REKLAMA

Targówek

budżet obywatelski »

 

Całoroczny "pancerny" fortepian w parku Bródnowskim?

  24 kwietnia 2024

alt='Całoroczny "pancerny" fortepian w parku Bródnowskim?'
źródło: bo.um.warszawa.pl

Zakup całorocznego fortepianu pozwalającego na grę o każdej porze roku w parku Bródnowskim - to pomysł, który mogą zrealizować mieszkańcy. Na czym dokładnie polega?

REKLAMA

W ramach budżetu obywatelskiego na Targówku były już grające ławeczki z muzyką Józefa Elsnera (1769-1854), które miały być sposobem na upamiętnienie 250. rocznicy urodzin kompozytora, przypadającej w 2019 roku. Jednak dość nienachalnej urody kolorystyka i fatalna jakość odtwarzanych utworów sprawiały, że nauczyciel Fryderyka Chopina raczej nie byłby tym pomysłem zachwycony. Z czasem ławki zaczęły się psuć, również za sprawą wandali, a także złodziei, którzy zaczęli wykręcać z nich co bardziej "przydatne" elementy elektroniki. Muzyka klasyczna w wykonaniu przyulicznych ławeczek poniosła zatem klęskę. Czy fortepian nie podzieli losu grających ławeczek?

Do budżetu obywatelskiego Targówka na 2025 rok trafił projekt zainstalowania całorocznego fortepianu zewnętrznego wykonanego z betonu architektonicznego lub innego wytrzymałego materiału, który będzie całkowicie odporny na warunki atmosferyczne jak: deszcz, śnieg, mróz czy wysokie temperatury. Fortepian byłby sterowany przez aplikację, która miałaby umożliwić zaprogramowanie czasu aktywności oraz poziomu głośności. Takie "cudo" byłoby zlokalizowane w pobliżu zbiornika wodnego parku Bródnowskiego.

Strefa muzyczna w parku Bródnowskim

- Celem projektu jest stworzenie ogólnodostępnego miejsca, strefy muzycznej, w której każdy będzie mógł zatrzymać się i zagrać na instrumencie klawiszowym lub posłuchać muzyki na żywo. Instrument pozwoli na spontaniczne wykonania, jak i organizację większych koncertów z muzyką na żywo na wolnym powietrzu. Wykorzystanie fortepianu odpornego na warunki pogodowe sprawi, że miejsce wokół fortepianu będzie tętniło życiem przez cały rok - wyjaśnia celowość przeznaczenia na ten cel ponad 200 tysięcy złotych Sebastian Gut.

Obecnie projekt przechodzi ocenę formalno-prawną. Jeśli będzie ona pozytywna, trafi do czerwcowego głosowania i już tylko od woli mieszkańców będzie zależało czy w parku Bródnowskim zawita na stałe muzyka klasyczna.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Asd

24.04.2024 11:15

NIe ustają wysiłki w kierunku tego, żeby wszystkim normalnym i ceniącym spokój ludziom ostatecznie obrzydzić ten park.

# dm1

26.04.2024 07:31

Skończy się tak, że hordy dzieciaków będą w niego naparzać na okrągło... To samo dzieje się na lotnisku, nomen omen - Chopina... bachor wali w klawisze jakby chciał je znokautować, a rodzice zachwyceni...
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy