-
Sauna w wagonie. PKP Intercity odpowiada: pasażer ma prawo złożenia reklamacji
Pasażerowie pociągu Intercity na trasie Wiedeń-Gdynia doświadczyli warunków przypominających saunę, kiedy w jednym z wagonów klimatyzacja przestała działać, a temperatura osiągnęła 41 stopni Celsjusza. Wśród podróżnych były osoby starsze, a skrajne warunki termiczne budziły obawy o ich zdrowie i życie. Czy PKP Intercity zaniedbało bezpieczeństwo swoich pasażerów?
-
Porsche za milion złotych i inne cenne auta. Skarbówka licytuje fanty przejęte od gangu
Urząd Skarbowy w Suwałkach wystawia na przetarg cztery luksusowe samochody - dwa Porsche, Bentleya i rzadko spotykane BMW. Te drogie pojazdy, zabezpieczone przez białostocką prokuraturę kilka lat wcześniej, są owocem działalności przestępczej grupy, która w latach 2015-2017 wprowadzała na polski rynek paliwa płynne, omijając obowiązek odprowadzania podatku VAT. Ale zanim zdecydujesz się na udział w przetargu, powinieneś wiedzieć o jednym haczyku.
-
Siedem najgorszych nawyków, przez które wyglądasz staro jak na swój wiek
Każdy z nas pragnie zachować młodość na dłużej, a nasze codzienne nawyki mogą w tym pomóc. Jak zatrzymać czas i opóźnić procesy starzenia? Odpowiedzi nie trzeba szukać w drogich klinikach kosmetycznych, wystarczy spojrzeć na swój styl życia.
-
Ostatnie dni na ważną decyzję emerytalną
Decyzja o przekierowaniu środków do OFE może wpłynąć na twoją emeryturę. To efekt zmian w systemie emerytalnym dokonanych przez rząd Donalda Tuska. Przypomnijmy, co miesiąc odprowadzamy składkę emerytalną, która wynosi 19,52 proc. naszej pensji. Teraz, po ośmiu latach, Polacy znów mają możliwość decydowania, czy całość składek kierować do ZUS, czy 2,92 proc. skierować do OFE - pisze Business Insider Polska.
-
Igrzyska kosztują miliardy. Czy się opłacają?
Igrzyska Olimpijskie to nie tylko sportowe emocje, ale również ogromne wyzwanie finansowe dla organizatorów. Czy inwestycje w infrastrukturę i promocję kraju przekładają się na długoterminowe korzyści? Przykłady Grecji, Brazylii, ale i Hiszpanii pokazują, że odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna - pisze Business Insider Polska.
-
O jakiej porze najlepiej chodzić spać. Są badania
Właściwa ilość snu to klucz do zdrowia. Ale czy wiesz, że równie ważna jest pora, o której idziesz spać? Onet przywołuje zaskakujące wyniki badań, mogą zmusić cię do zmiany swoich nawyków.
-
Dlaczego nie warto zakładać szortów do samolotu
Szorty są nieodłącznym elementem letniej garderoby, ale jeśli planujesz podróż samolotem, powinieneś je zostawić w domu. Onet przywołuje rady Tommy'ego Cimato, pracownika linii lotniczych, który wyjaśnia, dlaczego takie ubranie to zły wybór na lot.
-
Miliony Polaków bez szans na wymarzone "M"
Płaca minimalna w Polsce wynosi od 1 lipca 2024 r. 4300 zł brutto, co stanowi 20 proc. podwyżki w skali roku. Wzrost ten jest istotny dla około 3,6 mln Polaków, którzy zarabiają minimalną krajową. Mimo to, dla tej grupy zakup mieszkania w większych miastach jest praktycznie niemożliwy - wylicza Business Insider Polska.
-
Studenci w poszukiwaniu lokum. Jakie oferty mieszkań królują na rynku?
Rozpoczyna się szczyt sezonu poszukiwań mieszkań dla studentów. Najemcy, którzy rok temu podpisali umowy, wracają do poszukiwań, licząc na lepszą cenę, wyższy standard i preferowaną lokalizację. Mimo optymistycznego podejścia studenci szybko zderzają się z realiami rynku. O tym, co jest najważniejsze w przygotowaniu oferty dla studentów, pisze Business Insider Polska.
