REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

komunikacja

 

Zacisze: jedna stacja, jeden autobus. 512 pojedzie rzadziej?

  30 marca 2022

Zacisze: jedna stacja, jeden autobus. 512 pojedzie rzadziej?
źródło: Warszawikia / Bartek BD

Stacja metra Zacisze będzie pierwszą w Warszawie, do której dojeżdża tylko jedna linia komunikacji miejskiej.

REKLAMA

Dzięki otwarciu metra mieszkańcy domów jednorodzinnych na Zaciszu dostaną bezpośrednie połączenie z Targówkiem, Bródnem, Śródmieściem, Wolą i Górcami, a w przyszłości także z Chrzanowem i Karolinem. Nowych linii autobusowych na razie nie będzie, a rozkład jazdy 512 stanie pod dużym znakiem zapytania.

REKLAMA

Metro między domkami

Rozległe i rzadko zaludnione Zacisze to najbardziej niezwykłe miejsce w Warszawie, do jakiego doprowadzono metro. W pierwszej dekadzie XXI wieku samorząd mógł zdecydować o skierowaniu linii pod ruchliwą Radzymińską lub przez pole PGR Bródno, na którym powstały do dziś bloki mieszkalne. Zapadła jednak decyzja o budowie podziemnej kolei przez osiedle domów jednorodzinnych.

W nieoficjalnych rozmowach urzędnicy wprost mówią, że Zacisze jest zbyt mało zaludnione, by jego mieszkańcy stanowili zauważalną liczbę pasażerów metra. Stacja przy Rolanda i Codziennej jest najmniejsza w Warszawie i można spodziewać się, że będzie także najmniej popularna. Osiedle jest jednak tak rozległe, że większość osób zapewne będzie chciała podjechać do metra autobusem. Okazuje się jednak, że Zarząd Transportu Miejskiego nie planuje żadnych zmian w ich kursowaniu.

REKLAMA

512 znów zagrożone

Na dzień otwarcia nowego odcinka metra ZTM przygotował mnóstwo propozycji, które chce skonsultować z mieszkańcami Bródna i Białołęki. Dla Zacisza nie wymyślono niczego nowego. Osiedle wciąż będzie obsługiwane przez jedną linię 512, startującą z pętli na Gilarskiej i jadącą przez Rolanda oraz Codzienną w kierunku dworców na Pradze: Wileńskiego i Wschodniego.

Linia 512 kursuje obecnie co 10 minut w godzinach szczytu oraz co kwadrans w pozostałych godzinach i w weekendy. Osoby mieszkające w zasięgu spaceru do stacji metra i chcące dojechać na Dworzec Wileński w celu przesiadki do licznych tam autobusów i tramwajów, prawdopodobnie przesiądą się do podziemnej kolei. Gdy liczba pasażerów 512 spadnie, ZTM może zaproponować cięcia w rozkładzie jazdy. Warto przypomnieć, że linia była już w przeszłości modyfikowana, pomimo protestów mieszkańców Zacisza. Jeszcze w 2015 roku można było dojechać nią do pl. Bankowego, skrzyżowania al. "Solidarności" z al. Jana Pawła II i na Muranów, dzięki czemu możliwości przesiadek były zdecydowanie większe.

REKLAMA

Konsultacje trwają

ZTM zaprasza mieszkańców na otwarte spotkania konsultacyjne, które będą miały formę dyskusji przy stolikach oraz zbierania opinii i wniosków. Mieszkańcy Zacisza mogą przyjść we wtorek 5 kwietnia w godz. 17:00-20:00 do Szkoły Podstawowej nr 398 przy Rembrandta 8 (w miejscu dawnego pola PGR Bródno).

Opinie można też przesyłać do 7 maja na adres konsultacje@ztm.waw.pl.

(dg)

 

Czytaj na ten temat

Komentarze (1)

# Marian

30.03.2022 12:33

Brak autobusu, brak parkingu - gospodarz Czosnkowski w całej krasie. Jakie szczęście że ten nieudacznik nie został prezydentem.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA