REKLAMA

Bielany

absurdy »

 

Z polszczyzną na bakier. Kuriozalna nazwa przy stacji Młociny

  10 kwietnia 2024

alt='Z polszczyzną na bakier. Kuriozalna nazwa przy stacji Młociny'
źródło: UD Bielany

Rondo na skrzyżowaniu Kasprowicza z Nocznickiego i al. Wittek zostało oficjalnie nazwane. Obok stacji metra Młociny zawisły tabliczki z kuriozalną, niezgodną z zasadami poprawnej polszczyzny, nazwą "rondo Grafen".

REKLAMA

Grafen to jedna z najbardziej obiecujących innowacji w dziedzinie materiałoznawstwa i nanotechnologii. Jego badaniem i przekuwaniem w komercyjne produkty zajmuje się działający na terenie dzielnicy Łukasiewicz - Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki.

Czym jest grafen?

Grafen znajduje także konkretne zastosowanie w rozwijaniu miast. Stosuje się go m.in. jako składnik innowacyjnego asfaltu, który jest znacznie bardziej wytrzymały niż tradycyjny, a jego użycie wiąże się z mniejszymi emisjami dwutlenku węgla przy budowie dróg.

Burmistrz Grzegorz Pietruczuk i wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski od wielu lat zabiegają o stworzenie w północnej części Warszawy miejsca, w którym rozwijane będą nowe technologie. Dzielnica Bielany posiada ogromny teren po nieistniejącej już zabudowie huty, który jest idealnym miejscem na technologiczne zagłębie. Jego zaczątkiem jest kampus Vantage Data Centers, wspomniany już Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki, a także prężnie działająca i angażująca się w budowanie lokalnej społeczności zmodernizowana Huta ArcellorMittal Warszawa.

Wstąp do księgarni

Najdziwniejsza nazwa w Warszawie?

W Warszawie nie brakuje dziwacznych nazw, za które odpowiedzialność ponosi głównie komisja rady miasta kierowana przez Annę Nehrebecką-Byczewską. Jako przykłady mogą posłużyć nazwy ulic Niwa, Płosa czy... Pamiętajcie o Ogrodach. Gdy w ubiegłym roku padła propozycja "upamiętnienia" grafenu, radni odpowiedzialni za miejskie nazewnictwo uznali, że "rondo Grafenu"... źle brzmi. Dlaczego? Trudno stwierdzić.

W rezultacie obok stacji metra Młociny zawisły tabliczki z nazwą niezgodną z zasadami języka polskiego, ignorującą istnienie odmiany przez przypadki. Zamiast "ronda Grafenu" mamy absurdalne "rondo Grafen". Warto przypomnieć, że w niedawnych wyborach samorządowych radna Nehrebecka-Byczewska odnowiła mandat i zapewne przez kolejnych pięć lat będzie wpływać na miejskie nazewnictwo.

(jok)

 

REKLAMA

Komentarze (7)

# Kleks w Majtkach

10.04.2024 23:36

Niech ten Grafen co kupił sobie nowe mieszkanko przy Lidlu naprawi chodnik między Kościołem a Lidlem. W błyszczących mokasynach ustawia się do zdjęć a w czasie deszczu pod blokiem jezioro na nierównym chodniku...Bareja AD 2024

# Redykołek

11.04.2024 09:49

Głupi jesteście. To jest tradycja nazywania rond formami mianownikowymi, a precedens stanowią rondo Żaba i rondo Babka. Tego rodzaju nazw znajdziemy w polskich miastach więcej. Czepianie się na siłę.

# polonistka

11.04.2024 09:59

#Redykołek napisał(a) 11.04.2024 09:49
Głupi jesteście. To jest tradycja nazywania rond formami mianownikowymi, a precedens stanowią rondo Żaba i rondo Babka. Tego rodzaju nazw znajdziemy w polskich miastach więcej. Czepianie się na siłę.

Tak, ale od dawna wiadomo, że rondo Żaba i rondo Babka są/były nazwami błędnymi gramatycznie. To tak, jakby dać ulicy nazwę "ulica Adam Mickiewicz". Wyjątkami w Warszawie są nazwy archaiczne, np. Tamka, Topiel, Solec. I na tym powinnismy poprzestać.

REKLAMA

# Nowiny

11.04.2024 18:31

Ulica Pamietajcie o Ogrodach... Może też ulica Czytajcie Książki a na końcu ulica Myjcie Zęby. Naprawdę jest sporo miejsc i osób godnych upamiętnienia.

# Kobieta mnie bije

14.04.2024 11:35

Proponuję jeszcze ulicę o nazwie "Liga rządzi, Liga radzi, Liga nigdy cię nie zdradzi!". Pasowałaby szczególnie na Żoliborzu...

# Abyaby

22.04.2024 22:45

Niestety nawet radiowcy nie używają poprawnego języka. Najgorsze są rusycyzmy. Stale obecne. Zamiast poprawnie mówić - pomoc Ukrainie mówią - pomoc dla Ukrainy. Wlanczajo światło i jest im dobrze. Zaraz matury. Nadzieja w młodzieży. A ulice i place powinny mieć nazwy numeryczne, kolorów, kwiatów, itp., tak, żeby przy zawirowaniach historii nie trzeba ich zmieniać. Dobrej nocy

REKLAMA

# Bareeja

24.04.2024 09:13

Polska trudna języka. Nawet gramatyka nas przenika. Użyj wykrzyknika
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe