REKLAMA

Targówek

różne »

 

Zmienić plan zagospodarowania Zacisza

  20 czerwca 2012

alt='Zmienić plan zagospodarowania Zacisza'

Zmienność planów zagospodarowania w naszej dzielnicy, czyli urzędowego ustalenia gdzie i jak można zabudować poszczególne tereny, idzie wraz kierunkiem kolejnych inwestycji deweloperów.

REKLAMA

Tak było na terenie Targówka Fabrycznego czy Bródna. Obecnie możemy się spodziewać, że teren dawnego pola PGR przy cmentarzu Bródnowskim, dla którego właśnie opiniowany jest plan zagospodarowania, wkrótce zamieni się w plac budowy.

Nie ma w tym nic złego, gdy na zaniedbanych terenach pojawia się gospodarz i nowe budynki. Mieszkańcy mają szansę na wyrażenie opinii na temat planu, jego założeń i propozycji. Kłopot, gdy większość z nich jest odrzucanych. Gorzej, gdy już istniejący plan zagospodarowania uniemożliwia rozwój osiedla, a urzędnicy stawiają przeszkody, by ten stan zmienić, jak na Zaciszu i Elsnerowie. Powstaje wtedy sytuacja, że na terenie jednej dzielnicy mamy nowoczesne enklawy mieszkaniowe, a pozostałe części powoli stają się skansenami.

Nowocześnie na Gilarskiej

Nowoczesne osiedle ma szanse powstać na terenie dawnego pola PGR-u. Zaopiniowany pozytywnie plan zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Gilarskiej przewiduje zabudowanie go wielorodzinną zabudową mieszkaniową na sześciu obszarach. Maksymalna wysokość budynków, jaką tam przewidziano, to 20 metrów, czyli sześć kondygnacji, ostatnia musi być jednak cofnięta do środka budynku. Przykład tego typu bloków mamy na osiedlu Samarytanka.

Pomiędzy zabudowaniami mają przebiegać dwie szerokie na 10 metrów ulice obsadzone drzewami, od których będą odchodzić uliczki osiedlowe. Wszystkie powinny posiadać kanalizację deszczową. Przewidziano tam także tereny usługowe od strony cmentarza. Mieszkania mają być odsunięte od ulicy Wincentego, projektowanej jako tranzytowej (niemal ekspresowej) oraz samego cmentarza. Zarezerwowano także dwa hektary na nowe przedszkole czy szkołę, dzięki czemu jest szansa uniknięcia paraliżu obecnych placówek.

Co ciekawe, zakazuje się lokalizacji wolno stojących nośników reklam oraz znaczne ich ograniczenie na wszelkich możliwych słupach, balustradach i w drzewach. Nie zapomniano o miejscach parkingowych tak dla mieszkańców, jak i osób korzystających z lokali usługowych. Nie ma za to miejsca na stacje benzynowe, ani warsztaty naprawy samochodów, czyli na uciążliwe usługi oraz kiosków wzdłuż ulic.

Planiści określili także paletę możliwych kolorów do wykorzystania przez projektantów osiedla. Zakazano zastosowania na elewacjach jaskrawej ceramiki i okładzin, w tym okładzin z blachy falistej i profilowanej oraz z tworzyw sztucznych typu siding.

Kup bilet

A Zacisze?

Planowanie przyszłej zabudowy na niezagospodarowanym terenie jest proste. Nowy obszar projektuje się od podstaw. Zmiany na istniejącym osiedlu są trudniejsze. Zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego Zacisza i Elsnerowa w 2006 roku nadal budzi kontrowersje. Pisany z perspektywy ratusza na placu Bankowym, a nie urzędu przy ulicy Kondratowicza, blokuje rozwój osiedla. Aż na 17 obszarach, gdzie występuje zabudowa jednorodzinna - szeregowa, zakazano rozbudowy domów parterowych o więcej niż o pół kondygnacji. Planiści i radni widać nie byli nigdy na Zaciszu, ponieważ co drugi, trzeci dom posiada tam już piętro i poddasze - przed 2006 rokiem możliwość dobudowania piętra istniała. Widać to dokładanie jadąc ulicą Rolanda czy Gilarską na osiedlach tzw. Zacisza II i III, a także na Zaciszu I, tym przy lasku. Nie każdy z mieszkańców zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ nie każdy musi od razu rozbudowywać swój dom.

Na Zaciszu zakazano rozbudowy domów parterowych o więcej niż o pół kondygnacji.
Gdy jednak taka potrzeba się pojawia, lub dom chcemy sprzedać, jest z tym problem. Taka nieruchomość traci na wartości, a rozbudowa o pół kondygnacji, na co pozwala plan, staje się nieopłacalna. Gdy dochodzi jeszcze kwestia braku praw do ogródka działkowego, co jest nadal ignorowanym przez Biuro Gospodarki Nieruchomościami problemem, wtedy taki dom staje się skansenem lat siedemdziesiątych.

Jednym z rozwiązań tej kwestii staje się indywidualne zaskarżenie uchwały rady Warszawy, która ten plan wprowadziła. Udało się to jednej naszej mieszkance. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zniósł te ograniczenia, ale jedynie dla działki osoby skarżącej.

Biuro Architektury, mimo licznych interwencji moich i mieszkańców, nadal odrzuca wnioski o zmianę tego planu. Wnioskować o zmianę planu może jednak rada dzielnicy. Zarząd dzielnicy ma przygotować stosowną uchwałę z właściwymi zapisami. Jednak, aby sprawa zaistniała na szczeblu decyzyjnym miasta, potrzebna jest jeszcze wola mieszkańców wyrażona podpisami pod stosownym wnioskiem. Dlatego zwracam się do mieszkańców Zacisza o pomoc w zebraniu stosownych podpisów pod wnioskiem popierającym zmianę planu. Sprawa dotyczy w wielkim stopniu przede wszystkim osiedli szeregowców przy ulicach: Agnieszki, Antygony, Amarantowej, Benedykta, Błażeja, Blokowej, Bohuszewiczówny, Ewy, Gustawa, Gilarskiej, Heloizy, Ireny, Izoldy, Kleopatry, Litawora, Oktawii, Pastelowej, Protazego, Penelopy, Rolanda, Seledynowej i Safony. Jednak problem dotyka także innych części Zacisza i Elsnerowa.

Chciałbym doprowadzić do likwidacji ograniczeń w zabudowie i dać szansę mieszkańcom swobodnego rozwoju na swoich posesjach. Zmiana pozwoli podnieść walory estetyczne osiedla, a wielu mieszkańcom polepszą się warunki mieszkaniowe.

Proszę o kontakt ze mną w tej sprawie. Przyjadę ze stosownym pismem i listą do podpisu. Osobiście także będę chodził od domu do domu, prosząc o poparcie tej inicjatywy.

Jędrzej Kunowski
radny dzielnicy Targówek

 

REKLAMA

Komentarze (10)

 Zaciszny

21.06.2012 00:03

Znowu jestem zaskoczony złożonymi wnioskami radnego, który wykazuje się brakiem znajomości przepisów wynikających m.in ze statutu Dzielnicy Targówek jak i Statutu Rady i Zarządu Osiedla Zacisze.
Pan Kunowski podobnie jak inni radni z PO ma w nosie zapis mówiący o konieczności konsultacji społecznych za pośrednictwem Rady i Zarządu Osiedla, a do ich należy informowanie o podejmowanych działaniach we wszystkich sprawach istotnych dla mieszkańców Osiedla z zakresu m.in: "infrastruktury, w tym: wspierania procesów planowania przestrzennego oraz tworzenia ładu przestrzennego, w tym: tworzenia i funkcjonowania parkingów, infrastruktury technicznej i drogowej".
Jak wynika z protokołu posiedzenia Komisji Infrastruktury, Inwestycji i Ochrony Środowiska Rady Dzielnicy Targówek z dnia 28 maja b.r. Pan Kunowski złożył bez uzgodnienia z kimkolwiek projekt uchwały o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Osiedle Zacisze Elsnerów, gdyż jak to sam stwierdził planuje rozbudowę swojego niskiego domu . Zastrzegł jednocześnie, że wstrzyma się od głosowania bo jest sam tym zainteresowany, a już była afera w sprawie jego głosowania w tzw. temacie "skrawkowym" to jest obniżenia ceny wykupu gruntu, którym też był zainteresowany. Głosowanie w sprawie rozbudowy domów na Zaciszu nawet o dwie kondygnacje odbyło się w Komisji, ale radni PO wstrzymali się (solidarnie z Panem Kunowskim) od głosu.
Radny Kunowski formalnie nie otrzymał poparcia od przewodniczącego PO - Pana K. Miszewskiego oraz nie przedstawił jakiejkolwiek listy poparcia od mieszkańców. Widać, że obecnie osamotniony radny szuka poparcia na łamach Gazety Echo, a jest to lekcja otrzymana od Pana Przewodniczącego Rady Dzielnicy, który wydawał gazetkę ZACISZE ale ostatnio wypisał się z PO.
Najsmutniejszy jest jednak fakt, że radni głosują za projektem, którego treści nawet nie przeczytali, a było to m.in. dnia 28 maja b.r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Gilarskiej. Plan ten można
przeczytać w Internecie na stronie:

 Zaciszny

21.06.2012 00:27

Niestety nie mogłem zamieścić (z przyczyn technicznych Gazet) linku do strony:
bip.warszawa.pl/Menu przedmiotowe/ogloszenia/
plany zagospodarowania/mpzp rej ul Gilarskiej wylozenie.

 Zaciszny

21.06.2012 00:31

Dalszy ciąg komentarza -
Gdyby Pan Kunowski zaznajomił się z tym planem oraz z prognozą oddziaływania na środowisko to by w powyższym artykule nie pisał takich bzdur jak: "Wszystkie ulice powinny posiadać kanalizację deszczową".
W pozytywnie zaopiniowanym przez radnego Kunowskiego projekcie jest napisane, że:
- nie dopuszcza sie budowy kanalizacji ogólnospławnej,
- wody opadowe i roztopowe będą w pierwszej kolejności będą
zagospodarowane w miejscu ich powstania; wody te należy odprowadzać na
własny teren nieutwardzony w granicach działki inwestycyjnej ...
z uwzględnieniem wielkości powierzchni biologicznie czynnej,
- dopuszcza sie odprowadzenie wód opadowych i roztopowych do
powierzchniowych cieków wodnych na warunkach ustalonych z ich zarządcą,
- w celu zmniejszenia ilości odprowadzanych wód opadowych i roztopowych z
obszaru objętego planem wody opadowe z dachów budynków i powierzchni
utwardzonych na działkach budowlanych zabudowy mieszkaniowej MW i
usługowej U, które nie wymagają podczyszczania, należy zagospodarować na
działce własnej poprzez obiegi zamknięte, zielone dachy, wodne place zabaw i
wsiąkanie w grunt za pomocą infiltracji powierzchniowej,
- nadmiar wody opadowej oraz wody zanieczyszczone z placów z zielenią
parkową i parkingów należy gromadzić w studniach osadowych ...
i odprowadzać po uprzednim podczyszczeniu w separatorach do
zbiorników retencyjnych a następnie, w porze bezdeszczowej, pompować do
Rowu Drewnowskiego, który odprowadza wody deszczowe do Kanału
Bródnowskiego.
Przepraszam za długi cytat ale z powyższej treści wynika, że problem podtopień będzie dotyczył nie tylko Zacisza, ale i mieszkańców nowych osiedli. Problemu tego nie widzą radni PO z naszej dzielnicy, których interesuje głównie rozbudowa swojego domu i poszerzenie działki.
Może radni zainteresują się np mieszkańcami Osiedla Samarytanka, którzy zgodnie z zapisami w MPZP rej. ul. Gilarskiej stwierdzającymi, że "odległość linii ogrodzeń musi wynosić minimum 5 m od górnej granicy skarpy rowu "Drewnowskiego" mogą być zmuszeni do zburzenia istniejącego płotu.
A może radny Kunowski zaproponuje przesunięcie rowu bo budynków, w których mieszka ok 2 tys. mieszkańców, nie da się przestawić ???

REKLAMA

# mieszkaniec Z

21.06.2012 08:14

Panie Zaciszny.
Też jestem zainteresowany rozbudową domu na Zaciszu II. W moim szeregowcu 70% domów jest rozbudowana, nadbudowana itp. a obecne przepisy tego zabraniają. Zapisami, o których Pan pisze powinni zająć się fachowcy z urzedu. Popierem dążenie radnego do amiany tego niekorzystnego dla meszkańców planu.

# Radny

21.06.2012 10:06

Szanowny Panie Zaciszny,
Konsultacje są zawsze bardzo ważnym elementem przy uchwalaniu, jak i zmianie Planu Zagospodarowania. Jednak, aby można było coś skonsultować, należy mieć to coś. Sam pomysł można konsultować, ale na nie wiele się to zda. Jak Zarząd do czego się rok temu Burmistrz zobowiązał (a nie wykonał) przygotuje stosowny projekt uchwały będzie o czym rozmawiać z Radą Osiedla.

# Grex

21.06.2012 11:07

Bzdura, Bzdura, kto kurna zatwierdził taki plan zagospodarowania Gilarskiej?!, ja rozumiem teren pod osiedle, ale miejsce na przedszkole i szkołę???! wokół wiele szkół, i coraz mniej dzieci, w Warszawie likwiduje się placówki, a tu ktoś planuje budowę nowej?? dla kogo????? Nawet jeśli za jakiś czas przyjdzie znowu wyż, to przecież będą stały dotychczasowe budynki szkół, wystarczy remont.
Radni nasi! apel do Was- obudźcie się z letargu, zacznijcie myśleć przyszłosciowo, dwa razy zastanówcie - zanim wydacie publiczne pieniądze.

REKLAMA

# Andrzej Janicki

21.06.2012 11:19

Grex, co ty piszesz. Wszystkie szkoły działaja na dwie zmiany, a Dom Development buduje Wilno. Potrzeba jeszcze co najmniej dwóch szkół w ciągu 10 lat.

# jeszcze nie radny

21.06.2012 14:08

Witam
Do Gerx: niestety ale proponuje przejść się po szkołach i zobaczyć w jakich warunkach uczą się dzieci
np. w szkole przy Samarytanki jest 700 uczniów klasy po blisko 30 osób i to jest niż
absolutnie muszą być zapisy nie tylko umożliwiające ale i nakazujące budowę przedszkoli i szkół na terenach gdzie ma powstać osiedla na 20 tys lub więcej ludzi
a to czy przyjdzie niż czy wyż to ma mniejsze znaczenie jak będzie za mało dzieci to bedzie można zrobić klasy indywidualne zwiększyć jakość nauki
Już teraz dzieci maja problemy z koncentracją teksy i testy nastawiają ich naukę na czytanie ze zrozumieniem itp itd

# G.T

13.07.2012 00:07

Panie Zaciszny - a nie uważa Pan że to jakaś paranoja? Na zaciszu II są domy piętrowe i parterowe, a właściciele parterowych mogą je rozbudować o pół piętra ,
a po co komuś te pół piętra,Pan Kunowski ma rację , czas nareszcie uporządkować te bzdurne przepisy.
i kanalizację deszczową też należy zrobić bo po ulewach woda płynie ulicami.
Odnośnie wykupu gruntu to czekam już 2 lata a urzędnicy gminy twierdzą że nie są w stanie przygotować dokumentów bo jest dużo wniosków.
Panie Zaciszny na pewno nie będę na Pana głosować w następnych wyborach bo nie potrzeba Nam takich radnych

REKLAMA

 Zaciszny

17.07.2012 21:13

Panie G.T. zgadzam się z Panem, że na Targówku winna być kanalizacja deszczowa oraz że radni powinni myśleć o zmianie bzdurnych przepisów.
Mnie też na Zaciszu zalewa woda i krew ale próbuję zwrócić uwagę radnym by czytali dokumenty przed głosowaniem za ich przyjęciem. Radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowanie rejonu ul. Gilarskiej, który nie przewiduje kanalizacji deszczowej i nie zgłosili jakichkolwiek uwag, które by zostały przekazane do Rady Warszawy. Też otrzymałem pismo z Urzędu Dzielnicy, że sprawa wykupu gruntu może być rozpatrzona za 2 lata ale te kwestie na razie nie były poruszane przez radnych Targówka. Ja nie jestem radnym i nie planuję kandydowania, natomiast zastanawiam się czy Pan Kunowski będzie lepszym kandydatem (PO) na przewodniczącego Rady Dzielnicy.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy