Mañki Zachodnie - czego potrzebuje wschodnia Bia³o³êka
13 wrze¶nia 2012
Up³yn±³ termin sk³adania uwag do planu zagospodarowania przestrzennego terenu Mañki Zachodnie. Stowarzyszenie Moja Bia³o³êka zg³osi³o ich wiele. Je¶li zostan± uwzglêdnione, znacznie u³atwi± ¿ycie mieszkañcom.
Podkre¶la te¿, ¿e wyzwaniem wymagaj±cym szczególnej staranno¶ci jest zaplanowanie modernizacji wa³ów przeciwpowodziowych rzeki D³ugiej, wytyczenie infrastruktury drogowej, w szczególno¶ci w rejonie nowo powstaj±cej zabudowy wzd³u¿ kana³u oraz wykorzystanie potencja³u wykopalisk archeologicznych, w tym zaplanowania miejsca na muzeum.
Ze wzglêdu na kiepskie drogi Moja Bia³o³êka chce utrzymania dotychczasowego charakteru przestrzennego obszaru planu - zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Stowarzyszenie wyst±pi³o tak¿e o rozwiniêcie uk³adu ulic z chodnikami i ¶cie¿kami rowerowymi.
Zdaniem mieszkañców konieczne jest te¿ ograniczenie minimalnej wielko¶ci dzia³ki budowlanej na 1000 mkw., przy czym 60 proc. dzia³ki ma pozostaæ niezabudowana. Moja Bia³o³êka postuluje tak¿e zakaz budowy galerii handlowych o powierzchni powy¿ej 400 mkw.
Potrzebne centrum kultury i ulice
- Bardzo wa¿ne jest równie¿ utworzenie obszaru pe³ni±cego funkcje centrum lokalnego wraz z parkiem, us³ugami, miejscem rekreacji i sportu wraz z fili± Bia³o³êckiego O¶rodka Sportu np. z basenem, boiskiem do gry w pi³kê pla¿ow± w pobli¿u osiedla Miasteczko Regaty - podkre¶la Agnieszka Borowska.
Kolejna wielka bol±czka mieszkañców to s³abe drogi i kiepska komunikacja. Dlatego Moja Bia³o³êka chce poprawy sytuacji m.in. poprzez wytyczenie przed³u¿enia ulicy Bia³o³êckiej do ul. Kobia³ka, wytyczenie ul. Zdziarskiej (wraz z jej poszerzeniem) do Bia³o³êckiej wraz z rondem. Kolejna niezbêdna zmiana to utworzenie pêtli autobusowej wraz z parkingiem samochodowo-rowerowym w okolicach ulic Mochtyñskiej i Kobia³ka.
- Obecnie s± du¿e utrudnienia z obs³ug± komunikacyjn± osiedla Miasteczka Regaty (ok. 8 tys mieszkañców) polegaj±ce na tym, ¿e nie ma pêtli autobusowej na osiedlu lub w jego okolicach. Powstanie pêtli umo¿liwi³oby kursowanie autobusu z ulicy Ruskowy Bród do ul. Kobia³ka Regaty, a tym samym poprawê obs³ugi komunikacyjnej górnej partii obszaru Bia³o³êki - mówi radna.
Bardzo wa¿ne jest te¿ poszerzenie P³ochociñskiej jako ulicy wjazdowej do miasta, pe³ni±cej funkcje reprezentacyjne. Nale¿y te¿ przewidzieæ odwodnienie P³ochociñskiej, ale tak, by po wschodniej stronie da³o siê wykonaæ chodnik. Trzeba zaplanowaæ "³±czniki" pomiêdzy ul. P³ochociñsk±, a ¶cie¿k± rowerow± nad kana³em ¯erañskim co kilkaset metrów. Ka¿dy ³±cznik powinien mieæ na ul. P³ochociñskiej lewo- i prawoskrêt. Kolejne zadania do wykonania zdaniem Stowarzyszenia to m.in. ochrona przeciwpowodziowa i budowa sieci ¶cie¿ek rowerowych.
Pomarzyæ - dobra rzecz?
Uwagi zosta³y z³o¿one, jednak czy jest jakakolwiek szansa na ich uwzglêdnienie oraz pó¼niejsz± realizacjê?
- Generalnie ka¿de przedstawienie stanowiska i pokazanie wizji mieszkañców, ich potrzeb i specyfiki okolicy zwiêksza szansê na realizacjê. Gdyby ich nie by³o, mog³oby nie byæ w ogóle niektórych elementów np. muzeum. Postulat zwi±zany z budow± drogi Bia³o³êckiej na odcinku Zdziarska - Kobia³ka oraz pêtli autobusowej na wysoko¶ci Kobia³ki z parkingiem rowerowym zosta³ ju¿ poparty przez radnych. Pozosta³e elementy, jak choæby port przy uj¶ciu rzeki D³ugiej to nowo¶æ, ale dziêki temu, ¿e jest teraz opracowywana koncepcja wa³ów rzeki D³ugiej, jest szansa na przeanalizowanie sprawy - mówi Agnieszka Borowska. Dodaje te¿, ¿e wszystkie propozycje s± racjonalne, a w zwi±zku z tym, ¿e osiedle Regaty ma zamieszkiwaæ ok. 8 tys mieszkañców, niektóre postulaty s± konieczno¶ci±.
W³adze dzielnicy popieraj±
Podobne uwagi do planu zg³osi³ zarz±d dzielnicy i równie¿ oczekuje, ¿e zostan± one uwzglêdnione.
- Mam nadziejê, ¿e zdecydowana wiêkszo¶æ uwag zg³oszonych przez radn± Borowsk± i Stowarzyszenie Moja Bia³o³êka znajdzie odzwierciedlenie w przysz³ym projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na obecnym, wstêpnym etapie tworzenia planu ka¿dy mo¿e z³o¿yæ do niego uwagi - mówi wiceburmistrz Piotr Jaworski.
Projektowany plan powstaje na obszarze obowi±zuj±cego i wadliwego planu X-71 cz. 1. Temat by³ wielokrotnie prezentowany w "Echu". - Cieszê siê, ¿e procedura zmiany tego planu nabiera rozpêdu po latach zastoju - t³umaczy wiceburmistrz Jaworski.
Anna Sadowska