale jak pisał mistrz Młynarski "ważne, że kierunek słuszny".

REKLAMA

W sierpniu, podczas planowania budżetu na przyszły rok, władze dzielnicy zarezerwowały 80 tys. zł na dwie stacje wypożyczalni rowerów miejskich. Gdzie? W okolicy pętli autobusowej Nowodwory oraz ulica Porajów przy wjeździe na ścieżkę rowerową na most Północny.

Wiceburmistrz Piotr Jaworski zapewnia, że dzielnica dysponuje tam odpowiednimi gruntami. - Nie do końca precyzyjne jest stwierdzenie, wyrażone w jednym z artykułów "Echa", że dzielnica sama nie zamierza inwestować w sieć rowerów miejskich. Zamierzamy to robić w sytuacji, gdy nastąpi możliwość racjonalnego połączenia rowerowego z innymi dzielnicami Warszawy. Kwestia była rozważana już wiele miesięcy temu przez radnych niezależnie od składanych propozycji - tłumaczy wiceburmistrz Jaworski i dodaje, że w przypadku Tarchomina trzeba poczekać na oddanie ścieżki rowerowej na moście, natomiast w przypadku wschodniej Białołęki będzie można zacząć działać po uzyskaniu informacji o włączeniu w system dzielnicy Targówek.

Dwie stacje to bezsens

- Jakiś bezsens powstaje. Co z tego, że będą dwie stacje rowerowe? Wypożyczę rower i co z nim dalej zrobię? Chyba pojadę do metra na Młociny i tam go zostawię, bo to jedyne sensowne wykorzystanie tego niby-systemu. Przecież nie potrzeba wielkich pieniędzy, żeby zrobić więcej stacji chociażby przy szkołach czy innych obiektach publicznych - zastanawia się mieszkaniec Tarchomina.

Urzędnicy przekonują jednak, że planowane dwie stacje to tylko początek systemu w dzielnicy. Z czasem powinno być ich więcej. - Cały system w Warszawie działa tak samo. My dajemy pieniądze, a sieć wykonuje zewnętrzna firma. Stacje muszą być odpowiednio połączone - ich odległość nie powinna być większa niż kilometr - tłumaczy wiceburmistrz Jaworski. Podkreśla też, że po dołączeniu do systemu Targówka, dzielnica będzie starała się o kolejną bazę rowerową na osiedlu Derby, przy planowanym parku Magiczna.

Z planów władz zadowolony jest radny Wojciech Tumasz, który od długiego już czasu stara się ułatwić życie rowerzystom z Białołęki.

200 tys. zł pozwoliłoby na ustawienie 400 stojaków w dzielnicy - argumentuje radny Tumasz.
- To dobra wiadomość, choć przewiduję, że rowery będą głównie wykorzystywane rekreacyjnie, a nie w codziennej komunikacji po mieście. Obie lokalizacje wypożyczalni są dobre. W przypadku okolic Porajów, mam nadzieję, że będzie to przy budynku komunalnym, przez co wypożyczalnia będzie w centralnej części starego Tarchomina, a więc dostępna dla jak największej liczby osób - mówi Tumasz.

Zapraszamy na zakupy

Potrzebne też stojaki

Niestety, póki co nie wiadomo jeszcze, gdzie konkretnie staną stacje Veturilo. Zdecyduje o tym operator. Zdaniem Tumasza, do czasu otwarcia wypożyczalni rowerów na Białołęce, powinno pojawić się jak najwięcej stojaków rowerowych w różnych punktach dzielnicy.

- Przy koszcie jednego stojaka ok. 500 zł, przeznaczenie 200 tys. zł na ten cel pozwoliłoby ustawić 400 stojaków w np. 50-80 miejscach na Białołęce - argumentuje radny.

Czy wniosek Tumasza zostanie zrealizowany, tego jeszcze nie wiadomo. Póki co białołęcki ratusz planuje umiejscowienie stojaków na rowery przy nowych szkołach: na Głębockiej, Hanki Ordonówny i Ceramicznej. Kiedy? W przyszłości.

Anna Sadowska

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (7)

# Marcin

14.09.2012 11:06

TAK, jak najbardziej TAK systemu Veturilo na Tarchominie, Nowodworach i całej Białołęce. Mogliby także pomyśleć o stacji Veturilo przy białołęckim ratuszu. Ale krok w dobrą stronę

# Robert

14.09.2012 18:33

I wydłużyć do 30 min bezpłatną jazdę

# Tarcho

15.09.2012 13:14

A dwa punkty na Białołęce bezsens. przynajmniej powinny być trzy. Nowodwory Pętla, Tarchomin obok piotra i pawła i okolice Posterunku Policji.Rowerem wtedy na zakupy można by było śmigać do metra lub na wycieczkę. Dwa Punkty A i B na obu końcach osiedla to lipa ci w połowie trasy nie pojada takim rowerem ani na Nowodwory ani na Miłocin..
A ścieżka rowerowa na moście północnym jest nie używana bo urzędasy nie umieją podjąć decyzji o otwarciu.W grudniu2011 miało być to zrobione tak samo z tramwajami. Kto poniesie konsekwencje >??Urzedasy kpia z nas w żywe oczy.

REKLAMA

# niezadowolony

17.09.2012 08:06

os.Klasyków jak zwykle mają w d..

# rowerzysta

17.09.2012 10:31

Stacja koniecznie powinna być w Choszczówce przy peronach PKP - dobra na dzien powszedni i weekendowy, jako dojazd do lasu i Dzikiego

# kurs

26.02.2013 14:16

Bo dla władz ratusza Białołeka = Tarchomin, reszta się nie liczy

REKLAMA

# rowerek

26.02.2013 15:57

Ludzie kupcie sobie rowery i po sprawie - a tak bedziecie jeżdzić na czas i szybko szybko bo kolejna złotówka wypada z portfela - to doprowadzi was do stresu
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break