REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Środowisko

Park Wiśniewo: mieszkańcy się nie poddadzą
REKLAMA

REKLAMA

Park Wiśniewo: mieszkańcy się nie poddadzą

Inwestor chce wyciąć dwie trzecie terenu tzw. Parku Wiśniewo przy ulicy Modlińskiej z cennym starodrzewiem pod budowę centrum handlowego - pisze czytelniczka "Echa" i prosi o pomoc.

REKLAMA

Na terenie Parku Wiśniewo chcę:
W tym roku mija już pięć lat odkąd mieszkańcy Białołęki rozpoczęli walkę o zachowanie zielonej enklawy na terenie osiedla Wiśniewo. Tutejszy park to teren o powierzchni 9 ha położony przy ulicy Modlińskiej, usytuowany naprzeciwko ratusza Białołęki pomiędzy ulicami Modlińską, Sąsiedzką i Podróżniczą. Jest to obszar o unikatowej dla dzielnicy roślinności, będący ewenementem w porównaniu z pozostałymi terenami. O wartości przyrodniczej tego miejsca decydują liczne 200, 300-letnie drzewa, w tym 14 pomników przyrody i co najmniej pięć kolejnych 200-letnich dębów, kwalifikujących się do uznania za pomniki przyrody. Uważam, że park powinien zostać ochroniony oraz udostępniony jako miejsce rekreacji wszystkim mieszkańcom dzielnicy.

Niestety, Park Wiśniewo znajduje się na terenie, dla którego nie został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego. Prace nad przygotowaniem takowego rozpoczęły się jeszcze w 2009 roku. W założeniach dokumentu, który w najbliższych tygodniach po uzyskaniu podpisu prezydent Warszawy zostanie skierowany do uzgodnień, teren Parku Wiśniewo został uznany - zgodnie z wolą mieszkańców - za teren zieleni parkowej. Jednak procedura planistyczna wymaga czasochłonnych, kilkumiesięcznych uzgodnień. Przewiduje się, że ostateczne zatwierdzenie planu nastąpi dopiero na przełomie 2012 i 2013 roku. Istnieje zagrożenie, że do tego czasu mogą zostać podjęte kroki prowadzące do bezpowrotnego zniszczenia tej cennej enklawy zieleni.

Były one zresztą podejmowane już wcześniej. W 2007 roku pojawił się projekt wzniesienia na terenie parku osiedla wielokondygnacyjnych domów z usługami i garażami podziemnymi. Społeczny Komitet Obrony Parku Wiśniewo zebrał wówczas około 500 imiennych podpisów przeciw jakiejkolwiek zabudowie tej przestrzeni, zyskał też poparcie radnych dzielnicy, miasta oraz wielu mediów.

Następnie przedstawiono projekt budowy wzdłuż ulicy Modlińskiej, na jednej trzeciej terenu parkowego, olbrzymiego centrum handlowego o powierzchni 2 ha z dwukondygnacyjnym parkingiem podziemnym na 1000 samochodów. Inwestycja wymagałyby wycinki prawie 1,5 ha lasu, czyli ponad 750 drzew, łącznie z ponad 100-letnimi okazami. Również tę inwestycje udało się mieszkańcom Białołęki zablokować.

Trzecia próba zniszczenia Parku Wiśniewo właśnie się rozpoczęła. W tej chwili właściciel proponuje budowę galerii handlowej na prawie 5 hektarach (sic!), co spowoduje konieczność wycinki dwóch trzecich substancji zielonej. Najnowszy projekt zakłada budowę gigantycznego budynku handlowego nie w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Modlińskiej, ale w samym środku osiedla domków jednorodzinnych. Pięciopiętrowa betonowa ściana centrum handlowego, z parkingami na 2000 aut na dachu tego budynku, ma być postawiona prawie pod oknami okolicznych budynków mieszkalnych. Wjazd na parking na dachu centrum handlowego ma być poprowadzony estakadą nad ocalałym fragmentem zieleni, który ma stanowić - wedle inwestora - teren odpoczynku dla mieszkańców.

Mieszkańcy, którzy powołali społeczny Komitet Obrony Parku Wiśniewo zapowiadają, że i tym razem nie poddadzą się presji inwestora i będą dalej walczyć o ocalenie tego unikatowego terenu, który powinien służyć za miejsce odpoczynku mieszkańców Białołęki. Wszystkich, którzy chcą wspomóc akcję, prosimy o wysłanie maila o treści "Popieram Park" na adres parkwisniewo@wp.pl. Pod tym adresem zbierane są też zgłoszenia wolontariuszy chętnych do współpracy oraz pomysły akcji ratujących Park Wiśniewo, jak również koncepcje, w jaki sposób można urządzić Park Wiśniewo bez wielkopowierzchniowej zabudowy.

Franciszka Zawadzka


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Park Wiśniewo: mieszkańcy się nie poddadzą12.06.2012 16:42 #Krystyna z dziećmi
Nie dadzą nikomu nic wybudować i też nie zrobią parku. I tak to będzie trwało wieki i aż roższerzy się stamtąd malaria najpierw na mieszkańców Wiśniewa tych protestujących. Przecież ten" niby park "to pod oknami Ratusza Białołęckiego - istne wysypisko śmieci, syf brud i kiła. Jestem za wybudowaniem galerii a jak ekolodzy będą prze,ciw to ich zawsze można ugładzić a czy wiecie państwo w jaki sposób - to poczytajcie sobie o budowie Złotych Tarasów. Jestem pewny , że stary drzewostan przy budowie Galerii zostanie zachowany a resztę wyciąć w pień. Odradzam wchodzić na ten teren bo coś można podłapać.
12.06.2012 19:02 #LadyB
Moim zdaniem, osoby będące właścicielami parku specjalnie tam nie inwestują, żeby właśnie ukierunkować myślenie mieszkańców na takie jak tu już zostało zaprezentowane. Wyciąć i zabetonować. To w jasny sposób pozwoli przeforsować budowę kolejnego molocha. Bo moloch przynosi zyski. Żałosne jest myślenie, jakie reprezentują Ci, którzy sądzą, że budując coś tak ogromnego uchowa się drzewa. Prędzej się je wytruje chemią. Owszem, park jest zaniedbany, ale o wiele taniej jest go uporządkować i przetransformować na tereny rekreacyjno-sportowe (jak Park przy ul. Klasyków), tylko, że te nie przynoszą odpowiednich profitów. I w tym rzecz ! Niech Burmistrz się wstydzi, że łamie ustawę o samorządzie gminnym, w myśl której gmina ma być strażnikiem ochrony środowiska.
12.06.2012 19:10 #jadzia
też jestem za galerią, tym bardziej, że firma, która miałaby zająć się budową tej galerii ma naprawdę świetny pomysł.. zresztą jednym z ich projektów (już zrealizowany) jest m.in manufaktura łódzka- na chwilę obecną perełka tego miasta.
12.06.2012 19:26 #Zbyszek
Manufaktura to byla stara, zniszczona fabryka. To zupełnie co innego niż teren zielony. Wiadomo, że park Wiśniewo nie powinien pozostawać śmietniskiem i wylęgarnią dzików, ale przedstawiony projekt "ekologiczny" jest tylko z nazwy. Wycina w pień 3/4 starych drzew. Poza tym za dwa lata przy Światowida naprzeciwko Carrefour Expres będzie nowe, wielkie centrum handlowe. Także Polfa wciąż chce sprzedać swój teren przy Modlińskiej właśnie pod galerię handlową. Jaki więc sens ma wycinanie starych drzew - żeby za pięć lat były trzy centra handlowe w tym samym rejonie?
12.06.2012 20:22 #realista
Kryśka, etatowa rzeczniczko Platformersów. Już po 16. Już możesz odpocząć... Dziękujemy Ci! A podłapać coś możesz , jak dalej będziesz się prostytuować politycznie.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
Nowości do -45%

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Oferta kredytowa i finansowanie twoich projektów Jestem gotów sfinansować wszystkie rzetelne projekty inwestycyjne i udzielić pożyczek od 4 000 do 50 000 000 EUR bez protokołu w maksymalnym okresie 48 godzin. Mówię poważnie i oczekuję, że przeczytam cię, abyśmy mogli dość szybko robić interesy. Proszę o kontakt, jeśli twoja prośba jest poważna Kontakt: claranoter@gmail.com

Usługi motoryzacyjne
 Jeśli szukają Państwo szybkiej i skutecznej reklamy swoich usług, towarów zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą jaką jest dodawanie ogłoszeń. Mogą Państwo dodać swoje ogłoszenie poprzez naszą stronę do nawet 1300 portali ogłoszeniowych. Zleć nam dodawanie Twojego ogłoszenia do portali ogłoszeniowych i pozyskaj już dziś nowych klientów ! Ceny już od 65 PLN Zapraszamy do kontaktu: http://www.dodajemyogloszenia.pl Tel.794 252 817

GIEŁDA SĄSIADÓW - PILNIE POSZUKUJĘ
 Wyjątkowa oferta pożyczki Pożyczki udzielamy od 2 000 do 12 000 000 EUR bez protokołu jakiejkolwiek osobie fizycznej lub prawnej; osoby fizyczne lub właściciele firm. Jeśli chcesz skorzystać z kredytu lub finansowania na realizację swoich projektów, nie martw się! Udzielimy Ci pożyczki maksymalnie po 48 godzinach. Kontakt: laurabettery@gmail.com

Różne
 Urocza kobieta mająca własne przytulne mieszkanko, dyskretnie spotka się z zadbanym facetem. Od dawna nie jestem w związku i nie ukrywam moja ochota na seks z dnia na dzień jest coraz większa. Dlatego jeżeli masz ochotę się ze mną spotkać to zapraszam do kontaktu. Mój numer telefonu, adres email lub adres znajdziesz na moim profilu tutaj www.strefaero.pl/roksi Nie biorę pieniędzy za spotkanie i nie odbieram numerów prywatnych. Czekam na Ciebie :)


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA