REKLAMA
REKLAMA

Środowisko

Park Wiśniewo: mieszkańcy się nie poddadzą
REKLAMA

Park Wiśniewo: mieszkańcy się nie poddadzą

Inwestor chce wyciąć dwie trzecie terenu tzw. Parku Wiśniewo przy ulicy Modlińskiej z cennym starodrzewiem pod budowę centrum handlowego - pisze czytelniczka "Echa" i prosi o pomoc.

REKLAMA

Na terenie Parku Wiśniewo chcę:
W tym roku mija już pięć lat odkąd mieszkańcy Białołęki rozpoczęli walkę o zachowanie zielonej enklawy na terenie osiedla Wiśniewo. Tutejszy park to teren o powierzchni 9 ha położony przy ulicy Modlińskiej, usytuowany naprzeciwko ratusza Białołęki pomiędzy ulicami Modlińską, Sąsiedzką i Podróżniczą. Jest to obszar o unikatowej dla dzielnicy roślinności, będący ewenementem w porównaniu z pozostałymi terenami. O wartości przyrodniczej tego miejsca decydują liczne 200, 300-letnie drzewa, w tym 14 pomników przyrody i co najmniej pięć kolejnych 200-letnich dębów, kwalifikujących się do uznania za pomniki przyrody. Uważam, że park powinien zostać ochroniony oraz udostępniony jako miejsce rekreacji wszystkim mieszkańcom dzielnicy.

Niestety, Park Wiśniewo znajduje się na terenie, dla którego nie został opracowany plan zagospodarowania przestrzennego. Prace nad przygotowaniem takowego rozpoczęły się jeszcze w 2009 roku. W założeniach dokumentu, który w najbliższych tygodniach po uzyskaniu podpisu prezydent Warszawy zostanie skierowany do uzgodnień, teren Parku Wiśniewo został uznany - zgodnie z wolą mieszkańców - za teren zieleni parkowej. Jednak procedura planistyczna wymaga czasochłonnych, kilkumiesięcznych uzgodnień. Przewiduje się, że ostateczne zatwierdzenie planu nastąpi dopiero na przełomie 2012 i 2013 roku. Istnieje zagrożenie, że do tego czasu mogą zostać podjęte kroki prowadzące do bezpowrotnego zniszczenia tej cennej enklawy zieleni.

Były one zresztą podejmowane już wcześniej. W 2007 roku pojawił się projekt wzniesienia na terenie parku osiedla wielokondygnacyjnych domów z usługami i garażami podziemnymi. Społeczny Komitet Obrony Parku Wiśniewo zebrał wówczas około 500 imiennych podpisów przeciw jakiejkolwiek zabudowie tej przestrzeni, zyskał też poparcie radnych dzielnicy, miasta oraz wielu mediów.

Następnie przedstawiono projekt budowy wzdłuż ulicy Modlińskiej, na jednej trzeciej terenu parkowego, olbrzymiego centrum handlowego o powierzchni 2 ha z dwukondygnacyjnym parkingiem podziemnym na 1000 samochodów. Inwestycja wymagałyby wycinki prawie 1,5 ha lasu, czyli ponad 750 drzew, łącznie z ponad 100-letnimi okazami. Również tę inwestycje udało się mieszkańcom Białołęki zablokować.

Trzecia próba zniszczenia Parku Wiśniewo właśnie się rozpoczęła. W tej chwili właściciel proponuje budowę galerii handlowej na prawie 5 hektarach (sic!), co spowoduje konieczność wycinki dwóch trzecich substancji zielonej. Najnowszy projekt zakłada budowę gigantycznego budynku handlowego nie w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Modlińskiej, ale w samym środku osiedla domków jednorodzinnych. Pięciopiętrowa betonowa ściana centrum handlowego, z parkingami na 2000 aut na dachu tego budynku, ma być postawiona prawie pod oknami okolicznych budynków mieszkalnych. Wjazd na parking na dachu centrum handlowego ma być poprowadzony estakadą nad ocalałym fragmentem zieleni, który ma stanowić - wedle inwestora - teren odpoczynku dla mieszkańców.

Mieszkańcy, którzy powołali społeczny Komitet Obrony Parku Wiśniewo zapowiadają, że i tym razem nie poddadzą się presji inwestora i będą dalej walczyć o ocalenie tego unikatowego terenu, który powinien służyć za miejsce odpoczynku mieszkańców Białołęki. Wszystkich, którzy chcą wspomóc akcję, prosimy o wysłanie maila o treści "Popieram Park" na adres parkwisniewo@wp.pl. Pod tym adresem zbierane są też zgłoszenia wolontariuszy chętnych do współpracy oraz pomysły akcji ratujących Park Wiśniewo, jak również koncepcje, w jaki sposób można urządzić Park Wiśniewo bez wielkopowierzchniowej zabudowy.

Franciszka Zawadzka


  • Poleć
  • Polub Tu Białołęka
  • Udostępnij

Park Wiśniewo: mieszkańcy się nie poddadzą12.06.2012 16:42 #Krystyna z dziećmi
Nie dadzą nikomu nic wybudować i też nie zrobią parku. I tak to będzie trwało wieki i aż roższerzy się stamtąd malaria najpierw na mieszkańców Wiśniewa tych protestujących. Przecież ten" niby park "to pod oknami Ratusza Białołęckiego - istne wysypisko śmieci, syf brud i kiła. Jestem za wybudowaniem galerii a jak ekolodzy będą prze,ciw to ich zawsze można ugładzić a czy wiecie państwo w jaki sposób - to poczytajcie sobie o budowie Złotych Tarasów. Jestem pewny , że stary drzewostan przy budowie Galerii zostanie zachowany a resztę wyciąć w pień. Odradzam wchodzić na ten teren bo coś można podłapać.
12.06.2012 19:02 #LadyB
Moim zdaniem, osoby będące właścicielami parku specjalnie tam nie inwestują, żeby właśnie ukierunkować myślenie mieszkańców na takie jak tu już zostało zaprezentowane. Wyciąć i zabetonować. To w jasny sposób pozwoli przeforsować budowę kolejnego molocha. Bo moloch przynosi zyski. Żałosne jest myślenie, jakie reprezentują Ci, którzy sądzą, że budując coś tak ogromnego uchowa się drzewa. Prędzej się je wytruje chemią. Owszem, park jest zaniedbany, ale o wiele taniej jest go uporządkować i przetransformować na tereny rekreacyjno-sportowe (jak Park przy ul. Klasyków), tylko, że te nie przynoszą odpowiednich profitów. I w tym rzecz ! Niech Burmistrz się wstydzi, że łamie ustawę o samorządzie gminnym, w myśl której gmina ma być strażnikiem ochrony środowiska.
12.06.2012 19:10 #jadzia
też jestem za galerią, tym bardziej, że firma, która miałaby zająć się budową tej galerii ma naprawdę świetny pomysł.. zresztą jednym z ich projektów (już zrealizowany) jest m.in manufaktura łódzka- na chwilę obecną perełka tego miasta.
12.06.2012 19:26 #Zbyszek
Manufaktura to byla stara, zniszczona fabryka. To zupełnie co innego niż teren zielony. Wiadomo, że park Wiśniewo nie powinien pozostawać śmietniskiem i wylęgarnią dzików, ale przedstawiony projekt "ekologiczny" jest tylko z nazwy. Wycina w pień 3/4 starych drzew. Poza tym za dwa lata przy Światowida naprzeciwko Carrefour Expres będzie nowe, wielkie centrum handlowe. Także Polfa wciąż chce sprzedać swój teren przy Modlińskiej właśnie pod galerię handlową. Jaki więc sens ma wycinanie starych drzew - żeby za pięć lat były trzy centra handlowe w tym samym rejonie?
12.06.2012 20:22 #realista
Kryśka, etatowa rzeczniczko Platformersów. Już po 16. Już możesz odpocząć... Dziękujemy Ci! A podłapać coś możesz , jak dalej będziesz się prostytuować politycznie.
12.06.2012 20:22 #wilo
Tereny Wiśniewa są niesamowite i wymagają zachowania. Budowa centrum handlowego definitywnie zniszczy okoliczny drzewostan i nie ma się co łudzić, że inwestorowi będzie zależało na uratowania choćby skrawka zieleni.
12.06.2012 23:57 #Kryśka
do realisty- serdecznie dziękuję za słowa wsparcia .
13.06.2012 00:59 #biało czerowny
Na galerie handlowe są inne lepsze miejsca niż teren parkowy, który wymaga tylko uporządkowania i będzie perełką zieloną.

A bramka Kuby Błaszczykowskiego PRZEPIĘKNA! I gramy dalej!
13.06.2012 09:44 #Mieszkaniec Choszczówki
Na prywatnych działkach w Choszczówce i Białolece Dworskiej ludzie nie dostają pozwolenia na budowę, bo są to działki leśne. Nawet w przypadkach, gdy jeszcze w latach 70-tych było to pole ziemniaków, a między drzewami są fundamenty starego domu. Nawet na tych fundamentach nic nie mogą zrobić. Pytam więc - w imię jakiego waznego interesu społecznego mamy się nagiąć pod potrzeby firmy, która chce zbudować centrum handlowe wycinając las? To jakieś gigantyczne nieporozumienie, że coś takiego jest rozważane i poddawane konsultacjom.
13.06.2012 10:06 #gustka
Nie samym handlem człowiek żyje , w okolicy mają być jeszcze przynajmniej dwa centra handlowe .. a gdzie ma niby pozostać zielona Białołęka ? może czas pomyśleć o nowej nazwie ? i co to za pomysł niszczenie zieleni i budowanie mieszkań przy trasach, nie wspomnę o osiedlu pod przewrotną nazwą uroczy Zakątek, czy mają zostać nam tylko nazwy ?
REKLAMA
13.06.2012 10:52 #mieszko
ten "park" tu kupa zaśmieconych krzaków, z których nie ma żadnego pożytku. Mieszkam na Wiśniewie i wiem co mówię. Jeśli mam do wyboru chaszcze, w które nie wchodzę i nowoczesną galerię, która ułatwi mi życie - wybieram galerię. Wokół jest mnóstwo miejsc, gdzie można odpoczywać. W moim przekonaniu protestują znudzeni, ogarnięci resentymentem frustraci, reagujący emocjonalnie na propagandowo ukutą nazwę "PARK Wiśniewo", która nie ma nic wspólnego z powszechnym wyobrażeniem parku, jako miejsca odpoczynku.
13.06.2012 12:01 Matka_Sławka_z_Gdańska
Z kim na polecenie bandyty z pomorza, nasz rudy cwel - internacjonal powinien rozpoczac rozmowy o sobotnim wyniku? Wsparty odpowiednio rozwalonym na krolewskim fotelu zabojadem, dumnym chyba bardzo, ze miejscowy pianista, to jego ziomal. Do kogo mialby obsliniony petent sciskajacy zmieta czapka w dloni zagaic? Ten brylujacy po miejscowych melinach milosnik koników i praw autorskich do transmisji na wylacznosc. Tam, za gorami, aby ad-hoc zebrane niedojdy pod wodza wyjatkowego nieuka nam zakwitly efektywniej niż wczoraj? Ku chwale, bo o to idzie ta gra, mordercy prezydenta i jego bandyckiej ferajny pozywiajacej sie na nie tylko takich, banalnych przekretach.

Na poludnie miałby jechac prosic!? Tak? Nie!?
Nie.

Najpierw Na Wschod ... moze, a nawet najlepiej z mezem jakiejs obywatelki USA ( czytaj: Izraela )? Proszę się nie zzymac Matce tutaj... ze zaraz: Zydowka. Taka tez sie przyda. Fagasowi z Wiejskiej sie przydaje, to czas, zeby plebs tez cos z tego miał.Umieliscie w ziemi kopac, jak krety, za uszkiem od filiżanki od Rosenthalla?
To mordy w kubeł, zachowajcie rozsadek i kalkulacje "na zaś". Tak?

A zatem! Pruszkow! Rakowiecka! Krakowskie Przedmiescie i Aleje Ujazdowskie! Wiejska!
Wszystkie rece na poklad, trzeba latac, trzeba radzic!
A pederasci z Miodowej? Siedzcie cicho, Geje! Ani mru-mru, Cicho-Sza! ... macie "zla prase" na Świecie teraz, wiec ''usteczka ( wymalowane!) w ciup'', jak to sie mowi!

Gdy tam, na wschodzie, miejscowi decydenci i mocodawcy tej byłej strefy okupacyjnej, ( w szerokim tego slowa rozumieniu i nie tylko) zmotywowani odpowiednio przy należycie oprawionym powitaniu otworza się szerzej na sprawę, będziemy prawie "jak w domu"... A pomyslmy, dlaczego po takiej pięknej wspolpracy, jak katastrofa mieliby się nie otwierać, wszak to nie byl tylko ot-hop-siup jakiś glupkowaty incydent. To przeciez fragment wiekszej calosci zaoferowanej miejscowym idiotom przez sierpniowych, styropianowych nygusow?

Powie ktos, zapyta taki PT Dwukolorowy, na przyklad:

Na Pragie... Nie mogie!? Tak dookola? Po co?
I zdziwko nim targnie, zatelepie dreszczem.
A "poco", to sie nogi noco...Kolego. :|

Tak gapo przepiękna w swojej dwubarwnej naiwności, tak. To nie koniec wedrowek i dyplomatycznego znoju.
Bo ze Wschodu trzeba się bedzie udac po prosbie ( ale już z ''atomowymi'' referencjami, proszę zwrocić uwagę! ), no gdzie?
Kto kuma? Nie slysza Matka sensownych odpowiedzi...

Ulubiony ciąg dalszy, poniżej....
wpis modyfikowany 10 razy, 13.06.2012 15:06 
13.06.2012 12:15 Matka_Sławka_z_Gdańska
Na Wyspę! Gdzie stara, zakiszona baba od lat trzyma bizuterię ( w tym, narodową ) i dwa pokolenia rodziny w szachu rozstawiając synów, córki, zieciów, jak frajerów w kolejce do schedy... ty wnusiu polataj helikopterem, dobrze ci to zrobi na kiszkę stolcową, chlopcze - czytaj: może zdechniesz przy okazji za ojczyzne, śmieciu?, ty jesteś trzeci, a ty piata, bo spadlas z konia, cipo, a ty, glupia blondynko musisz miec wypadek po drodze ze sniadym klientem, ...czyli, dziel i rzadz! Taka cwana! Ale nas, w tym przypadku, interesuje żydowska ( a widzicie! Widzicie? ) dzielnica kolo jej posiadlosci i tyle ta rura ma z nasza sprawa wspolnego. Ot co!
Tam, w tym rewirze karty rozdaje bogaty Pan. Ze Wschodu. Ma duzo partyjnych i resortowych pieniedzy, odpowiedni akcent i patent na rezyserię nastrojów? Wypadków? Na życie? Z nim nalezy rozmawiac. Ale o czym? To kolejne pytanie do Was, Umiłowani. W swojej glupocie...I znowu cisza?

I znowu Matka spieszy wam z pomocą.
Z tym nadzianym Towarzyszem rozmawiać będziemy o...? O mężczyźnie w czapce-pilotce.

Tak się składa, że kto, jak kto, ale za sprawą tego Towarzysza odpowiednie służby ze Wschodu mają ogromny wpływ na postepowanie tego człowieka. A on, jak zapewne się domyslacie, będzie w sobotę gospodarzem przestrzeni ograniczonej dwoma palikami i rozpiętą w nich pajęczyną sznurków.Towarzysz kocha pieniadze, banki, kolejny sezon meczowy przed nim, a Piotrek ma hobby: perkusję. I lubi: zyć. Po prostu. Cokolwiek miałoby to znaczyć... ;)

Zatem?

Stosownie do zapisów Ustawy Hazardowej z 2009 roku i Ustawy karno-skarobowej obowiązujacej od dawna, a chyba świadomie ( z uwagi na interesy ) nie respektowanej nalezycie przez tutejsze władze ( vide: dochody tutejszych redaktorow sportowych z reklamy ), Matka nie będzie nakłaniać do obstawiania wyników w m.in greckich sieciach bukmacherskich na terenie calego kraju, ani tym bardziej w Internecie.

A wynik? Meczu? I nie tylko? Chyba jest dla Was teraz jasny?
wpis modyfikowany 6 razy, 13.06.2012 15:09 
13.06.2012 12:17 Matka_Sławka_z_Gdańska
Jak widzą Matka, Krzysiu, zwiększyliście ( trochę! ) ilość znaków dedykowanych na wypowiedź. Jak widzisz... to za mało.
Generalnie: możliwość edycji własnego tekstu: super! Można popracować... redakcyjnie.

Uściski,

Matka.
wpis modyfikowany 1 raz, 13.06.2012 13:15 
13.06.2012 13:04 Matka_Sławka_z_Gdańska
Jak mozna wyczytac, Pietrek ucieka w L4! Już czuje atmosfere rozmow, ktorych moze byc uczestnikiem, ten nacisk wywierany przez bandytow na niego i bezpieczenstwo jego Najblizszych. Wiec... sciegno... och jak boli! Go.... ha, ha, ha...
Sa Matka pelne uznania dla dzisiejszych "zabiegow" tego Sportowca:

Umyć ręce z tego g...wna! Nie mieć do czynienia z bandytami!

W które bydło chce Czecha wrobić na najbliższy weekend.
wpis modyfikowany 2 razy, 13.06.2012 13:35 
13.06.2012 13:46 #Spokoeko
Tyle jest terenów, na których można by to zbudować. Dlaczego przyroda musi być ciągle niszczona i truta. Przecież idealnie by to pasowało np koło Polfy lub przy działkach koło planowanej linii tramwajowej.
13.06.2012 13:47 #Bombas
Zbudujcie galerie bo teraz białołęka to jakaś pustynia... a mieszkańcy niech się przyzwyczają że mieszkają w mieście a nie na wsi... terenów pod parki jest dość a okolice ratusza to powinno być ścisłe centrum a nie pustostan tak jak teraz...
13.06.2012 13:55 Matka_Sławka_z_Gdańska
Mówiąc oględnie: urząd, siedlisko nieróbstwa, stoi tam, gdzie poprzedniemu kacykowi pasowało. Bo byc może miał blisko do roboty... albo jakaś flama zatrudniona w urzędzie, która trykał w godzinach publicznej pracy, tak miała..., ze jej dziwce po prostu nie pasowało, diabli wiedzą? Istotne jest to, ze nie stoi tam, gdzie powinien stać. Zatem wywód, że "okolice ratusza powinny" to zwyczajna bzdura... Film "Poszukiwany-Poszukiwana" pokazuje istotę planowania przestrzennego w tamtej i w tej Polsce, i doszukiwanie się czegoś więcej, to strata czasu.
wpis modyfikowany 6 razy, 13.06.2012 14:05 
13.06.2012 14:04 #mieszkanka Wiśniewa
Czy ktoś bierze pod uwagę fakt, że planowane centrum handlowe ma się mieścić w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły podstawowej, a ul. Podróżnicza zamieni się w ruchliwą arterie dojazdową do centrum? Ucierpi na tym bezpieczeństwo dzieci, które dotychczas mogły chodzić do szkoły pieszo lub jeździć na rowerach. Galeria handlowa na Białołęce jest bardzo potrzebna, ale to jest fatalna lokalizacja. Dwie pozostałe (Światowida i na terenie Polfy) nie zatruje nikomu życia. A w kwestii ochrony starych drzew, chyba nie wierzycie, że przeżyją budowę takiego molocha? Hasło "Galeria handlowa z założeniem parkowym" to mydlenie ludziom oczu!
13.06.2012 14:07 Matka_Sławka_z_Gdańska
.. tak też bywa. Opluć partyje bydło? Zawsze mamy czas :)
wpis modyfikowany 2 razy, 13.06.2012 14:26 

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
Winter Sale do -60%
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA