REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

drogi

 

Nowe światła na Kondratowicza. "Spełniamy zalecenia"

  17 stycznia 2022

Nowe światła na Kondratowicza. "Spełniamy zalecenia"
źródło: ZDM

Trzy i pół roku po zapowiedzi ówczesnej prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz drogowcy zabrali się za montaż sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Kondratowicza z Blokową i Przy Grodzisku.

REKLAMA

- Dziś prosty odcinek Kondratowicza skłania wielu kierowców do przekraczania prędkości - pisze Zarząd Dróg Miejskich. - Przechodzący przez tę ulicę piesi, których z każdym rokiem przybywa m.in. ze względu na pobliskie osiedle, nie mogą czuć się w pełni bezpiecznie. W latach 2015-2020 na skrzyżowaniu z Blokową i Przy Grodzisku doszło do pięciu zdarzeń drogowych: czterech wypadków i jednej kolizji. Trzy wypadki polegały na najechaniu na pieszego na przejściach.

REKLAMA

Nowe światła na Kondratowicza

Potrzebę poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Kondratowicza, Blokowej i Przy Grodzisku wykazał przeprowadzony w 2017 roku audyt nieosygnalizowanych przejść dla pieszych. Obie wytyczone przez Kondratowicza zebry zostały ocenione na 2 w sześciopunktowej skali (0-5). Audytorzy wskazali na brak elementów uspokojenia ruchu i zalecili budowę azyli oraz sygnalizacji świetlnej.

Przy okazji budowy świateł dwie zebry przez Kondratowicza zostaną wyposażone w azyle dla pieszych z wyspą rozdzielającą kierunki ruchu. Zmieni się też geometria skrzyżowania. Od strony wschodniej ulica Kondratowicza zostanie poszerzona. Dziś są tam dwa pasy ruchu (po jednym w każdym kierunku), po przebudowie będą cztery. Dzięki temu kierowcy zyskają prawoskręt w Blokową i lewoskręt w Przy Grodzisku.

REKLAMA

ZDM kontra deweloper

Inwestycja zakłada również wymianę chodnika i wytyczenie trzech brakujących przejazdów rowerowych. Chodnik zostanie wyremontowany nie tylko w obrębie skrzyżowania, ale również po stronie południowej Kondratowicza w kierunku Wincentego. Dodatkowo powstanie wzdłuż niego droga dla rowerów.

- Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, skrzyżowanie Kondratowicza i Blokowej w sygnalizację powinien wyposażyć deweloper, który wybudował osiedla zlokalizowane na północ od tego miejsca - twierdzi ZDM. - Inwestor prywatny jednak uchylił się od tego zadania. Ponieważ poprawa bezpieczeństwa jest jednym z naszych priorytetów, postanowiliśmy dłużej nie czekać i przystąpiliśmy do działania. Jednocześnie ZDM będzie dochodził od dewelopera zwrotu kosztów realizacji inwestycji.

(dg)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA