Masło po 2 zł. Powstaje sklep dla wybranych
25 stycznia 2021
Zamiast bonów na żywność - cały lokal, generujący olbrzymie koszty. Powszechna radość z otwarcia "pierwszego w mieście" sklepu socjalnego przesłoniła samorządowcom oczy.
Wieść o otwarciu rzekomo pierwszego, a w rzeczywistości drugiego - bo pierwszy działa od 11 lat w al. Prymasa Tysiąclecia - sklepu socjalnego w Warszawie obiega od kilku dni internet. Sklep o powierzchni ok. 300 m2 zostanie otwarty w najbliższych dniach przy Modzelewskiego 71. To inicjatywa fundacji Wolne Miejsce, która zawarła umowę z warszawskim ratuszem.
Sklep socjalny - co to jest?
Sklep socjalny Spichlerz będzie przeznaczony dla osób, które otrzymają z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaświadczenie o niskim dochodzie. Dokument upoważniający do zakupów przy Modzelewskiego dostaną ci warszawiacy, których miesięczny dochód nie przekracza 1752 zł. Produkty w Spichlerzu będą oferowane w cenie dwukrotnie niższej od rynkowej.
Jak czytamy na stronie Wolnego Miejsca, "model sklepów socjalnych został przeniesiony z austriackich rozwiązań stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu, a także w krajach zachodnich". Warto odnotować, że do zakupów przy Modzelewskiego będą uprawnieni również wolontariusze fundacji oraz "osoby na stałe zaangażowane w jej działania".
Pomagać z głową
Model działania sklepu socjalnego jest zadziwiający. Zadłużony samorząd wynajmuje za małe pieniądze lokal w drogiej lokalizacji, z którego mógłby czerpać ogromne zyski. W zamian wolontariusze zajmują się dystrybucją produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia, które i tak znajdziemy wieczorem w każdym markecie, przy okazji samemu robiąc sobie zakupy za 50% wartości. Z kolei najbiedniejsi warszawiacy, mieszkający często w odległych dzielnicach, są zachęcani do jeżdżenia na zakupy na Mokotów.
Tymczasem samorząd mógł wynająć lokal przy Modzelewskiego po cenie rynkowej i - skoro rzeczywiście chce pomagać biednym - przeznaczyć cały dochód na bony żywnościowe, realizowane na wzór Karty Dużej Rodziny w najbliższych sklepach.
(dg)