-
To ci się należy od NFZ, jeśli choroba zaskoczy cię na urlopie
Podczas planowania wakacyjnego wyjazdu, z reguły skupiamy się na przyjemnościach, zapominając, że wypadki chodzą po ludziach. Czy wiesz, jak skorzystać z usług Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) podczas urlopu?
-
Na jaką emeryturę z KRUS mogą liczyć rolnicy po 20 i 25 latach pracy
Polscy rolnicy, którzy osiągnęli wiek emerytalny, mogą zastanawiać się, jakie świadczenia emerytalne przysługują im po 20 lub 25 latach pracy w rolnictwie. Wyjaśniamy, jakie warunki muszą spełnić, aby ubiegać się o emeryturę rolniczą z KRUS, oraz jakie są zasady jej naliczania.
-
Renta wdowia. Co się zmienia?
Wdowy i wdowcy w Polsce mogą wkrótce zyskać dodatkowe świadczenia. Rząd zatwierdził wprowadzenie rent wdowich, które były zapowiadane od dawna. Niemniej jednak, nie wszystko jest tak różowo, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Zgodnie z nowymi przepisami, świadczenia będą niższe niż pierwotnie planowano, a nie każdy będzie uprawniony do ich otrzymania.
-
Mój prąd po nowemu. Jaki magazyn kupić?
"Mój Prąd", popularny program dotacyjny, rusza z szóstą edycją. Od 2 września można składać wnioski o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych. Nowością jest wymóg dokupienia magazynu energii dla instalacji zgłoszonych do przyłączenia po 1 sierpnia. Zmiana ma na celu zwiększenie autokonsumpcji energii i jej magazynowania w godzinach szczytu.
-
Frankowicze powinni uważać na swoich prawników
Spory dotyczące kredytów frankowych toczą się w Polsce od 2019 roku, a liczba zawartych ugód zbliża się do 100 tysięcy. Kancelarie prawne, które obsługują obie strony sporu, mogą jednak próbować zniechęcić kredytobiorców do polubownego rozwiązania sprawy. Aneta Wiewiórowska-Domagalska, pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. konsumentów, skierowała sprawę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - pisze Business Insider Polska.
-
Chciał zatrzymać pijanego kierowcę. Samochód przejechał mu po głowie. "Czy ja go zabiłem?"
Kuba Znojek miał 22 lata, kiedy w Wigilię 2020 roku, jego życie zostało brutalnie przerwane przez pijanego kierowcę. W tym tragicznym dniu, Kuba postanowił zatrzymać samochód, który jechał zygzakiem i bez świateł. Nie wiedział, że ten altruistyczny gest oznaczał początek jego walki o życie.
-
Ostatnie dni Jacka Jaworka. "Przygotowywał się do śmierci"
Znalezienie zwłok, które najprawdopodobniej należą do Jacka Jaworka, podejrzanego o zastrzelenie własnej rodziny, sugeruje, że mężczyzna mógł przygotowywać się do własnej śmierci - twierdzi prof. Brunon Hołyst, jeden z najbardziej znanych polskich kryminologów. Wskazuje na to fakt, że Jaworek zdecydował się ujawnić niemalże na oczach opinii publicznej po zabiciu swoich bliskich, najprawdopodobniej zmęczony życiem w ciągłym ukryciu.
-
Po jakim czasie od wypicia alkoholu możesz wziąć za kółko? Mamy wzór
Onet przywołuje słowa dr Janiny Karaś, lekarki hematolożki, która zdradza, że nawet jedno piwo może przekroczyć granicę prawną 0,2 promila we krwi. Czy to oznacza, że po jednym piwie nie powinieneś wsiadać za kółko? Okazuje się, że zaledwie 0,2 promila wpływa na upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej i zaburzenia równowagi. Wracasz do domu po spotkaniu z przyjaciółmi i myślisz, że jedno piwo to nic poważnego? Uważaj, bo za prowadzenie auta z poziomem alkoholu powyżej 0,5 promila grozi ci nawet więzienie!
-
Nie wyciągaj tej wtyczki! Może cię to kosztować!
Wyłączasz ładowarkę z gniazdka zaraz po naładowaniu telefonu? Odłączasz telewizor od prądu, gdy go nie używasz? Wydaje się, że to odpowiedzialne podejście, prawda? Oszczędzasz energię i dbasz o planetę. Ale uwaga Onet podaje, że może cię to kosztować więcej, niż przypuszczasz!
LINKI SPONSOROWANE