Ostatni adres Baczyńskiego. Dziś setne urodziny poety
22 stycznia 2021
22 stycznia przed skromnym budynkiem na Czerniakowie pojawiły się wieńce z kwiatów.
Hołówki 3 - pod tym adresem mieszkał w latach 1936-1944 Krzysztof Kamil Baczyński, jeden z najbardziej znanych polskich poetów XX wieku. Uczył się wówczas w gimnazjum, a następnie liceum im. Stefana Batorego przy Myśliwieckiej.
Baczyński na Czerniakowie
Marzył o karierze grafika lub ilustratora, ale wybuch II wojny światowej uniemożliwił mu rozpoczęcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych. W czerwcu 1942 w kościele Św. Trójcy na Solcu wziął ślub z Barbarą Drapczyńską. Od jesieni 1942 do lata 1943 Baczyński studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się pracą dorywczą: szklił okna, malował szyldy, pracował u węglarza na Czerniakowie, przyjmował telefonicznie zlecenia w Zakładach Sanitarnych. Uczył się także w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa.
Warszawa wspomina Baczyńskiego
- Krzysztof Kamil Baczyński należał do grona najbardziej znanych polskich poetów okresu wojennego - przypomina warszawski ratusz z okazji setnej rocznicy jego urodzin. - Był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. pokolenia Kolumbów, żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego. Jego twórczość literacka w główniej mierze była poświęcona okrucieństwu II wojny światowej. W czasie okupacji wydawał tomiki wierszy pod pseudonimem Jan Bugaj. Jego utwory były drukowane przez prasę podziemną. Pisał w imieniu swoim i całego swojego pokolenia, poruszając również tematy uniwersalne i ponadczasowe.
Baczyński zginął podczas walk z Niemcami 4 sierpnia 1944 roku, w wieku zaledwie 23 lat w pałacu Blanka na pl. Teatralnym. Po wojnie jego szczątki przeniesiono na Cmentarz Wojskowy przy Powązkowskiej.
(dg)