REKLAMA

Targówek

budżet obywatelski »

 

Na polach PGR Bródno upamiętnią słynną scenę z "Misia"?

  18 kwietnia 2024

alt='Na polach PGR Bródno upamiętnią słynną scenę z "Misia"?'
źródło: YouTube/kadr z filmu

"Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera" - to jeden z najbardziej popularnych cytatów z kultowego, ponad 40-letniego "Misia" Stanisława Barei. Nie każdy o tym wie, że to absurdalne zdanie wypowiedziano na polach PGR-u na Bródnie. Padła propozycja, żeby to upamiętnić. W jaki sposób?

REKLAMA

"Na każdą rzecz można patrzeć z dwóch stron. Jest prawda czasów, o których mówimy, i prawda ekranu, która mówi: Prasłowiańska grusza chroni w swych konarach plebejskiego uciekiniera. Zróbcie mi przebitkę zająca na gruszy. Wizyta w warszawskim zoo nie dla wszystkich? Sprawdźmy to! Wizyta w warszawskim zoo nie dla wszystkich? Sprawdźmy to!
Niektóre miejsca reklamują się jako dostępne dla wszystkich, a później okazuje się, że brakuje w nich toalet dla niepełnosprawnych, przewodników z językiem migowym czy udogodnień dla rodzin z małymi dziećmi. Sprawdźmy, jak to wygląda w warszawskim zoo.
.. Nie, nie! Zamieńcie go na psa! Zamieńcie go na psa. Niech on się odszczekuje swoim prześladowcom z pańskiego dworu. Niech on nie miauczy". Scena, z której pochodzi ten cytat, została nakręcona na polach PGR Bródno. Plener ten pojawiał się też w filmach Wojciecha Smarzowskiego, Krzysztofa Kieślowskiego czy Macieja Migasa.

Upamiętnić postać Barei

Jeden z mieszkańców Targówka Tomek Wincenciak chce oddać hołd mistrzowi Barei. W ramach budżetu obywatelskiego złożył projekt, który ma na celu upamiętnienie kultowego reżysera oraz pola PGR - miejsca, w którym kręcono zdjęcia do takich filmów jak: "Miś" Stanisława Barei, "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, "Bez końca" Krzysztofa Kieślowskiego czy "Żyć nie umierać" Macieja Migasa.

Za 10 tys. złotych przy pętli autobusowej na ulicy Gilarskiej, w okolicach drzew "grających" w filmie "Miś", posadzona zostanie grusza ozdobna, która ma upamiętnić prasłowiańską gruszę z komedii. Obok ma stanąć rzeźba przebranego za zająca kota oraz tablica informująca o tym, że w latach 1979-1980 na ternie pola PGR realizowane były zdjęcia do kultowej komedii "Miś". Na tablicy można by było umieścić kadry z filmu ze zdjęciem pola PGR z gruszą oraz ekipy zdjęciowej występującej w filmie, na tle drzew przy pętli.

Wstąp do księgarni

Projekt i co dalej?

Póki co, projekt oceniają urzędnicy. Jeśli dadzą mu zielone światło, trafi on pod głosowanie mieszkańców, które odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Ponieważ jest tani, ma spore szanse realizacji.

DB

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Ryszard Dąb-Rozwadowski

18.04.2024 21:46

Wszystko pięknie. Bareja, "Miś". Może niech tę nową gruszę posadzą w miejscu, gdzie kilka lat temu wycięto JEDYNE wspaniałe, wiekowe drzewo. Przeszkadzało komuś. Po co drzewo na polu z "łanowym" osiedlem?

# Kocur

19.04.2024 09:37

Jesteś po SGGW technologii drewna? To pysio w kubeł i trochę zaufania wobec ludzi.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe