REKLAMA

Targówek

budżet obywatelski »

 

Kolejna przymiarka do miasteczka ruchu drogowego. Dwie propozycje

  26 kwietnia 2024

alt='Kolejna przymiarka do miasteczka ruchu drogowego. Dwie propozycje'
źródło: bo.um.warszawa.pl

Miasteczko ruchu drogowego w ramach budżetu obywatelskiego dzielnicy to nie jest nowy pomysł. Mieszkańcy zgłaszali go już w 2016 roku, potem wracał co jakiś czas, aż w końcu - w tym roku - pojawiły się dwa takie projekty.

REKLAMA

W 2016 roku w ramach budżetu obywatelskiego pojawił się pomysł, aby miasteczko ruchu drogowego zorganizować tuż przy murach Cmentarza Bródnowskiego, przy ul. Matki Teresy. Wówczas części mieszkańców nie podobało się sąsiedztwo: "Jakoś nie umiemy sobie wyobrazić, by tuż obok nekropolii działało miasteczko ruchu. Chociaż z punktu widzenia propagandowego może to i trafione? Jak nie będziesz umiał jeździć bezpiecznie, trafisz za murek."

W kolejnych latach proponowano zorganizowanie miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej nr 275 im. Artura Oppmana przy ul. św. Hieronima 2 i tymczasowego na terenie Szkoły Podstawowej nr 58 przy ulicy Mieszka I - oba pomysły przepadły w głosowaniu. Teraz czas na kolejne podejście.

Miasteczko przy ul. Hieronima?

Pierwszy z projektów jest aż 10-krotnie droższy od drugiego. Radny Norbert Zieliński wraz z Katarzyną Moskalewicz proponują, aby za 400 tys. złotych wybudować miasteczko ruchu drogowego na terenie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 275 przy ul. św. Hieronima 2. To właśnie tam miałby powstać wydzielony plac o niewielkiej powierzchni, z jezdniami i skrzyżowaniami okrężnymi dla ruchu rowerowego, wyposażony w znaki drogowe, przeznaczony do bezpiecznego szkolenia kandydatów na posiadaczy karty rowerowej.

Kup bilet

Miasteczko w parku Wiecha?

Jakub Burdziński za kwotę 40 tys. zł proponuje wykorzystanie już istniejącej infrastruktury pod stworzenie miasteczka ruchu drogowego - w parku Wiecha na historycznym odcinku ulicy Korzona.

- Na Targówku Mieszkaniowym brakuje miejsca do nauki dzieci zasad poruszania się w ruchu drogowym. W parku Wiecha jest wyłączony z ruchu asfaltowy odcinek ulicy Korzona, który mógłby tę lukę wypełnić. Nie służy on spacerowiczom, ponieważ znajduje się między alejkami - wyjaśnia pomysłodawca.

Mamy tu zatem do czynienia z koncepcją szybką do wykonania a zarazem wykorzystującą już istniejącą przestrzeń i bardzo oszczędną. Zanim jednak oba projekty trafią pod ocenę mieszkańców, najpierw muszą ocenić je urzędnicy. Ich ewentualna realizacja (po wygranym czerwcowym głosowaniu w budżecie obywatelskim) powinna nastąpić już w przyszłym roku.

REKLAMA

Miasteczka ruchu drogowego - za i przeciw

Bez wątpienia miasteczka ruchu drogowego w samym zamyśle mają spełniać rolę edukacyjną - bardzo potrzebną, jeśli chodzi o bezpieczeństwo poruszania się młodych rowerzystów w mieście, gdzie na co dzień rowerzyści są normalnymi uczestnikami ruchu i właśnie dlatego spotykają się z przeróżnymi sytuacjami na drodze. Z drugiej jednak strony z naszych obserwacji wynika, że rzadko kiedy miasteczko ruchu drogowego zdaje egzamin. Najczęściej na placach tych hula wiatr, ewentualnie służą one do wygłupów dla szkolnej młodzieży i nie mają nic wspólnego z edukacją. Są też nierzadkie przypadki, kiedy rodzic wpatrzony w smartfona nie interesuje się, jak dziecko porusza się po placu, zatem o nauce w taki sposób zasad ruchu drogowego mowy być nie może.

MB

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# CRT

07.05.2024 18:27

Prezydent od zwężania ulic i poszerzania strefy płatnego parkowania nie dopuści, żeby w Warszawie powstawały miejsca służące nauce jazdy samochodem.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA