REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Środowisko

Galeria Modlińska czy park w Wiśniewie?
REKLAMA

REKLAMA

Galeria Modlińska czy park w Wiśniewie?

Firma Astro CM planuje budowę centrum rekreacyjno-handlowego na terenie tzw. parku Wiśniewo i przeprowadziła w tej sprawie konsultacje wśród mieszkańców. Pomysł na nowo rozbudził protesty w tej okolicy. Od kilku lat mieszkańcy działają na rzecz zachowania tej zielonej enklawy naprzeciwko ratusza Białołęki.

REKLAMA
Sprawa zagospodarowania terenu przy Sąsiedzkiej, Podróżniczej i Modlińskiej ciągnie się od lat. Kilkuhektarowy plac jest w użytkowaniu wieczystym Kredyt Banku, który przejął go od FSO w wyniku postępowania windykacyjnego po bankructwie fabryki. Zniszczony, nie porządkowany i nie modernizowany teren leśny - dla części mieszkańców jest zielonymi płucami Tarchomina, Henrykowa i Wiśniewa, dla innych śmietniskiem, miejscem alkoholowych libacji i wylęgarnią dzików. Po kilku nieudanych próbach zagospodarowania terenu przez Kredyt Bank, firma Astro CM zaplanowała tam budowę wielkiego kompleksu handlowego z częścią rekreacyjną. Inwestor kusi strefą sportu, placem zabaw dla dzieci, stawem (a zimą lodowiskiem), ogrodami, ścieżką zdrowia, parkiem rzeźby a nawet amfiteatrem i fontannami.

Historia w pigułce

Jeszcze w latach 80. XX wieku były tu działki rekreacyjne pracowników FSO. Umowa użytkowania mówiła wyraźnie, że może być to teren przeznaczony wyłącznie na rekreację. W roku 1990 wszystkie przedsiębiorstwa państwowe w podobny sposób użytkujące nieruchomości, stały się z mocy ustawy ich wieczystymi użytkownikami. To jest bardzo ważny moment dla przyszłego zagospodarowania tej działki, bo "z mocy ustawy" oznacza, że zapisy umowne o rekreacyjnym charakterze stały się nieważne. Od 1990 roku użytkownik wieczysty ma prawo z nieruchomością zrobić wszystko, co przewiduje plan zagospodarowania. Dla tego terenu planu nie ma, obowiązuje studium, które zabudowę dopuszcza, dlatego mieszkańcy i radni dzielnicy od kilku lat starają się o pilne uchwalenie planu. Jest na to szansa najwcześniej za rok. Radni Białołęki zdecydowanie opowiadają się za zachowaniem zielonego charakteru tego miejsca i dopuszczają jedynie zabudowę pierzejową od strony ul. Modlińskiej. Teraz wszystko w gestii rady miasta.

Projekt sprzeczny ze studium

Tymczasem przedstawiona koncepcja jest sprzeczna nawet z obowiązującym studium zagospodarowania przestrzennego. Inwestor nie owija w bawełnę: - Konsultacje społeczne są wstępem do potencjalnej zmiany studium. Dlatego pytania, które zadaliśmy w ankiecie skierowanej do mieszkańców odnoszą się do zapisów tego dokumentu. Studium proponuje zabudowę mieszkaniową. Tymczasem nasza propozycja to zwarty park rekreacyjny, chroniący najcenniejszy drzewstan z pomnikami przyrody na czele, połączony z częścią komercyjną, aby projekt miał uzasadnienie ekonomiczne i ktoś chciał go w ogóle sfinansować - mówi Mirosław Obarski, reprezentujący spółkę Astro CM.

Mieszkańcy: Nie damy wyciąć drzew!

Inwestor kusi strefą sportu, placem zabaw dla dzieci, stawem (a zimą lodowiskiem), ogrodami, ścieżką zdrowia, parkiem rzeźby a nawet amfiteatrem i fontannami.

Spora grupa mieszkańców protestuje, bo powstanie obiektu wiąże się z wycinką kilku tysięcy drzew, a ich spokój zakłóci zwiększony ruch samochodów. Od razu ruszyła kampania społeczna przeciw budowie Galerii Modlińska. Organizatorzy akcji wydrukowali specjalne ulotki, w których przedstawiają swoje argumenty przeciwko inwestycji. Rozdają je m.in pod podstawówką na Podróżniczej, bo tak wielka inwestycja w jej sąsiedztwie wpłynie negatywnie na bezpieczną drogę do szkoły.

Dlaczego akurat tutaj?

- Czy możemy pozwolić na niszczenie zieleni, która mogłaby służyć społeczeństwu jako park Wiśniewo z kilkusetletnim starodrzewem? Po co w centrum dzielnicy taka liczba obiektów handlowych (w promieniu kilometra powstaną dwa inne centra)? Białołęka posiada tereny, na których można bez uszczerbku dla przyrody zrealizować takie przedsięwzięcie - czytamy w informacji przeciwników Galerii Modlińska.

- Z przerażeniem patrzę na projekt zbudowania gigantycznej galerii handlowej na terenie parku Wiśniewo. Przy braku odpowiedniej infrastruktury drogowej koszty funkcjonowania obiektu poniosą mieszkańcy. Maleńkie ulice Sąsiedzka, Kołacińska i Żywiczna, po których już dzisiaj trudno bezpiecznie przejść z dziecięcym wózkiem, staną się głównymi arteriami (o osiedlowych parametrach), prowadzącymi do wielkiego kompleksu, z którego codziennie ma korzystać kilka tysięcy osób - mówi Bartłomiej Włodkowski, były radny dzielnicy i mieszkaniec tej okolicy. - Zresztą od swojego powstania na początku XX wieku Wiśniewo i Srebrna Góra miały charakter kameralnej osady z jednorodzinną zabudową. Nie bez przyczyny nasi przodkowie zaplanowali parki Wiśniewo i Henrykowski jako istotne elementy tej przestrzeni. Wtłoczenie w to urbanistyczne założenie sklepu-giganta jest po prostu barbarzyństwem. Kolejnym, dotykającym Wiśniewo - po bezprecedensowym zniszczeniu dworku Srebrna Góra przy ulicy Sąsiedzkiej. Po zamachu na zabytkowe budynki przychodzi czas na zniszczenie kilkusetletniego drzewostanu - mówi Włodkowski.

Konsultacje trwały krótko

Inwestor zakończył właśnie konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenu, jednak mieszkańcy są do ich wyników nastawieni sceptycznie. Także urzędnicy dzielnicy nie wypowiadają się dobrze o sposobie ich przeprowadzenia. - Konsultacje społeczne prowadzone były przede wszystkim wśród mieszkańców odległej Choszczówki czy Białołęki Dworskiej, a nie wśród tych, których potencjalna inwestycja najbardziej będzie dotyczyć. Żaden ankieter nie zjawił się na moim osiedlu odległym zaledwie o kilkaset metrów od parku Wiśniewo - podkreśla Bartłomiej Włodkowski.

Tymczasem przedstawiciel firmy Astro CM twierdzi, że forma konsultacji była omawiana z komisją ładu przestrzennego rady miasta, urzędem dzielnicy oraz z Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy. - Mamy potwierdzenie, że zaplanowaliśmy konsultacje poprawnie. Informacja dotarła do wielu osób, także mieszkających tuż obok planowanej inwestycji. Widać to po treści opinii nadsyłanych przez formularz zamieszczony na stronie www.galeriamodlinska.pl, a także telefonach z pytaniami, czy mailach - mówi Mirosław Obarski, reprezentujący spółkę. Podkreśla też, że w konsultacjach nie zostali przewidziani ankieterzy.

- Te konsultacje to manipulacja - mówi urzędnik dzielnicy Białołęka zastrzegający sobie anonimowość.

Wtłoczenie tu sklepu-giganta jest po prostu barbarzyństwem. Kolejnym, dotykającym Wiśniewo - po bezprecedensowym zniszczeniu dworku Srebrna Góra przy ulicy Sąsiedzkiej. Po zamachu na zabytkowe budynki przychodzi czas na zniszczenie kilkusetletniego drzewostanu - mówi były radny Bartłomiej Włodkowski.
- Wykorzystują "głód" mieszkańców na obiekty handlowo-usługowe, ale nie wspominają ani słowem, że lada moment przy Światowida, pomiędzy blokami na Tarchominie a Modlińską rozpocznie się budowa znacznie większej galerii handlowej z kinami. Także Polfa wciąż prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami zainteresowanymi budową centrum handlowego na rogu Modlińskiej i Płochocińskiej. Oba te tereny są przeznaczone na takie właśnie inwestycje.

Co z pomnikami przyrody?

Jednym z głównych argumentów "przeciw" jest zniszczenie pomników przyrody - 14 dębów szypułkowych. Inwestor twierdzi jednak, że zamierza zadbać o drzewa i otoczyć je w końcu właściwą ochroną. - Naszym celem jest wyeksponowanie i zabezpieczenie lokalnej roślinności. Projekt otacza szczególną opieką drzewa-pomniki przyrody. Niszczeją one w szybkim tempie, co jednoznacznie wynika z analiz dendrologicznych - mówi Obarski. - Ten kawałek Białołęki pozostaje bez opieki od lat 70. ubiegłego wieku. Nasz projekt daje szansę na rewitalizację i ochronę zaniedbanej przyrody, ale także otwarcie tego terenu, po wielu latach, dla społeczności lokalnej - dodaje.

Las czy śmietnisko?

Projekt Galerii zakłada ponad 3 hektary parku i miejsc relaksu, zabudowa zajmie 4,3 ha.

- Projekt przygotowało SUD Architectes - renomowane francuskie biuro architektoniczne, którego prestiżowym osiągnięciem w Polsce jest łódzka "Manufaktura". Zrewitalizowana fabryka z dziewiętnastego wieku stała się wielkim i popularnym centrum handlowym - mówi Obarski.

- Dla mnie jednym z podstawowych problemów jest brak dużego centrum rozrywkowo-handlowego. Brakuje tu miejsc, gdzie można miło, przyjemnie i bezpiecznie spędzić wolny czas - mówi Janusz z Wiśniewa. Dodaje też, że nawet w dzień czasem strach wejść do parku, ponieważ stał się on ostoją dla grupek spożywających alkohol.

Od konsultacji do realizacji inwestycji jeszcze daleka droga. Urząd dzielnicy niezmiennie podtrzymuje swoje stanowisko z 2009 roku, aby teren zielony w rejonie ulic: Sąsiedzkiej, Podróżniczej, Modlińskiej przeznaczyć pod zieleń parkową i zachować istniejącą enklawę starodrzewu i charakter tej części dzielnicy.

W projekcie planu - zieleń

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla tzw. parku Wiśniewo jest obecnie w fazie uzgodnień w urzędzie miasta. - Wyłożenie go przewidywane jest na IV kwartał br. Propozycja zarządu i rady dzielnicy przewiduje zabudowę tylko od strony Modlińskiej. Przewidziano tu budynki usługowe do 12 metrów wysokości - mówi radny Mariusz Wajszczak. A wiceburmistrz Piotr Smoczyński dodaje, że władze dzielnicy chcą zmienić w planie status tego terenu z lasu na zieleń parkową, aby wycięcie każdego drzewa było dla inwestora finansowo znacznie bardziej dotkliwe.

Anna Sadowska, oko


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Białołęka

Galeria Modlińska czy park w Wiśniewie?

mat. prasowe
20.06.2012 16:37 #Zmartwiony
to rzeczywiscie słuszna uwaga, ze przy tej samej ulicy Sąsiedzkiej gdzie jest granica Parku Wiśniewo, stała przepiekna willa, ,w roku 2006 jescze na pewno do ratowania- mam zdjecia,znajdujaca sie w rejestrze zabytków,otoczona wspaniałymi drzewami , w tym debami. Kto dopuscił do kompletnej dewastacji w ciagu ostatnich 6 lat i wyciecia wszystkich prawie drzew na tym terenie nie wiem. ale wiem ,ze to skandal w skali calej Warszawy i z pewnościa sprawa dla prokuratra. Ale co gorsza to tragiczna przestroga dla mieszkańców jak w tym miejscu traktuje sie Pamiatki kultury i dziedzitwo przyrody.
21.06.2012 08:24 #Skandal
Stwierdzenia padajace z ust urzednikow sa kuriozalne!!! JEST TO POPIERANIE KONKRETNEGO INWESTORA I BLOKOWANIE INNEGO. Za twierdzenie, ze jedna inwestycja jest lepsza od drugiej powinno sie natychmiast opuscic swoje stanowisko! Mam powazne podejrzenie, ze urzednicy biora pieniadze za blokowanie zagospodarowania tego terenu.
Potwierdza to w oczywisty sposob wypowiadanie sie anonimowo. To zupelnie skandaliczne, bo urzednik powinien byc osoba zaufania publicznego, a nie chowac sie za tarcze anonimowosci - na dodatek z taka wypowiedzia.

Wypowiedzia Smoczynskiego powinna zainteresowac sie prokuratura, poniewaz to jest jawne namawianie do utrudniania korzystania ze swojej wlasnosci i ewidentne przekroczenie kompetencji, a takze BLOKOWANIE ROZWOJU BIALOLEKI: "A wiceburmistrz Piotr Smoczyński dodaje, że władze dzielnicy chcą zmienić w planie status tego terenu z lasu na zieleń parkową, aby wycięcie każdego drzewa było dla inwestora finansowo znacznie bardziej dotkliwe".

Osoby broniace drzew - JAKOS NIE PRZESZKADZALO WAM wycicie drzew przy regulowaniu parku miejskiego lezacego kilkaset metrow dalej, nie mowiac juz o Waszych domkach. Jakos nie widze domkow na drzewach w tej okolicy.
21.06.2012 10:35 #veto
Skandalisto, gdyby za bezczelność wsadzali, miałbyś dożywocie. I tyle w tym temacie. Chcesz budować niezwykła galerię? Znajdź sobie frajerów w innym miejscu. Np. w Łodzi... :)
21.06.2012 11:15 #Talon
Wypowiedzi urzędników i bylego radnego (moze dobrze, ze juz przestal nim byc), sa zastanawiające. Pietrzenie trudnosci przed inwestorem zniecheca do realizacji inwestycji. Ograniczenie konkurencji na rynku galerii handlowych w dzielnicy jest z pewnoscia na reke firmie, ktora planuje juz na tym terenie podobna inwestycje. To elementarz zdrowego myslenia.

Konsekwencja, jak sobie życzy wiceburmistrz, dopisania terenowi przy Modlińskiej funkcji terenu zielonego będzie zatrzymanie zagospodarowania tego miejsca na lata. Miasto, zeby zrobic tam park bedzie musialo wydac pieniadze, ktorych nie ma na:
- wykup gruntu - kilkadziesiąt milionow zl
- czyszczenie terenu, zagospodarowanie parkowe - kolejne miliony.

Burmistrz musi sobie z tego zdawac sprawe. W koncu powinien miec wiedze na ten temat. No i ma dobrze poinformowanych urzędników
21.06.2012 12:52 #Lupin
# veto
Uderz w stol, a nozyce sie odezwa?
Z urzedu dzielnicy sie wpisujesz?

Najlepiej niech postawia to w miejscu urzedu i zapanuje porozumienie. Niewszyscy u mnie w domu kochaja pomysl zainstalowania tego parko-handlu w tym miejscu. Ale wszyscy twierdza, ze Bialoleka jest zatylem Wawy i taki projekt robi wrazenie. Ile to da miejsc pracy? To jest pytanie w naszych czasach! Ile podatkoew?

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA


więcej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Inne nieruchomości sprzedam
 Jeśli posiadasz ułamkową część nieruchomości i chciałbyś sprzedać swój udział - odkupimy Twoją część w spadku lub we współwłasności nieruchomości. Skontaktuj sie z nami. Tel. 571-360-354.

Finanse
 Oferta kredytowa i inwestycyjna Witam, Jestem osoba, która oferuje pozyczki na rzecz miedzynarodowych. Dzieki kapitalowi, który bedzie wykorzystywany do udzielania pozyczek pomiedzy osobami w krótkim i dlugim okresie, od 9000 do 950 000 000 PLN / EUR dla kazdej powaznej osoby, która chce tej pozyczki, oprocentowanie wynosi 2,8% rocznie zgodnie z suma pozyczona, poniewaz bedac konkretna, nie chce naruszac ustawy o lichwie. Mozesz splacic od 1 do 30 lat w zaleznosci od kwoty pozyczki. Czekamy na Twoje zgloszenia pod nastepujacym adresem E-mail: capitalfinans74@gmail.com

GIEŁDA SĄSIADÓW - TANIO KUPIĘ
 Kupię Fiata 126p tel 503 999 156

Lokal użytkowy sprzedam
 Do you need a financial help? Are you in any financial crisis or do you need funds to start up your own business? Do you need funds to settle your debt or pay off your bills or start a good business? Do you have a low credit score and you are finding it hard to obtain capital services from local banks and other financial institutes? Here is your chance to obtain a financial services from our company. We offer the following finance to individuals- *Commercial finance *Personal finance *Business finance *Construction finance *Business finance And many More: and many more at 3% interest rate; Contact Us Via Email:financialserviceoffer876@gmail.com Or Whatsapp me on +918929509036


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
Nowości do -45%
REKLAMA

Najnowsze wydanie

© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA