REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Białołęka

inwestycje

 

Modlińska 257. Jeszcze dwa lata prac pod nadzorem konserwatora

  14 lipca 2022

Modlińska 257. Jeszcze dwa lata prac pod nadzorem konserwatora
źródło: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Trwa remont kamienicy i jej oficyn przy ul. Modlińskiej 257. W przyszłości będzie się tu mieścić centrum lokalne z funkcjami kulturalno-oświatowymi. Jak idą prace?

REKLAMA

Obecnie przy ul. Modlińskiej 257 prowadzone są prace przy wzmacnianiu fundamentów i budowie instalacji oraz trwa tynkowanie ścian zewnętrznych lewej oficyny. Zdemontowane zostały trzy z istniejących czterech pieców kaflowych.

Dwa z nich zostaną zrekonstruowane. Materiałem wykończeniowym będą odzyskane, nieuszkodzone kafle.

REKLAMA

Modlińska 257. Co jest do zrobienia?

Wkrótce rozpoczną się prace przy malowidłach pokrywających część ścian i sufitów. Polichromie będą zdjęte i odrestaurowane pod okiem stołecznego konserwatora zabytków. Zadecydowano o zachowaniu drewnianych schodów i balustrad, a w pomieszczeniach częściowo wykorzystane zostaną oryginalne posadzki z terakoty i klepki dębowej. Dobrze zachowane drzwi zewnętrzne i wewnętrzne poddane będą renowacji, pozostałe zostaną wiernie zrekonstruowane. Na wszystkich trzech budynkach zostanie odtworzona historyczna elewacja, a na dach powrócą elementy ozdobne - kule i wazony. Po zakończeniu prac będą przeznaczone na potrzeby centrum lokalnego z funkcjami kulturalno-oświatowymi. Remont zakończy się jesienią 2024 roku.

REKLAMA

Modlińska 257. Burzliwa historia budynku

Willa została wybudowana prawdopodobnie na początku XX wieku dla Leona Hajdzionego . Zabytek składa się z budynku głównego i dwóch parterowych oficynek. Od 1914 do 1921 roku parter willi mieścił szkołę, pocztę oraz posterunek policji. Po 1921 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa i zaadaptowany na ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Dziewczęta po leczeniu w szpitalu św. Łazarza, trafiały na Modlińską, gdzie uczyły się ogrodnictwa, prania, gotowania, haftu, szycia i tkactwa. Dzięki nowym umiejętnościom mogły wyjść z ubóstwa i uzależnień. W czasie II wojny światowej kamienica przy była również magazynem broni dla Armii Krajowej i schronieniem dla Żydów. Budynki przetrwały wojnę. W latach 50. XX wieku ulokowano w nich Państwowy Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a od 1960 roku Państwowy Dom Pomocy Społecznej dla dorosłych. Potem budynki pełniły funkcje usługowe - działał tam sklep z narzędziami, biblioteka, gabinet weterynaryjny. Od ponad 20 lat porzucona kamienica popadała w ruinę.

(jr)

.
 

Komentarze (3)

# Asa

14.07.2022 21:48

Będzie piękny budynek w chaosie zabudowy Bialoleki.

# Besa

14.07.2022 21:51

#Asa napisał(a) 14.07.2022 21:48
Będzie piękny budynek w chaosie zabudowy Bialoleki.

I całkowicie niefunkcjonalny

# Mądliński

14.07.2022 22:59

"ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek". Teraz takie damy nazywają siebie celebrytkami...

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły partnerskie

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA