Veturilo podpisane, stacje od marca
18 stycznia 2013
18 stycznia dzielnica podpisała porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego w sprawie zbudowania wypożyczalni rowerów Veturilo. Oznacza to, że od marca mieszkańcy będą mogli już korzystać z miejskich jednośladów.
- Białołęka zdecydowała się sfinansować z własnych funduszy zakup i zapewnić utrzymanie czterech stacji systemu Veturilo, ponieważ uważamy, że będą one uzupełnieniem systemu komunikacyjnego dzielnicy - poprawią dojazd do przystanków autobusowych, tramwaju. Nie bez znaczenia jest to, że rower jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Wiele osób ma w domach rowery, ale nie jeździ nimi do pracy czy do sklepu, bo nie ma ich gdzie zostawić albo nie ma jak wrócić rowerem, np. z większymi zakupami. System Veturilo rozwiązuje ten problem - pozwala zostawić rower u celu podróży a wrócić np. autobusem - mówi burmistrz Adam Grzegrzółka. Dodaje też, że system będzie spójny z siecią uruchomioną w zeszłym roku po lewej stronie Wisły. Wypożyczając rower na Białołęce, będzie można nim dojechać przez most Północny na Bielany, do Śródmieścia czy nawet na Ursynów. Burmistrz zapewnia, że jeśli rowery Veturilo będą cieszyć się u nas dużą popularnością - dzielnica rozważy uruchomienie kolejnych stacji.
Zadowolenia nie kryje radny Marcin Korowaj, który zabiegał o wprowadzenie Veturilo do Białołęki. - Rowery spełniają wymagania ekologii i ochrony środowiska. Nie potrzebują paliwa, nie emitują zanieczyszczeń ani hałasu, są dostępne dla każdego. Sprzyjają bliskości, integracji lokalnej społeczności i poczuciu sąsiedztwa - mówi Korowaj.
Bardziej sceptycznie do tematu podchodzi natomiast radny Wojciech Tumasz. - Cieszę się, że stacje Veturilo powstaną, jednak nadal uważam, że na takim terenie jak Białołęka powinno się przede wszystkim inwestować w rozwój dróg rowerowych: od 2006 r. nie wybudowano ani jednej nowej drogi rowerowej w dzielnicy! Mam nadzieję, że rower miejski przełamie stagnację w tej sferze infrastruktury - tłumaczy Tumasz.
Gdzie na wycieczkę?
Przy okazji podpisania umowy urząd dzielnicy przygotował dla rowerzystów niespodziankę. Ukazała się właśnie nowa publikacja "Rowerownik po Białołęce i okolicach ...", która jest połączeniem przewodnika i poradnika.
- "Rowerownik..." powstał przy współpracy urzędników z mieszkańcami i radnymi: Anną Majchrzak i Agnieszką Borowską, którzy podpowiadali, gdzie warto wybrać się na wycieczkę rowerową.
Anna Sadowska