REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Garaż na Aluzyjnej w fatalnym stanie technicznym. Wkrótce zostanie zamknięty?
REKLAMA

Garaż wielopoziomowy osiedla Dąbrówka Wiślana przy ul. Aluzyjnej 21-25 już wkrótce może zostać zamknięty. - Jak to możliwe? - dopytują właściciele miejsc garażowych
źródło: fotopolska.eu


Garaż na Aluzyjnej w fatalnym stanie technicznym. Wkrótce zostanie zamknięty?

Ostatnia kondygnacja garażu wielopoziomowego na osiedlu Dąbrówka Wiślana przy Aluzyjnej 21-25 jest w rozsypce. Zły stan techniczny powoduje, że wkrótce cały obiekt zostanie ostatecznie zamknięty. - Jak to możliwe? - dopytują z niedowierzaniem mieszkańcy.

REKLAMA

Na remont potrzeba nawet 1,3 mln zł, co powoduje, że mieszkańcom nie jest do śmiechu i ślą gromy pod adresem dewelopera i administratora.REKLAMA

Skąd wziąć tyle kasy?

Administrator osiedla widzi trzy rozwiązania. Pierwszym jest przeznaczenie pieniędzy zgromadzonych na rachunku wspólnoty na remont (konieczna jest uchwała w tej sprawie). Drugi pomysł to dodatkowa jednorazowa dopłata na fundusz remontowy w wysokości 1200 zł od każdego współwłaściciela garażu. Trzecia zaproponowana opcja to dopłaty na fundusz remontowy po 100 zł przez 12 miesięcy. Ta ostatnia koncepcja odwlecze jednak remont w czasie. Administrator przestrzega, że istnieje możliwość czasowego wyłączenia garażu z użytkowania.

- Czegoś nie rozumiem. Co miesiąc każdy właściciel miejsca parkingowego płaci kilkadziesiąt złotych od momentu powstania Dąbrówki Wiślanej. Czy opłata za miejsce parkingowe idzie do wspólnego "wora" całego osiedla, czy jest przeznaczana tylko na obsługę garażu? - zastanawia się pan Krzysztof. - Rozumiem, że Słoneczny Dom ma fundusze na remont górnej części parkingu z pieniędzy zgromadzonych przez lata, pochodzących z wpłat mieszkańców - denerwuje się pan Paweł. - Tak powinno być, ponadto nikt z nas tych miejsc nie dostał za darmo, każde miejsce musiało być wykupione za niemałe pieniądze, plus każdy z nas odprowadza co miesiąc opłaty za ten parking, nikt mi nie wmówi, że nagle z dnia na dzień parking się rozsypał. Chcą wyciągnąć od nas kasę, zarobić na tym, a i tak coś czuję, że remont byłby spartaczony i za kolejne 5-10 lat byśmy mieli powtórkę z rozrywki - dodaje pani Agnieszka.REKLAMA

Nie mają co liczyć na dewelopera i ubezpieczyciela

Jak się dowiedzieliśmy garaż został wybudowany przez J.W. Construction i oddany do eksploatacji w 2002 roku, ma więc prawie 20 lat. - Jego górna kondygnacja wymaga remontu, ponieważ nie jest niczym osłonięta, a jest najbardziej narażona na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kondygnacje położone niżej posiadają osłony w postaci stropów wyższych pięter garażu i degradacja przebiega w mniejszym stopniu - informuje nas Małgorzata Ziółkowska, prezes spółki Słoneczny Dom, która jest administratorem obiektu.

Na dowód potrzeby wykonania remontu przesyła nam niezależne opinie i ekspertyzy. Jak przekonuje, obiekt był objęty gwarancją dewelopera, ale tylko na 10 lat. Z kolei ubezpieczyciel, który rokrocznie zawiera polisy w zakresie odpowiedzialności za zdarzenia losowe - nie jest odpowiedzialny za pokrycie kosztów remontu garażu.REKLAMA

Czy garaż zostanie zamknięty?

Jak nas poinformowano, wykonywane od lat przeglądy roczne wyraźnie wskazują na potrzebę wykonania remontu. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, który będzie dokonywał przeglądu w pierwszym półroczu br. może podjąć taką decyzję, gdyż już poprzednie jego wizyty wskazywały na konieczność naprawy obiektu. - W mojej ocenie, gdy PINB przybędzie na kontrolę - współwłaściciele uzyskają nakaz wyłączenia ostatniej płyty garażu z możliwości korzystania oraz nakaz wykonania remontu w ciągu trzech miesięcy do pół roku maksymalnie. Decyzja zawsze podejmowania jest przez inspektora PINB po analizie pełnej dokumentacji, ale w mojej ocenie jest to realny scenariusz, biorąc pod uwagę stan techniczny ostatniej kondygnacji garażu - podsumowuje Małgorzata Ziółkowska.

(DB)


  • Poleć
  • Polub Tu Białołęka
  • Udostępnij

18.03.2021 10:47 #Persefona
W okolicy są jeszcze dwa takie wybudowane przez J.W. Construction przy ulicy Odkrytej. Tak się jakoś składa, że przy jednym z nich obecnie trwa budowa nowego osiedla. Zastanawiałam się jaki widok będą mieli nowi mieszkańcy tej inwestycji, teraz już wiem. Ze względu na zły stan obiektu zostanie on rozebrany a w tym miejscu postawią nowy budynek mieszkalny.
18.03.2021 11:10 #Mariusz
Dla mnie to jest chore. Mam tam mieszkanie oraz miejsce ba tym parkingu. Wspólnota garażu chciała trochę pieniędzy od wspólnoty bloków. Wspólnota bloków pisze wsadziła ostatnio kartki ze to jest nie zgodne bo są oddzielne księgi wieczyste, oraz nie widza w tym interesu osób które nie maja tam miejsca. To ja się zapytam jaki ja mam interes w garażu podziemnym który nie ma osobnych kw i ja płacąc na blok płace również na garaż podziemny w którym nie mam miejsca.
18.03.2021 11:36 #Tymek
Garaż stoi 20 lat, administrator garażu zobaczył teraz problem, to gdzie był wcześniej i za co brał od ludzi pieniądze ? Przecież ten stan nie zrobił się z dnia na dzień. Skoro przez tyle lat ludzie płacili co miesiąc za swoje miejsce parkingowe, to z jakiej racji mają teraz wykładać takie sumy
18.03.2021 11:54 #134
Z tego co się orientuję administrator chciał sfinansować remont pieniędzmi innej wspólnoty. Spotkał się z odmową i teraz brzytwy się chwyta. Pytanie co robił przez tyle lat administrowania (chyba ponad 10).
18.03.2021 12:27 #house of rising Sun
Należałoby sprawdzić na co Słoneczny Dom, administrujący budynek, wydawał wpłaty właścicieli przez ostatnie 14 lat. na parkingu jest 499 miejsc, jeżeli każdy miesięcznie placi "kilkadziesiąt PLN" , to Sloneczny Dom otrzymuje miesięcznie 25 000 - 28 000 PLN na administrowanie parkingu.
18.03.2021 19:38 #max
Kazdy właściciel miejsca parkingowego co miesiąc płaci na fundusz remontowy tego miejsca.Obowiązkiem administratora jest należyte utrzymanie techniczne z tych pieniędzy.
18.03.2021 20:46 #upadek
Fajny administrator co donosi na własną Wspólnotę. Pół biedy jak ma zgodę właścicieli. Ale jak nie ma to normalnie można się uśmiać. A co na to Wasz zarząd? Wyraził na to zgodę i czy ma Waszą zgodę na to? To się kupy nie trzyma, przecież etyka zawodowa i ochrona interesów właścicieli jeszcze chyba nie umarły.
19.03.2021 14:46 #Mieszkamtu
Tu należy zawnioskować i zarząd komisaryczny, przeprowadzić audyt i pozwać to towarzystwo. Przez brak nadzoru, kompetentnych osób w zarządach doszło do tego. Przez lata nie robiono nic!!! Gdzie były działania w ramach zwykłego zarządu by utrzymać nieruchomość w stanie niepogorszonym??? Nawet kratek ściekowych nie czyszczono więc stojąca woda penetrowała nawierzchnię. Zimą zamarzała rozsadzała żelbet w miejscach gdzie wniknęła. Na to niema żadnego wytłumaczenia.
19.03.2021 15:29 #-janusz137
Istotną rzeczą w tej sprawie powinno być ustalenie pierwszego zarządcy nieruchomości, który otrzymał komplet dokumentacji garażu od dewelopera.
W jego obowiązkach było sprawdzenie stanu faktycznego z danymi w otrzymanej dokumentacji i ewentualne rozliczenie dewelopera, gdyby były jakieś odstępstwa.
Aktualny Administrator ma w obowiązkach dbanie o powierzony mu w zarząd majątek właścicieli, w tym wypadku garaż.
Bezsprzecznie do priorytetowych zadań administratora-zarządcy nieruchomości należy przeprowadzanie okresowych przeglądów i reagowanie na każde niepokojące sygnały mogące w swojej konsekwencji doprowadzić do nawet najmniejszej degradacji.
19.03.2021 20:11 #cyrk
Powinniście się zebrać i zarządać wyjaśnień na piśmie (dowód) od administratora dlaczego doszło to takiej sytuacji. Skoro jedna firmą przez tyle lat administruje tym garażem to powinna mieć pełną dokumentację swoich działań do wglądu na każde wasze żądania. Albo nikt przez tyle lat nie kontrolował pracy administratora, albo ten niewiele robił. Pytanie co gorsze. Tak czy owak to Wy jako właściciele musicie rozliczyć administratora.
REKLAMA
20.03.2021 07:20 #Werka29
Żelbetowy garaż po niecałych 20 latach nadaje się do rozbiórki? Może to przez żrące opary siarkowodoru znad Czajki?
20.03.2021 10:45 #Odkry
Jak to mam zapłacić za remont? To nie za darmo? To co płacimy to są drobne. Odejmijcie sobie od tego podatki i prąd, zusy i inne daniny będzie na piwo nie na remont.
20.03.2021 12:01 #Kami
Ciekaw jestem co będziecie mówić jak wam zamkną ten Parking a najbliższy dwa kilometry dalej za 200 msc będzie super ofertą. Możecie sobie obwiniać wszystkich. Nikogo to nie obchodzi. To wasz interes. Ogarnijcie sie za nim będzie za późno.
20.03.2021 14:36 #trzymamkciuki
Ktoś z kimś podpisał chyba jakąś umowę. Ktoś bierze wynagrodzenie za wykonywanie swoich obowiązków. Miejsca postojowe i to na swój koszt powinien zapewnić ten, kto nie wykonał umowy. Ten kto nie wykonał umowy powinien też zwrócić wam wynagrodzenie, które pobierał przez ten czas za to, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji. Powinien też partycypować w kosztach remontu. To mogą weegzekwać tylko właściciele tej nieruchomości.
21.03.2021 20:14 #ciekawostka
Może #Mariusz napisz nam za co płacisz za garaż podziemny w budynku skoro nie masz tam miejsca. Jeżeli masz na myśli części wspólne to nie jest to chore, bo wynika to wprost z przepisów. Za co niby otrzymujesz naliczenia za garaż i od kogo?
22.03.2021 07:24 #wywiad
#Kami napisał(a) 20.03.2021 12:01

Ciekaw jestem co będziecie mówić jak wam zamkną ten Parking a najbliższy dwa kilometry dalej za 200 msc będzie super ofertą. Możecie sobie obwiniać wszystkich. Nikogo to nie obchodzi. To wasz interes. Ogarnijcie sie za nim będzie za późno.
Słoneczny Dom wysłał swoich ludzi w internety :D
22.03.2021 07:51 #wywiad
#Odkry napisał(a) 20.03.2021 10:45

Jak to mam zapłacić za remont? To nie za darmo? To co płacimy to są drobne. Odejmijcie sobie od tego podatki i prąd, zusy i inne daniny będzie na piwo nie na remont.
No własnie. Jak to mam zapłacić za remont ? bo daniny duże i ZUSy :D ? Danina, to jest płacona do Słonecznego Domu, który i tak o budynek nie dbał. To nie jest wina zbyt małej kwoty, tylko brakiem zarządzania nieruchomością.
22.03.2021 21:02 #Rafał
Odezwij się za pare miesięcy jam zamkną wam ten garaż. Jak zawsze wszyscy winni.
22.03.2021 21:17 #Rafał
Nikt ci nic za darmo nie zrobi i nikogo to nie obchodzi czego ty sie domagasz. Placisz grosze, to otrzymujesz to za co placisz. Zamkną wam ten parking i nikogo to nie będzie interesować.
23.03.2021 14:22 #Wróbel
W tym samym czasie amatorzy ze Światowida 51 szykują skok na kasę - przekształcenie funduszu remontowego w fundusz remontowo-inwestycyjny, aby rypać z niego kasę na bieżące tematy bez uchwały. W Polsce żaden odłożony pieniądz nie poleży. Kwota rośnie i kusi, aby zajumać. Nie ma to jak płacić na administratora 10-12 tys miesięcznie zamiast na remont odkładać. Powodzenia potem w takich przypadkach co na Aluzyjnej.
REKLAMA

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Winter Sale do -60%
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA