REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Mokotów

historia

 

Warszawski Supersam miałby 59 lat. Dlaczego został zburzony?

  9 czerwca 2021

Warszawski Supersam miałby 59 lat. Dlaczego został zburzony?
źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

6 czerwca 1962 roku przy Puławskiej otwarto jeden z najpopularniejszych sklepów w historii powojennej Warszawy.

REKLAMA

Stojący na granicy Mokotowa i Śródmieścia Supersam doskonale pamięta kilka pokoleń warszawiaków. Nawet dzisiejsi 30-latkowie powinni znać działający w nim bar McDonald's, w którym spędzało się czas po seansie w pobliskim kinie Silver Screen. Budynek nie istnieje już od 15 lat.

REKLAMA

Supersam w Warszawie

Na początku lat 60. ubiegłego wieku standardem w komunistycznej Warszawie były sklepy z długą ladą, w których towar podawała ekspedientka. Wszystko zmieniło się za sprawą państwowej sieci marketów epoki Gomułki: Supersamów. Pierwszy z nich otwarto 6 czerwca 1962 roku przy Puławskiej, obok placu Unii Lubelskiej.

Supersam był nowoczesny nie tylko za sprawą sposobu prezentacji towarów, ale także architektury. Zaprojektowany przez Jerzego Hryniewieckiego, Macieja Krasińskiego i Ewę Krasińską budynek był zwieńczony dachem podtrzymywanym przez system dźwigarów i stalowych lin. Z perspektywy lat śmiało można nazwać Supersam jedną z perełek polskiego modernizmu.

REKLAMA

Dlaczego zburzono Supersam?

Sklep przetrwał upadek komunizmu, ale wkrótce zderzył się z ekonomiczną rzeczywistością. Rosnące ceny działek w Śródmieściu i na Mokotowie sprawiały, że utrzymanie tak niskiego budynku przy pl. Unii Lubelskiej przestało być opłacalne.

- Budynek, który miał stać 10 lat, po 44 latach działalności, mimo nieustannych remontów i modernizacji, nie nadawał się do dalszej eksploatacji - czytamy na stronie firmy Supersam. - Ekspertyza wykonana przez specjalistów z Politechniki Warszawskiej nie zostawiła żadnych złudzeń. Budynek nadawał się tylko do rozbiórki.

REKLAMA

Supersam Plac Unii

Ku oburzeniu wielu warszawiaków pawilon przy Puławskiej rozebrano a cztery lata później rozpoczęła się budowa 90-metrowego biurowo-handlowego wieżowca Plac Unii. Nie zabrakło kontrowersji, ponieważ budynek zepsuł widok na Belweder oglądany z Alei Chińskiej w Łazienkach.

W latach 2008-2019 market o nazwie Supersam działał na rogu Puławskiej i Domaniewskiej, w pobliżu stacji metra Wilanowska. Dziś firma prowadzi cztery sklepy: przy Huculskiej na Mokotowie, Powstańców Śląskich na Bemowie i w historycznej lokalizacji: na poziomie -1 wieżowca Plac Unii.

(dg)

 

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA