REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Jak powstają klocki LEGO?

Jak powstają klocki LEGO?

Pochodzące z Danii klocki znane są na niemal całym świecie, jednak niewiele osób wie, jak wygląda proces ich produkcji oraz jak dokładnie powstają. Tymczasem sama procedura, choć nie jest zbyt skomplikowana, okazuje się bardzo czasochłonna. W jaki sposób powstają klocki LEGO?

Pomysł na LEGO

Powstanie nowej serii klocków LEGO zaczyna się przede wszystkim od pomysłu. Określana jest docelowa grupa odbiorców - małe dzieci, starszaki, nastolatkowie bądź nawet dorośli. W zależności od tego, do kogo skierowane są klocki, poszczególne zestawy będą mniej lub bardziej skomplikowane i będą zawierały odpowiednią liczbę elementów.

Ważne jest również określenie tematyki, na jakiej mają bazować poszczególne zestawy. Obecnie projektowaniem klocków LEGO zajmują się doświadczeni specjaliści. Co ciekawe, w zespole znajduje się również Polka.

W projektowaniu serii bardzo ważna jest kolorystyka, technika wykonania poszczególnych elementów czy ich wielkość. Dzięki temu cała seria jest spójna, a potencjalni odbiorcy doskonale wiedzą, jak wykorzystać ją do zabawy. W ostatnim czasie projektowane są również figurki tematyczne oraz klocki, na przykład z serii LEGO Batman. Nie ulega wątpliwości, że samo stworzenie koncepcji wymaga posiadania sporej wiedzy oraz wyobraźni.

Z czego produkowane są klocki?

Gdy projekt zostanie już ostatecznie zatwierdzony, można przejść do produkcji poszczególnych serii. Jak powstają klocki LEGO? Otóż produkuje się je z drobnych ziarenek plastiku, które podgrzane do odpowiedniej temperatury tworzą masę przypominającą konsystencją pastę do zębów. Taka masa przelewana jest do metalowych foremek, na które wywarty zostaje spory nacisk. Dzięki temu klocki LEGO są bardzo trwałe, a ich krańce są odpowiednio zaokrąglone, tak aby były bezpieczne nawet dla małych dzieci.

W ten sposób powstają nie tylko klocki, ale również figurki, które wchodzą w skład serii LEGO Marvel oraz innych. LEGO produkuje się z wysokiej jakości tworzywa sztucznego ABS, termoplastycznego polimeru, które nadaje mu wytrzymałość, sprężystość i błyszczącą twardą powierzchnię. Tworzywo to mieszane jest z różnego rodzaju barwnikami, tak aby nadać mu odpowiednią barwę. Klocki i figurki, zanim trafią na sklepowe półki, muszą jeszcze przejść testy jakości. Jeśli owych testów nie przejdą, są ponownie przetwarzane.

Klocki robione...z roślin

Duńska firma produkująca najpopularniejsze na świecie klocki coraz częściej decyduje się na ekologiczne, przyjazne naturze rozwiązania. Plastik, jak powszechnie wiadomo, nie jest najlepszym materiałem dla naszej planety, dlatego LEGO produkowane są teraz także z polietylenu na bazie bio cukru ze zrównoważonych źródeł.

Zmiana materiału nie wpływa ani na wygląd, ani na trwałość klocków - samodzielnie nie jesteśmy w stanie zauważyć, że firma zaczęła stosować ekologiczne rozwiązania. Plan firmy produkującej LEGO zakłada, że do 2030 roku będzie ona korzystać ze zrównoważonych opcji naturalnych surowców. Można powiedzieć, że właśnie czyni ku temu pierwsze kroki. Warto pamiętać, że klocki z naturalnych substancji będą tak samo bezpieczne i trwałe jak te tradycyjne. Obecnie jednak nie każda seria powstaje z tego typu surowców - LEGO Spiderman bazuje na tradycyjnych materiałach, jednak botaniczne elementy klocków wykonywane są z tych alternatywnych.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA