REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bielany

przestrzeń miejska

 

Parking przy Empiku do likwidacji. Zmiany, zmiany, zmiany...

  7 grudnia 2022

Parking przy Empiku do likwidacji. Zmiany, zmiany, zmiany...
autor: tawa; źródło: Panoramio

Na rogu Kasprowicza i al. Zjednoczenia startują oczekiwane od lat prace nad "Integratorem": skwerem o powierzchni 5 tys. mkw. Urządzenie go będzie kosztować 1,03 mln zł. Zagospodarowanie terenu w ramach budżetu obywatelskiego proponowała w 2016 roku mieszkanka dzielnicy Anna Drozd. Projekt nie zdobył odpowiednio dużej liczby głosów, ale urzędnicy podchwycili pomysł.

REKLAMA

Teren inwestycji został podzielony na trzy obszary. W dwóch pierwszych Zarząd Zieleni zamierza - do końca marca 2023 roku - zrealizować prace przed budynkiem poczty przy al. Zjednoczenia oraz przy wejściu do stacji metra Stare Bielany. Rusza remont Stawów Brustmana. Są zabytkiem, ale mają być bardziej naturalne Rusza remont Stawów Brustmana
Warszawski Zarząd Zieleni rozpoczął prace na Stawach Brustmana na Wawrzyszewie. Samorząd chce nadać terenowi naturalny charakter i stworzyć dogodne warunki dla zwierząt.

Inwestycje czy zieleń tuż obok stacji metra? Inwestycje czy zieleń tuż obok stacji metra?
Mieszkańcy Bielan odrzucili dwie propozycje zazielenienia pasa rozdzielającego ulice Kasprowicza pomiędzy dwiema stacjami metra. Może uznali, że czas zadbać o infrastrukturę parkingową w okolicach metra. A co z "zalesieniem" Serka Bielańskiego?
Prace w trzecim obszarze przeprowadzone zostaną na placu przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych (po północnej stronie ul. Kasprowicza) i mają zostać zakończone w ciągu 18 miesięcy.

Zieleń zamiast betonu

- Przed budynkiem poczty zlikwidujemy część starej nawierzchni (łącznie ponad 800 m2), w miejsce której pojawią się płyty antysmogowe (ponad 600 m2) i atrakcyjna zieleń. Powstaną tam cztery rabaty, w których posadzimy byliny, rośliny cebulowe oraz krzewy drzewiaste. Trawniki zostaną poddane renowacji, a wokół rabat postawimy ławki warszawskie - opisuje Zarząd Zieleni.

Przed wejściem do stacji metra Stare Bielany postawione zostaną dwie donice z krzewami drzewiastymi, a na trawniku założona zostanie rabata z bylin i traw. Rabaty, krzewy oraz trawniki przed budynkiem poczty i wejściem do stacji metra zajmą łącznie powierzchnię niemal 650 m2.

REKLAMA

Nowy skwer w Warszawie

W następnym etapie inwestycji betonowy plac przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych zamieni się w pełną zieleni przestrzeń dla mieszkańców. Na powierzchni niemal 500 m2 pojawią się krzewy, byliny i trawy ozdobne. Inwestycja obejmie też pobliski trawnik, który zostanie poddany renowacji i zabezpieczony przed rozjeżdżaniem. Na terenie nowego skweru stanie 21 ławek. W jego północnej części zainstalowane zostaną latarnie i kosze na śmieci oraz zamgławiacz, który zapewni przyjemną ochłodę w upalne dni. Cały teren będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

- Aranżacja przestrzeni skweru Integrator zostanie wykonana zgodnie z koncepcją zazielenienia al. Zjednoczenia, która wypracowana została przez naszą jednostkę w ramach konsultacji społecznych "Zielone Ulice". Pomysły dotyczące nowego skweru w tej części Warszawy pojawiały się również w ramach projektów zgłaszanych przez mieszkańców do wcześniejszych edycji budżetu obywatelskiego - informuje Zarząd Zieleni.

Jak przypominają urzędnicy, zazielenianie al. Zjednoczenia rozpoczęło się w 2018 roku. W ciągu ostatnich lat posadzono kilkadziesiąt drzew, a w zeszłym roku dosadzono dodatkowo ponad 2700 m2 krzewów, bylin oraz roślin cebulowych.

Parking do likwidacji

Zarząd Zieleni wykonuje skwer we współpracy z Urzędem Dzielnicy Bielany, który przekazał większą część pieniędzy na inwestycję za 1,5 mln zł. Nie wszystkim przypadła ona do gustu. Choć jedna z mieszkanek przyznała, że skwer bardzo ją cieszy, to przy okazji zapytała, czy potrzebny mieszkańcom i klientom parking przy Empiku pozostanie.

- Koncepcja zagospodarowania placu przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych nie przewiduje utrzymania w tym miejscu parkingu - ucina burmistrz Grzegorz Pietruczuk.

(jr)

.
 

Polecamy

Komentarze (12)

# Chris

07.12.2022 13:21

No tak, po co ma ktoś przyjeżdżać do tego integratora i zawracać głowę urzędnikom, którzy tym zarządzają. A Prywatni przedsiebiorcy np Empik beda stratni. Kolejny przykład że budżet obywatelski w wydaniu warszawskim to fikcja, przekret. Ludzie nie chceli głosować na projekt a urzędniki i tak zrobili co chcieli.

# Pasek

07.12.2022 14:22

Bez sensu. Parking pod Empikiem jest potrzebny. Kto wymyśla jakieś rabaty kwiatowe w centrum dzielnicy? Czy ktoś w urzedzie na Zeromskiego myśli?

# Klaus Schwab

07.12.2022 14:22

Tu chodzi o co innego. Solidnie przeszkolony przez Sorosa wierny maksistowski sługus Trzask-Rura realizuje Agendę 2030 Klausa Schwaba - Warszawa we wrześniu 2021 dołączyła do grona miast, które zobowiązły się do takich działań. Poczytajcie sobie poniżej co czeka to biedne miasto. Byl Hitler i Stalin, teraz będzie Schwab i jego wierni wyznawcy. Likwidacja miejsc parkingowych, zwężanie ulic, wprowadzanie zakau ruchu pojazdów spalinowych (podobno pogoda nas zabije), i dzielenie miasta na dzielnice - getta, żeby łatwiej bylo wprowadzać ograniczenia wolności (lokdałny).
pch24.pl/inteligentne-i-odporne-czy-miasto-ma-stac-sie-gettem

REKLAMA

# Wredny Kocur

07.12.2022 16:57

Ja bym zaczął od czegoś bardziej prozaicznego - wynocha z koszami na śmiecie na trawnik to #1, na poziomych znakach na chodnikach można stracić zęby - do poprawki, to #2

# Oooo!

07.12.2022 17:27

Po prostu za dużo ludzie czytają i to trzeba zmienić.

# słaby

07.12.2022 22:49

Lepiej nic nie ruszać homosovieticus ma się dobrze a Empik i tak upadnie czy będzie parking czy nie będzie bo taka okolica szara bura tu murek tam połamany chodnik i zasrane trawniki - lepiej nic nie ruszać

REKLAMA

# tutejszy

08.12.2022 02:29

Kretynizm! Tworzenie terenu rekreacyjnego przy jednym z najbardziej ruchliwych skrzyżowań ul. Kasprowicza, czyli głośnym i zasmorodzonym miejscu, oraz likwidację miejsc parkingowych można określić jako znęcaniem się nad mieszkańcami Bielan. Wzdłuż al. Zjednoczenia i między jezdniami Kasprowicza są już tereny zielone, które od biedy można przeznaczyć na integrację, cokolwiek miałoby to znaczyć. Obok są też dużo cichsze miejsca: pl. Konfederacji, skwer Falskiej, skwerek przy ul. Zuga, czy chyba niewykorzystany trawnik domu dziecka... Do lasów też blisko.
Przy okazji proponuję przeczytanie artykułu w "Naszych Bielanach", w którym burmistrz "pochyla się" w "aż" 6-ciu zdaniach nad problemem zalania Bielan przez samochody mieszkańców dalszych osiedli i miejscowości, dojeżdżających do pracy w centrum W-wy. Może w takim razie zlikwidować wszystkie miejsca parkingowe na Bielanach? Pozbędziemy się samochodów dojeżdżających. I swoich też będziemy musieli...
PS. Czy to prawda, że "użytkownicy" AWFu nie mogą parkować na terenie (wielkim!) uczelni? A może muszą za to zapłacić i oszczędzają? Patrząc na zagęszczenie pobliskich ulic w dni powszednie skłonny jestem w to uwierzyć...

# tutejszy

08.12.2022 02:35

PS2. Proponuję zrobienie parkingu przed pocztą - interesanci będą zachwyceni, a integrować się pójdą na Schroegera, gdzie już całkiem sporo "knajpek" jest! Przed pocztą spokojnie zmieści się z 50 samochodów!

# Roman

08.12.2022 07:40

Zieleń i odpoczynek na Bielanach? A wieloletnia (conajmniej od roku 2010) historia Dolinki Opatowskiej (pomiędzy stawami Kellera a Marymoncką i stacją metra Słosowiec)? Istniały plany utworzenia tam edukacyjnych Ogrodów Zmysłów (nawet z miejscem do hasania dla psów). Wydano wtedy nawet okolicznościową pocztówkę! Podobno jednak jest to teren sporny (dostępne w internecie informacje tego nie potwierdzają). Odrzucono także obywatelski projekt bezinwestycyjnego, prowizorycznego poprawienia tego terenu dla celów rekreacyjnych (żwirowe ścieżki, fragmenty pni w roli ławek, parę koszy na śmieci, wycięcie kilku krzewów dla wykorzystania terenu do zjazdu na sankach w zimie). Ktoś z zapałem wartym lepszej sprawy broni tego terenu. Po zwróceniu uwagi na ten teren Władze Dzielnicy zaczęły jedynie kosić tam okresowo trawę.

REKLAMA

# Marian

08.12.2022 19:45

Głosujta dalej na tego pełoskiego oszołoma. Tylko PIS. Nigdy więcej nie zagłosuję na PO.

# Jazda z d**ilami

09.12.2022 13:36

@Klaus Schwab
Rozumiem, że wolnością jest samochód do którego musisz kupować ogromne ilości paliwa produkowanego i sprzedawanego przez korporacje kontrolowane przez Klausa Schwaba? Plus kupujesz samochody z gigantycznymi marżami także od Schwaba? Potrzebujesz dróg do których budowy trzeba firm które także ma Schwab i Bank Światowy? Chyba, że ropę na podwórku wydobędziesz, samochód wyprodukujesz. Jakoś rower po dziadku jedździ i można naprawić go małym kluczykiem, a ma 70 lat. Własne nogi też nie wymagają, a prąd od biedy z paneli wyprodukujesz. Radzę mózg naprawić i popracować nad logiką bo trochę kuleje...

# Ubek

09.12.2022 14:17

Facet bez dzieci mowi ci, ze masz ich za malo.
Facet, ktory zarabia 100k mowi ci, ze wcale nie jest drogo.
Kobieta, ktorej corka urodzila w wieku 17 lat mowi ci, jak wychowac dzieci.
A oni wszysycy chca bys poszedl do wojska.
Cudowny kraj.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA