REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wola

wypoczynek

 

Pomysł na weekend w Warszawie: wieczór ze starą fabryką

  12 maja 2022

Pomysł na weekend w Warszawie: wieczór ze starą fabryką
źródło: materiały prasowe

W sobotę 14 maja Muzeum Fabryki Norblina otworzy podwoje dla pasjonatów zwiedzania wystaw po zmroku. Ostatnia tura zwiedzania rozpocznie się o godz. 22:00.

REKLAMA

Niemal dwa hektary terenu, dziesięć zabytkowych budynków, 50 odrestaurowanych maszyn i urządzeń, kolekcja platerów - tak prezentuje się w pigułce kompleks Fabryki Norblina, urządzony na terenie XIX-wiecznego zakładu na rogu Prostej i Żelaznej. W sobotę 14 maja będzie można zwiedzić teren z audioprzewodnikiem lub wziąć udział w wycieczce.

REKLAMA

Zwiedzanie co godzinę

- Ci, którzy zdecydują się na zwiedzanie z przewodnikiem będą mogli wybrać spośród aż trzech dostępnych opcji wycieczek: z animatorami-aktorami przebranymi w stroje z epoki, z przewodnikiem miejskim, a także w języku ukraińskim - zapowiada Fabryka Norblina. - Harmonogram wycieczek przedstawia się następująco: godz.

18:00 wycieczka animacyjna z aktorami, godz. 18:20 wycieczka z przewodnikiem miejskim, godz. 18:40 wycieczka w języku ukraińskim. Kolejne tury będą odbywać się analogicznie co godzinę, o 19:00, 20:00, 21:00. Ostatnia rozpocznie się o godz. 22:00.

Stanowiące część kompleksu handlowo-biurowego Muzeum Fabryki Norblina zostało otwarte w grudniu. Prezentowana na wystawie historia sięga ponad 200 lat wstecz. Goście Nocy Muzeów poznają dzieje terenu od XVIII wieku, kiedy był on jeszcze własnością Franciszka Ryxa, kamerdynera króla Stanisława Augusta, poprzez lata świetności zakładu "Norblin, Bracia Buch i T. Werner", aż do powojennej działalności jako Walcownia Metali Warszawa. Muzeum pokazuje także losy miejsca po 1982 roku, kiedy zakończona została produkcja. Zwiedzający dowiedzą się o dziejach rodzin Wernerów i Norblinów, a także sylwetkach znaczących historycznie dla fabryki postaci - m.in. Franciszka Ryxa czy Julii Keilowej - projektantki tworzącej dla najważniejszych polskich zakładów platerowych. Na wszystkie wycieczki grupowe obowiązują zapisy, można ich dokonać za pośrednictwem strony Fabryki Norblina.

REKLAMA

Wystawa Retro Warszawa

Od ubiegłego miesiąca w Fabryce Norblina można oglądać multimedialną wystawę "Retro Warszawa". Dzięki zintegrowanemu systemowi ekranów oferujących wysoką jakość obrazu zwiedzający zobaczą życie codzienne w Warszawie w czasach, gdy po ulicach jeździły dorożki, w radiu puszczano piosenki Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga, a w kinach grano "Zapomnianą melodię" z Heleną Grossówną i Aleksandrem Żabczyńskim. Ścieżkę dźwiękową wystawy opracował i nagrał Jan E. Młynarski, który skorzystał m.in. z tradycyjnych instrumentów: piły i bandżo. Znalazły się na niej odgłosy miasta, rozmowy w gwarze warszawskiej i w języku jidysz oraz lokalne melodie.

Na co dzień bilety w cenie 45/35 zł można kupić na stronie ticketmaster.pl, ale w sobotę 14 maja obowiązywać będzie promocja: dwa bilety w cenie jednego". Z kolei w kinie KinoGram na dowolny seans po godz. 18:00 kupimy bilet w promocyjnej cenie 25 zł. Tego dnia odbędą się również jedyne w Warszawie dwa pokazy filmu dokumentalnego "Tajemnice Wielkiego Muzeum", prezentującego wiedeńskie Muzeum Historii Sztuki z jedną z największych na świecie kolekcji malarstwa.

(dg)

.
Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie? Zapisz się do naszego newslettera.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA