REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ocalić Wiśniewo przed Kredyt Bankiem

Ponad 8 hektarów lasu to teren tzw. parku Wiśniewo, o który bój półtora roku temu rozpoczęli mieszkańcy okolicy. Nie chcą, by powstało tu kolejne osiedle. O warunki zabudowy wystąpił wówczas Kredyt Bank.

REKLAMA
Park Wiśniewo to teren z niezwykle cennym drzewostanem, położony mniej więcej naprzeciwko urzędu dzielnicy, pomiędzy Modlińską, Podróżniczą, Żywiczną i Są-siedzką. Większość drzew ma ponad 20 lat, ale jest też kilkanaście 300-letnich dę-bów, które są pomnikami przyrody. - Kilku nie mogło objąć trzech dorosłych męż-czyzn - mówi Leszek Zawadzki, jeden z organizatorów protestu mieszkańców. Są też 100-letnie buki, mające blisko metr średnicy. Część tego terenu pełni rolę strefy ochronnej kanałku Henrykowskiego.

W czerwcu 2007 r. Kredyt Bank wystąpił o warunki zabudowy dla tego terenu. W ostatnim okresie nastąpiło wyraźne przyspieszenie. - Około trzech tygodni temu odwiedziłem urząd miasta, gdzie usłyszałem, że wydadzą te warunki. Odpowie-działem, że na to nie pozwolimy i zrobimy wszystko, co będziemy mogli, żeby do budowy nie dopuścić - mówi Zawadzki.

Formalnie działka w Wiśniewie należy do miasta. Przed laty jej wieczystym użytkownikiem była żerańska Fabryka Samochodów Osobowych. Pracownicy FSO mieli tu działki rekreacyjne. Po bankructwie Daewoo-FSO teren został przejęty przez Kredyt Bank na skutek działań windykacyjnych. Bank wszedł w prawa wie-czystego użytkownika. Nie jest właścicielem hipotecznym.

- W umowie wieczystego użytkowania jest zapis mówiący wyraźnie, że jest to teren rekreacyjny i tylko w ten sposób może być wykorzystywany - mówił "Echu" półtora roku temu burmistrz Jacek Kaznowski. - Jest to sprzeczne z obecnymi za-pisami studium zagospodarowania miasta.

Burmistrz jeszcze w 2007 roku chciał, by pilnie wyjaśniono, jak to się stało, że w studium znalazły się zapisy sprzeczne z umową wieczystego użytkowania. Obec-nie jest w nim bowiem zapis, że jest to teren dopuszczający niską zabudowę. Nato-miast we wniosku Kredyt Banku są bloki od trzech do siedmiu pięter wraz z gara-żami podziemnymi. Tymczasem wszystkie okoliczne domy, zbudowane poza spor-nym terenem zielonym, nie dostawały pozwolenia nawet na budowę piwnic, żeby nie zaburzyć gospodarki wodnej. Gdyby wydano warunki zabudowy zgodnie z wnioskiem Kredyt Banku, to nastąpiłoby całkowite naruszenie zasady dobrosą-siedztwa, ponieważ w okolicy są niemal wyłącznie domy jednorodzinne, a najwyż-szym budynkiem jest szkoła na Podróżniczej.

- Komisja ochrony środowiska rady miasta uznała, że teren, o który walczymy, czyli ponad 8 ha, jest obszarem cennym krajobrazowo i przyrodniczo - mówi Le-szek Zawadzki. Komisja ma wystąpić o ochronę prawną tego terenu. Takie sta-nowisko zostanie przesłane również do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, by podjąć procedurę ustanowienia na tym obszarze ochrony prawnej. Wystąpiono też do urzędu miasta z postulatem jak najszybszego uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Osoby prowadzące postępowanie o wydanie warunków zabudowy uchylają się od wystąpienia o opinię środowiskową, co jest konieczne od 15 listopada 2008 r. Do komisji ochrony środowiska urzędu miasta taki wniosek nie wpłynął. Natomiast urzędnicy prowadzący sprawę nie odpowiedzieli na pismo z pytaniem, dlaczego tego nie zrobili - mówi Zawadzki. - Bulwersujące jest też stanowisko Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który zapytany o uzgodnienia warunków zabudowy dla tego terenu, upomniał się jedynie o 14 pomników przyrody. Przecież ważny jest cały park, a nie tylko poszczególne drzewa.

Rada dzielnicy przegłosowała w 2007 roku uchwałę, w której domaga się utwo-rzenia na terenie tzw. parku Wiśniewo terenu wolnego od zabudowy, skonstruowa-nie miejscowego planu zagospodarowania z zapisem o zieleni parkowej w tym miejscu.

- Zebraliśmy około 400 podpisów, które trafiły do pani prezydent, urzędu mias-ta i rady dzielnicy. W naszym piśmie podkreślamy, że idea niepodzielnego parku ma sens - mówi Zawadzki. - Nie powinno być tak, żeby warunki zabudowy mogły kształtować przestrzeń miasta. To plany zagospodarowania powinny kształtować tę przestrzeń.


Burmistrz Jacek Kaznowski: Uważam, że są podstawy do wypowiedzenia Kredyt Bankowi umowy użytkowania wieczystego. Skoro ktoś chce stawiać wysokie bloki na podstawie umowy, w której jest zapis o wyłącznie rekreacyjnym wykorzystaniu nieruchomości, to przekracza swoje prawa wynikające z tej umowy.

Już półtora roku temu burmistrz Białołęki mówił "Echu", że miasto powinno Kredyt Banko-wi wypowiedzieć umowę wieczystego użytkowa-nia, bo bank przekracza zawarte w niej zapisy. W umowie jest mowa o wyłącznie rekreacyj-nym charakterze nieruchomości, co nijak się ma do planów budowania wysokich bloków.

Burmistrz Jacek Kaznowski podkreśla, że choć minęło półtora roku odkąd wielu urzędni-kom miasta zgłosił wątpliwości prawne dotyczą-ce tej sprawy, nie uzyskał żadnej odpowiedzi.

Burmistrz zastrzega jednocześnie, że dziel-nica nie ma w tej sprawie nic do powiedzenia, bo wszystkie decyzje podejmuje miasto.

Sprawą zajmuje się jeden z białołęckich radnych miasta Maciej Maciejowski. - W ostat-nich dniach komisja ładu przestrzennego rady Warszawy zobowiązała biuro architektury do pilnego przygotowania projektu uchwały o przy-stąpieniu do procedury planistycznej. Jej wszczęcie będzie oznaczało zamrożenie trwają-cych postępowań administracyjnych - mówi radny Maciejowski. - Komisja ochrony środo-wiska poparła mój projekt objęcia tego terenu ochroną przyrodniczą i zobowiązała biuro ochrony środowiska do wszczęcia od-powiednich procedur. Chcę doprowadzić do stworzenia tam zespołu przyrody chro-nionej z odpowiednimi zapisami w planie.

bk, oko  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu BiałołękaTen tekst nie ma jeszcze komentarzy na forum. Twój może być pierwszy...


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Sprzedam
 Nie patrz na Twoją metrykę! Angielski dla dojrzałych Witaj, czy zastanawiałeś się, ile możesz zyskać znając lepiej język angielski ? O tym, jak ważna jest praktyczna znajomość tego języka przekonują się Ci, którzy wyjadą do pracy za granicę. Często też angielski jest wymagany przez pracodawców w Polsce. Od pracowników oczekuje się umiejętności rozmawiania przez telefon, korespondowania przez Skype lub prowadzenia rozmów "na żywo" na tematy zawodowe. Dlatego zachęcam Cię - zapoznaj się z moim zaproszeniem na wyjątkowo skuteczne kursy angielskiego, które prowadzę na Skype. Nauka może być sprofilowana specjalnie dla Ciebie, pod kątem Twoich potrzeb. Gdziekolwiek jesteś, w dogodnej dla Ciebie porze Nauka języka przez Skype to swoboda w wyborze dnia i godziny nauki. Zyskujesz też czas i pieniądze, które być stracił/ straciła na dojazdy na kursy stacjonarne. Mail: joanna.angielski@interia.pl Tel: 790 701 508 www.angielski-skype.pl

Usługi inne
 Sklep Ballantine's - alkohole premium. Co nas wyróżnia? Niepowtarzalna kolekcja szkockiej whisky single malt, amerykańskich bourbonów, kolorowych likierów, niespotykanych tequil, nietuzinkowych win, porto, calvadosów, sherry, nalewek, wódek, koniaków... i wciąż pojawiają się nowe trunki. A wszystko to, na życzenie klienta, pakowane pięknie na prezenty oraz wkomponowane we wspaniałe kosze. To my wyznaczamy trendy w kreacji upominków! Serdecznie zapraszamy, Sklep Ballantine's Krucza 47a Warszawa. tel: 22 6254832, e-mail: krucza@sklep-ballantines.pl

Komputery
 Posiadasz stronę internetową? Zdajesz sobie sprawę , że posiadanie samej strony www nie przyniesie Ci wielu Klientów? aby osiagnać sukces i mieć mnóstwo Klientów z google należy stronę internetową pozycjonować i monitorować jej frazy kluczowe. na https://sprawdzpozycje.pl sprawdzisz wszystkie pozycje poszczególnych fraz kluczowych Twojej strony internetowej w google. Serwis jest w pełni darmowy a co najważniejsze otrzymasz raport aktualnych i rzeczywistych fraz kluczowych twojej strony www. sprawdzpozycje.pl aktualizuje się za każdym razem, gdy sprawdza pozycje dla podanej domeny i frazy wobec tego masz pewność, że jest to realna pozycja a nie sprzed kilku godzin lub dni jak w innych serwisach seo.

Sprzedam samochód
 Seat Toledo II - 1.6 benzyna - Przebieg: 112000 km Auto z klimatyzacją, z polski, od nowości użytkowe przez jedną osobę. Cena: 6 900zł.Auto zadbane. Warszawa. Proszę o kontakt: 798851528


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA