REKLAMA

Bielany

samorząd »

 

Kiedy powstanie dom kultury na Rudzie? "Burmistrz wolny teren obsadził drzewami"

  24 kwietnia 2024

alt='Kiedy powstanie dom kultury na Rudzie? "Burmistrz wolny teren obsadził drzewami"'
Czy na osiedlu Ruda ma szansę powstać dom kultury? Zdjęcie czytelniczki

Na osiedlu Ruda, jak i na całym Marymoncie, brakuje ośrodków kultury. Niektórzy mieszkańcy zarzucają burmistrzowi Grzegorzowi Pietruczukowi błędną politykę. Władze Bielan poprawy sytuacji upatrują w... czwartej linii metra.

REKLAMA

- Przeczytałam artykuł o planowanym domu kultury na Piaskach. Otóż Marymont, który podstępnie został w latach 90. oderwany od dzielnicy Żoliborz (bez zgody mieszkańców), miał od lat na osiedlu Ruda (przy ul. Klaudyny) zaplanowaną budowę domu kultury - napisała do naszej redakcji mieszkanka Marymontu.

"Pietruczuk obsadził teren drzewami"

- Teren rezerwowany był na ten cel przez dzielnicę Bielany od wielu lat. jest pusty do dziś i czeka na pieniądze. Liczymy na Krajowy Plan Odbudowy, jednak burmistrz Pietruczuk rok temu postanowił wybić nam z głowy wszelkie marzenia o jakimkolwiek domu kultury i obsadził teren drzewami. Osiedle liczy 10 tysięcy mieszkańców. Od 20 lat działa tu bardzo dobrze zorganizowany Klub Seniora, który niestety mieści się w bardzo małym pomieszczeniu - dla maksymalnie 20 osób, a seniorów jest dużo. Nie ma więc możliwości zrobienia imprezy na np. 100 osób. Trzeba wynajmować pomieszczenia w pobliskiej szkole. Pan burmistrz jest chyba ostatnią osobą, która by coś dobrego dla mieszkańców Marymontu zrobiła - twierdzi mieszkanka.

Wstąp do księgarni

Miasto nie ma wolnej działki na Marymoncie?

Wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski przyznaje, że brakuje domu kultury na Rudzie i jest on bardzo potrzebny. - Owszem, są wolne działki na osiedlu Ruda, ale albo są objęte roszczeniami dekretowymi i toczą się o nie spory w sądzie, albo jest o nie spór ze Spółdzielnią Mieszkaniową Ruda. Ze względu na toczące się sprawy sądowe i kwestie nieuregulowanych praw własności, nie możemy na nich inwestować. Innych terenów pod budowę domu kultury, który bardzo by się przydał w tej części Bielan, nie posiadamy - mówi Włodzimierz Piątkowski.

REKLAMA

Metro szansą dla kultury?

Władze dzielnicy nie mają pomysłu na zaspokojenie w szybkim czasie potrzeb kulturalnych mieszkańców Marymontu. Jednak w perspektywie długoterminowej snute są plany połączenia kultury z... metrem.

- Jest działka, potocznie nazywana przez mieszkańców "ruinami Jana", w obrębie której planowana jest w przyszłości stacja czwartej linii metra. To jest sam środek osiedla i to właśnie tam jest największe prawdopodobieństwo, że roszczenia do tej działki zostaną oddalone. Jest więc szansa na połączenie stacji metra z domem kultury i punktami usługowymi na parterze. Byłoby to idealne rozwiązanie - uważa wiceburmistrz Piątkowski.

Póki co, trwa budowa drugiej linii metra na Bemowie i ruszył przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla trzeciej nitki na Pradze. Czwarta linia jest na razie w fazie przygotowań, choć pierwsze 56 mln już się na nią znalazły. Jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Poza tym samo wykonanie prac przedprojektowych, dokumentacja projektowa, uzyskanie decyzji środowiskowych i pozwoleń budowlanych - potrwa kilka lat. A potem bardzo żmudny i wieloletni proces drążenia tuneli i budowa stacji. Zatem ani metro, ani dom kultury na osiedlu Ruda nie pojawią się zapewne w przeciągu najbliższych 15 lat.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Antonom

30.04.2024 14:24

Niestety cała prawda, niestety smutna. Nieszczęscie mieć takiego burmistza. Ilu dzisiejszych seniorów dożyje?

# Kolo

02.05.2024 16:48

Proszę nie narzekać. Jak obywatele głosują to tak mają i powinni być zadowoleni, uśmiechnięci i szczęśliwi. Skoro tak głosują, to znaczy że popierają tego rodzaju działania i są zadowoleni z efektów takiej polityki. Zatem ewentualne pretensje proszę mieć wyłącznie do siebie. I nie narzekać mi tutaj.

# PierrdeDeLony

09.05.2024 21:45

#Kolo napisał(a) 02.05.2024 16:48
Proszę nie narzekać. Jak obywatele głosują to tak mają i powinni być zadowoleni, uśmiechnięci i szczęśliwi. Skoro tak głosują, to znaczy że popierają tego rodzaju działania i są zadowoleni z efektów takiej polityki. Zatem ewentualne pretensje proszę mieć wyłącznie do siebie. I nie narzekać mi tutaj.
Środek majówki a ten smerf maruda siedzi na forum. Ale Ty chłopie musisz mieć nudne życie. Żenada

REKLAMA

# Hulaj

14.05.2024 20:42

To samo na skwerku bielanskim przy metrze Slodowiec. Zamiast inwestycji tworzącej miasto i sluzacej mieszkańcom będą krzaki i drzewa, miejsce w sam raz do picia, bo park u zbiegu 3 głównych ulic raczej do wypoczynku się nie nadaje. Tylko dlatego, że zagłosowało na to 3 tys. ludzi w 2 mln mieście. Bezrefleksyjna polityka, która skończy się tym, że drzewa i krzaki za kilka lat pójdą pod topór.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024