-
Ostre spięcie na wizji. Europosłanka Konfederacji: jesteście kłamcami
W ostatnim wydaniu "Śniadania Rymanowskiego", emitowanego w Polsacie, Ewa Zajączkowska-Hernik z Konfederacji nie przebierała w słowach, oskarżając oponentów o szerzenie fałszywych informacji na temat migracji. "Jesteście niemiłosiernymi kłamcami" - przytacza słowa europosłanki Onet.
-
Dlaczego wierni mówią "dość"? Kulisy apostazji w Polsce
W Polsce temat apostazji wciąż budzi kontrowersje i skrajne emocje zarówno wśród osób wierzących, jak i tych, które decydują się opuścić wspólnotę Kościoła katolickiego. Dla wielu to decyzja podejmowana po latach refleksji, dla innych - przerwanie więzi, które nigdy nie miały dla nich duchowego znaczenia. O tym, jak wygląda w Polsce apostazja, czytamy w Onecie na przykładzie 40-letniej mieszkanki Białegostoku.
-
Jak mieszka się na legendarnym warszawskim Osiedlu Przyjaźni?
Osiedle Przyjaźń w Warszawie - zielona enklawa pełna historii i kontrastów - przyciąga zarówno wieloletnich mieszkańców, jak i nowych pasjonatów nietuzinkowych miejsc. Jego wyjątkowy klimat zanurzony w ciszy między drzewami, z dala od miejskiego zgiełku, czyni je unikalnym punktem na mapie stolicy. Ale nie brakuje tu też problemów: pustostanów, starych umów najmu i przekształceń, które budzą emocje wśród lokatorów - czytamy w Onecie.
-
Nadciśnienie wykańcza Polaków. Kardiolog mówi, kiedy może skończyć się zawałem lub udarem
Jak alarmuje Medonet, w Polsce problem nadciśnienia tętniczego osiągnął rozmiary epidemii - cierpi na nie aż 11 mln dorosłych. W grupie wiekowej 65+ schorzenie to dotyka już ponad połowy populacji. Niestety, wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia. Tymczasem nieleczone nadciśnienie może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zawały serca czy udary mózgu. O tym, jakie objawy powinny zaniepokoić, i dlaczego kontrolowanie ciśnienia krwi jest tak ważne, Medonet rozmawiał z prof. Agatą Bielecką-Dąbrową, wybitną kardiolożką.
-
Tak wygląda nagły atak zakrzepicy. "Nie byłam zdziwiona, byłam zszokowana"
Dla 74-letniej Haliny zakrzepica była jak piorun z jasnego nieba. Czekały na nią lata spokojnej emerytury, zdrowie dopisywało, a wyniki badań były wręcz podręcznikowe. Jednak jeden dzień zmienił wszystko - rozległy zator płucny okazał się być największym zagrożeniem w jej dotychczasowym, aktywnym życiu. Medonet opisuje, jak wyglądała jej walka o życie i co z niej wyniosła.
-
W gabinetach "konglomerat wirusów". Lekarz: popełniamy podstawowy błąd i sezon infekcji się wydłuża
Wbrew kalendarzowym oczekiwaniom sezon zwiększonej liczby zachorowań jeszcze się nie skończył. Dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej, podkreśla w rozmowie z Medonetem, że na przełomie zimy i wiosny infekcje wciąż trzymają Polaków w objęciach. Co więcej, ekspert zaznacza, że sami pacjenci nie są bez winy. Brak szczepień, lekceważenie zaleceń oraz zbyt późna reakcja na objawy przyczyniają się do wpływania na dynamikę epidemicznych "fal".
-
Bezpłatne szczepienia przeciwko błonicy. Komu przysługują?
Błonica, znana też jako dyfteryt, krup lub dławiec, to groźna choroba zakaźna, na którą najskuteczniejszym sposobem ochrony są szczepienia. W Polsce obowiązkowe i bezpłatne szczepienia przeciw tej chorobie obejmują dzieci i młodzież do 19. roku życia. Od 15 października 2024 r. za darmo zaszczepić się mogą także kobiety ciężarne, które przyjmują preparat "3 w 1", chroniący jednocześnie przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi - tłumaczy Onet.
-
Renta wdowia 2025. Zmiany po marcowej waloryzacji emerytur
Wraz z marcową waloryzacją emerytur i rent zwiększa się maksymalny limit dla wdowiej renty, czyli świadczenia dla tych wdowy i wdowców, którzy łączą rentę rodzinną z innymi świadczeniami. Ogłoszony w lutym wskaźnik waloryzacji podwyższa świadczenia emerytalno-rentowe o 5,5 proc., przez co wzrasta również emerytura minimalna, na podstawie której wyliczany jest limit dla wdowiej renty - tłumaczy Onet.
-
To ostatni dzwonek, by zasiać te kwiaty. W kwietniu będzie już za późno
Gdy za oknem robi się ciepło, miłośnicy ogrodnictwa wiedzą, że to czas, by rozpocząć pierwsze prace. Jednak na niektóre wysiewy zaraz będzie za późno... Onet przypomina, że marzec to ostatni dzwonek, żeby zasiać kwiaty typu hardy annuals.
-
To urządzenie to nowy symbol klasy średniej. Im większe, tym lepsze
Już nie tylko thermomix i jeżdżący odkurzacz. Plazma na ścianie to nowy symbol klasy średniej. Im większa, tym lepsza. - Rodzina czasem szydzi, że jesteśmy Carringtony, bo w salonie tylko cegła i plazma, ale znajomi dziwią się, że nie powiesiliśmy takiego w sypialni - mówi w rozmowie z Onetem Marlena.
-
"Syn powiedział, że nie ma już siły żyć". Ekspert: rodzice dzwonią o trzy lata za późno
"Syn ma 16 lat. To świetny, zaradny dzieciak. Wesoły, otwarty, zawsze miał mnóstwo kolegów. I on nagle przyszedł do mnie, rozpłakał się, po czym powiedział, że już dłużej nie da rady i musi sobie odebrać życie". To tylko jedna z wielu relacji, jakie słyszą pracownicy Instytutu Zdrowia Mentalnego (IZM) od rodziców przeżywających trudności w związku z kryzysem psychicznym dzieci. Ich wspólny mianownik? - Dzwonią o trzy lata za późno - mówi w rozmowie z Medonetem Tomasz Prosiński, założyciel IZM, który prowadzi terapie dla dzieci i młodzieży.
-
Plaga jednodniowych L4. Tak Polacy "mostkują" sobie weekendy
Z najnowszego raportu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w 2024 roku Polacy masowo korzystali ze zwolnień lekarskich. Łączna liczba wystawionych L4 przekroczyła 27 milionów, a jednodniowe nieobecności w pracy, szczególnie popularne w piątki, stały się zjawiskiem na skalę epidemiczną - informuje serwis Medonet.
-
Tani suplement wspiera zdrowie mózgu. Polecany dla osób 60+
Najnowsze badanie przeprowadzone na bliźniętach przez naukowców z King's College London wskazuje, że codzienne spożywanie suplementów prebiotycznych może znacząco poprawić pamięć u osób powyżej 60. roku życia. Odkrycie to daje nadzieję na nowe metody wspierania funkcji poznawczych w starzejącej się populacji - czytamy w serwisie Medonet.
-
Możliwa druga waloryzacja emerytur w 2025 r. Wszystko zależy od inflacji
Marcowe podwyżki emerytur i rent na poziomie 5,5 proc., które weszły w życie 1 marca, mogą nie być ostatnimi w 2025 r. Coraz głośniej mówi się o możliwości dodatkowej waloryzacji świadczeń, jeśli inflacja osiągnie prognozowane poziomy i będzie wymagać kolejnych działań - podaje Onet.
-
Seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami. Jak skorzystać z ułatwień podczas nadchodzących wyborów prezydenckich?
W zbliżających się wyborach prezydenckich osoby niepełnosprawne oraz seniorzy powyżej 60 roku życia mogą liczyć na szereg udogodnień, które mogą pomóc im w łatwiejszym oddaniu głosu. Chodzi m.in. o możliwość głosowania korespondencyjne albo bezpłatny transport na wybory. Aby skorzystać z uprawnień, osoby zainteresowane, w odpowiednim terminie muszą złożyć wniosek. Można to zrobić zarówno online, jak i osobiście we właściwym urzędzie - tłumaczy Onet.
-
Trzy razy wystawiali mieszkanie, dwa razy obniżyli cenę. Przez pół roku nie znaleźli klienta
Justyna i Filip z Warszawy wystawili we wrześniu 2024 r. na sprzedaż mieszkanie. Przez pół roku nie udało im się znaleźć klienta. - Prawie za każdym razem dało się wyczuć, że problemem jest cena, choć nasza oferta nie była wygórowana, a nawet mieściła się nieco poniżej obecnych stawek - powiedzieli w rozmowie z Onetem. Ekspertka kredytowa mówi, ile trzeba zarabiać, żeby było nas stać na kredyt hipoteczny.
-
Im mniej snu, tym większy głód. Dietetyczka zdradza, co jest kluczowym czynnikiem odchudzania
Odchudzanie kojarzy nam się wyłącznie z wyrzeczeniami: restrykcyjną dietą oraz intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi. Tymczasem eksperci tłumaczą, że jest zupełnie na odwrót. Onet przywołuje słowa dietetyczki, która wyjaśnia, że tajemnica odchudzania polega na odpoczynku i odpowiedniej ilości snu.
-
Gabinety lekarskie pełne pacjentów z infekcjami. Lekarka: mamy armagedon
Wiosna przyniosła falę infekcji. Lekarze na łamach Medonetu alarmują o "małym armagedonie" w gabinetach, gdzie pacjenci zgłaszają się z zaostrzonymi objawami infekcji wirusowych. Dr n. med. Bożena Janicka zwraca uwagę na osłabioną odporność i rezygnację ze szczepień ochronnych jako przyczyny wzrostu zachorowań. Jak donosi Medonet, pacjenci zmagają się z różnorodnymi symptomami, od grypopodobnych po objawy szkarlatyny. - Rano czułem się dobrze, a już późnym popołudniem bolało mnie wszystko, łącznie z cebulkami włosów na głowie - opowiada Michał. Początkowo myślał, że ma jelitówkę, bo podwyższonej temperaturze towarzyszyły dolegliwości jelitowe, ale kiedy gorączka nie dawała za wygraną, poszedł do lekarza. Skończył na L4.
LINKI SPONSOROWANE